Komunikaty PR

AkzoNobel inwestuje w nowoczesną elektrownię fotowoltaiczną

2024-11-05  |  13:55
Biuro prasowe

Firma AkzoNobel, realizując globalną misję zrównoważonego rozwoju oraz wychodząc naprzeciw lokalnym wyzwaniom na rynku energetycznym, zbudowała przy fabryce w Pilawie swoją największą w Europie nowoczesną elektrownię fotowoltaiczną. Teren, na którym stanęło 3551 paneli, ma blisko 3 hektary. W efekcie elektrownia AkzoNobel o mocy 1,9 MWp pokryje 24% całkowitej energii zużywanej przez zakład produkcyjny, a firma zredukuje dzięki temu ślad węglowy.

Budowa elektrowni fotowoltaicznej w fabryce AkzoNobel rozpoczęła się od wykonania niezbędnej dokumentacji oraz bardzo długiego i skomplikowanego procesu uzyskania wymaganych prawnie pozwoleń. W ostatnich dwóch latach odbywały się prace budowlane, tj. montaż konstrukcji wsporczych, paneli i inwerterów oraz testy i prace rozruchowe całej instalacji.

Jako firma polska działająca w strukturach międzynarodowych i na rynkach globalnych, mamy jasno sprecyzowaną misję - do 2030 roku planujemy zmniejszyć o połowę emisję dwutlenku węgla. Stawiając na rozwiązania proekologiczne, łączymy troskę o środowisko naturalne
z realizacją celów biznesowych. Bieżąca sytuacja na rynku energii elektrycznej potwierdza słuszność podjętych decyzji. Oddanie do użytku własnej elektrowni fotowoltaicznej AkzoNobel umocni wizerunek naszej fabryki jako jednej z najbardziej nowoczesnych zakładów w naszym przemyśle na świecie –
wyjaśnia Janusz Karwowski, Manufacturing  Director Decorative Paints East Europe North w AkzoNobel.

Od stycznia 2022 r. firma działa w Europie w 100% w oparciu o energię odnawialną, a ponad 30 lokalizacji na całym świecie korzysta obecnie z paneli słonecznych jako dodatkowego źródła energii — dodaje Wijnand Bruinsma, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w AkzoNobel. Jesteśmy w trakcie znacznego zwiększania tej liczby w ramach globalnego programu, a Pilawa to kolejny udany krok we właściwym kierunku.

Szczególne miejsce w zielonej strategii AkzoNobel zajmuje kwestia efektywności energetycznej i ambitny plan przejścia w 100% na odnawialną energię elektryczną we wszystkich oddziałach na świecie. Tym samym firma w znaczący sposób przyczyni się do ograniczenia emisji CO2 o 50% do 2030 roku. Dotyczy to zarówno działalności własnej producenta, jak i partnerów, dostawców oraz odbiorców. Warto podkreślić, że AkzoNobel jest pierwszą firmą produkującą farby i powłoki, która wyznaczyła mierzalne oraz oparte na nauce cele zrównoważonego rozwoju w zakresie czynnej redukcji emisji dwutlenku węgla w całym łańcuchu dostaw. Energetyczne ambicje firmy – poza już wymienionymi parametrami – zakładają także osiągnięcie neutralności węglowej do 2050.

 

O AkzoNobel

Od 1792 roku dostarczamy innowacyjne farby i powłoki, które nadają kolory życiu ludzi i pomagają chronić to, co najważniejsze. Nasze światowej klasy portfolio marek, takich jak: Dulux, International, Sikkens i Interpon, cieszy się zaufaniem klientów w ponad 150 krajach, w których jesteśmy obecni. Wykorzystujemy naszą wiedzę, aby ulepszać otaczający świat, gdyż wierzymy, że każda powierzchnia, którą możemy pokryć, otwiera szansę na barwniejsze życie. Jesteśmy pionierem w swojej branży, a nasz cel to dostarczanie zrównoważonych rozwiązań przy zachowaniu tego, co najlepsze dziś i jednoczesne tworzenie lepszego jutra. Pomalujmy razem przyszłość. Więcej na Poland | AkzoNobel

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka BRAK ZDJĘCIA
2024-12-02 | 13:00

Przyszłość energii elektrycznej w Polsce: wyzwania i perspektywy

Transformacja energetyczna: konieczność, nie opcja Transformacja energetyczna w Polsce to nie tylko reakcja na zmieniające się regulacje unijne, ale również strategiczna decyzja mająca na celu poprawę bezpieczeństwa
Energetyka SPIE wdraża w Polsce system sterowania dedykowany dla instalacji OZE
2024-11-29 | 09:00

SPIE wdraża w Polsce system sterowania dedykowany dla instalacji OZE

Gliwice, 27 listopada 2024 roku. SPIE Energotest, polska spółka należąca do Grupy SPIE, niezależnego europejskiego lidera usług multitechnicznych w dziedzinie energetyki i przesyłu
Energetyka Dynamiczny rozwój energii odnawialnej w Polsce. Czy atom może go przyśpieszyć?
2024-11-26 | 16:30

Dynamiczny rozwój energii odnawialnej w Polsce. Czy atom może go przyśpieszyć?

Segment odnawialnych źródeł energii w Polsce, a w szczególności fotowoltaika, przeżywa prawdziwy rozkwit. Moc instalacji PV w Polsce na koniec września 2024 r. wyniosła prawie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja

Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.

Infrastruktura

Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców

W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.