All you need is… OZE. Ruszyła kampania promująca odnawialne źródła energii
Columbus Energy
9 ul. Jasnogórska
31-358 Kraków
marta.bilonowicz|columbusenergy.pl | |marta.bilonowicz|columbusenergy.pl
725300371
https://columbusenergy.pl/
Kampania pod hasłem “All you need is… OZE” została zapoczątkowana zielonymi akcentami, które 14 lutego pojawiły się w wybranych miejscach Krakowa. Twórcy kampanii przekonują, że odnawialne źródła energii (OZE) są nam dzisiaj potrzebne do życia tak samo jak miłość.
14 lutego w kilku miejscach Krakowa (na terenie Miasteczka Studenckiego AGH, na Plantach, pod Collegium Maius, w okolicy Paderevianum, na ul. Św. Anny) pojawiły się zielone napisy “All you need is… OZE”, a od zmierzchu kładka Ojca Bernatka i wieża telewizyjna na krakowskich Krzemionkach (od Emitel) świeciły się na zielono.
W taki sposób zainicjowano kampanię edukacyjną, której autorami są portal Świat OZE, krakowska fundacja Carbon Footprint Foundation i firma Columbus Energy. Organizacje połączyły siły, żeby jeszcze mocniej przebić się do świadomości społecznej z informacjami o odnawialnych źródłach energii i płynących z nich korzyściach.
Jak zapewniają twórcy kampanii, do podświetlenia miejsc na zielono nie zużyto więcej energii niż zwykle, natomiast napisy zostały wykonane za pomocą zmywalnych sprayów kredowych, które zostaną usunięte do końca tygodnia.
Oprócz zielonej akcji w Krakowie, stworzono specjalny serwis z materiałami multimedialnymi, który zawiera m.in. spot kampanijny.
- Odnawialne źródła energii to nie tylko ekologiczna technologia, wspierająca zieloną transformację Polski i ograniczająca ślad węglowy. Inwestycja w technologie dla klimatu to także wyraz troski o naturę i naszą przyszłość na Ziemi. To one pomagają nam w łagodzeniu zmian klimatu. To dzięki nim będziemy mogli zdrowo żyć, rozwijać się, tworzyć - wyjaśnia Joanna Korgul, redaktorka naczelna Świata OZE. -To dlatego w naszej kampanii zestawiliśmy odnawialne źródła energii (OZE) z miłością (LOVE), bo uważamy, że w równorzędnym stopniu zapewniają nam bezpieczną przyszłość, dobrą energię, pozytywnie wpływają na nasze zdrowie, dodają sił i witalności, zmieniają świat na lepsze.
Ambasadorami kampanii są pracownicy redakcji Świata OZE, fundacji Carbon Footprint Foundation i Columbusa, którzy w krótkich filmach wyjaśniają, czego potrzebują do szczęścia.
W ramach kampanii organizatorzy przeprowadzili wśród mieszkańców Krakowa sondę na temat OZE. Wynika z niej, że świadomość na temat odnawialnych źródeł energii jest dość niska.
- Najchętniej życzymy sobie i innym tego, czego najbardziej potrzebujemy: zdrowia, szczęścia, pomyślności. Rzadko jednak wymieniamy te wartości, które łączymy z dobrem wspólnym - naszą planetą, dzięki której korzystamy ze wszystkich dobrodziejstw i zasobów praktycznie bez ograniczeń. Już dziś natura, w różnych częściach świata, bez względu na szerokość geograficzną, poglądy, styl życia, sytuację gospodarczą i społeczną - wystawia nam rachunki. Zmiany klimatu i ich skutki, zanieczyszczenia wód, powietrza, mikroplastik w naszym krwioobiegu - to dziś nasze troski i realne problemy, z którymi albo już się mierzymy, albo za chwilę będziemy mierzyć. Żyjemy na kredyt, nadmiernie eksploatujemy zasoby naszej planety, pozostawiając przyszłe pokolenia bez rezerw. Dzień długu ekologicznego (dzień w roku kalendarzowym, po którym ludzkość wykorzystuje więcej surowców niż Ziemia jest w stanie odnowić) z roku na rok przypada coraz wcześniej. Dlatego rozwijajmy i wykorzystujmy te technologie, które potrafią dostarczać czystą i zieloną energię z nielimitowanych zasobów, jakimi są odnawialne źródła energii: wiatr, słońce, woda - mówi Agnieszka Rozwadowska, prezeska Carbon Footprint Foundation.
Jak podkreślają twórcy, działania realizowane w ramach kampanii mają zachęcić Polki i Polaków do zmiany nawyków w codziennym życiu, m.in. do świadomych wyborów konsumenckich, oszczędzania wody i energii, zmiany środków transportu, segregowania odpadów itp. Kampania będzie też popularyzować inwestycje w rozwiązania z zakresu OZE, tj. fotowoltaikę, pompy ciepła, magazyny energii, dzięki czemu zwiększy się nasz realny wpływ na łagodzenie zmian klimatu.
- Jak pokazują nasze ostatnie badania postaw konsumenckich, aż 87 proc. Polaków uważa, że powinniśmy inwestować w odnawialne źródła energii, aby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kraju. Jest to o tyle istotne, że równocześnie blisko połowa Polaków (44 proc.) ocenia, że Polska jest dzisiaj źle zabezpieczona pod kątem dostaw energii. Niech nas nie zwiedzie termin realizowanej kampanii, nie ma tutaj miejsca na energetyczny romantyzm. Aby w pełni zbudować niezależność energetyczną, potrzebujemy nie tylko inwestycji w mikroinstalacje prosumenckie czy duże źródła wytwórcze oparte o OZE, ale również poprawy infrastruktury i uzupełnienia całego systemu energią z atomu - twierdzi Beata Kunc, dyrektorka marketingu Columbus Energy S.A.
Ciekawym elementem kampanii jest konkurs, który twórcy ogłosili 15 lutego w kanałach społecznościowych. Aby wziąć w nim udział, wystarczy przesłać swoją kreację (zdjęcie lub film) na temat OZE (szczegóły konkursu na stronie Świata OZE). Na trzech zwycięzców konkursu czekają atrakcyjne nagrody: gościnny udział w podcaście rOZEznanie, wsparcie w realizacji własnego projektu społecznego z zakresu ochrony klimatu oraz lunch z Prezesem Columbus.
Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów
Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Ochrona środowiska
Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce
Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.
Zdrowie
Europa potrzebuje strategii dla zdrowia mózgu. Coraz więcej państw dostrzega ten problem
Polacy z jednej strony wykazują już sporą świadomość problemu, jakim są choroby mózgu – jedna czwarta ma w swoim otoczeniu osoby dotknięte takim problemem. Z drugiej strony system nie odpowiada rosnącym potrzebom. Specjalistów jest zbyt mało, więc kolejki do neurologów czy psychiatrów się wydłużają. Alternatywą pozostaje korzystanie z wizyt komercyjnych, ale nie każdego na to stać. Towarzystwa naukowe i organizacje pozarządowe są zgodne co do tego, że potrzebne są nie tylko krajowe strategie, ale i europejski plan dla chorób mózgu.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.