Zdrowy dom to zdrowi domownicy, czyli jak wybrać odpowiedni oczyszczacz powietrz
Jakość powietrza ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. W zimie zdecydowanie mniej wietrzymy nasze mieszkania, dlatego jego jakość może gwałtownie spadać. A to z kolei może odbijać się negatywnie na naszym samopoczuciu. Dlatego warto zadbać o zdrowy oddech w swoim domu i sięgnąć po skuteczny oczyszczacz powietrza. Na co należy zwrócić uwagę przy jego wyborze?
- Dopasowanie do wielkości pomieszczenia
Na początku powinniśmy określić rozmiar powierzchni, w której chcemy oczyszczać powietrze i pod tym kątem dobrać odpowiednie urządzenie. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch lub trzech oczyszczaczy o mniejszej wydajności, zamiast jednego oczyszczacza powietrza o wysokiej wydajności, i ulokowanie ich w takich strategicznych pomieszczeniach jak salon, sypialnia czy pokój dziecka. Oznaczenia urządzeń dotyczące ich przeznaczenia z łatwością sprawdzimy na etykiecie, a często zawarte są już w samej nazwie produktu, tak jak w przypadku oczyszczaczy powietrza Samsung AX32 czy AX60. Ważny parametr stanowi także współczynnik CADR określający wydajność oczyszczacza. Wskaźnik ten mówi nam, ile m3 powietrza oczyszczacz jest w stanie oczyścić w ciągu godziny pracy. Pamiętajmy o tym, że dobrze dobrane urządzenie wymieni powietrze w pomieszczeniu minimum trzykrotnie w ciągu jednej godziny.
- Rodzaj zastosowanego filtra
Wybierając urządzenie, które skutecznie pozbędzie się z naszego domu smogu oraz innych zanieczyszczeń, powinniśmy postawić na oczyszczacz powietrza wyposażony w filtr ultra drobnego pyłu oraz węglowy. Oczyszczacz Samsung, który usuwa aż do 99,97%* zanieczyszczeń. W oczyszczaczach powietrza Samsung zastosowano filtr wstępny, który wyłapuje większe cząsteczki kurzu czy sierść zwierząt oraz filtr dezodoryzujący z aktywnym węglem, który odpowiada za usuwanie nieprzyjemnych zapachów oraz szkodliwych dla zdrowia gazów[i]. Zwieńczeniem jest niezwykle precyzyjny filtr ultra drobnego pyłu usuwający aż do 99,97% cząsteczek pyłu, np. smogu, o wielkości 0,26 ㎛[ii]. Dzięki powyższym filtrom możemy mieć pewność, że powietrze, którym oddychamy w domu jest czyste i zdrowe.
- Czytelny wyświetlacz
Istotnym aspektem związanym z korzystaniem z oczyszczacza powietrza na co dzień jest możliwość bieżącego monitorowania jakości powietrza w domu. Laserowy czujnik pyłu, zastosowany w oczyszczaczach Samsung AX60, AX47 oraz AX90, umożliwia dokładniejsze kontrolowanie poziomu zanieczyszczenia powietrza[iii]. W czasie rzeczywistym monitoruje on jakość powietrza, wykrywa cząsteczki o wielkości od 1,0 ㎛ oraz zanieczyszczenia w formie gazów. Numeryczny wyświetlacz, w przypadku ww. oczyszczaczy, przedstawia następnie dokładny poziom zanieczyszczenia cząsteczkami o frakcjach PM1,0/2,5/10. Co więcej, wyświetlacz czytelnie oznacza czystość powietrza za pomocą czterokolorowego wskaźnika.
- Możliwość zdalnej obsługi
Czy chciałbyś móc kontrolować jakość powietrza w domu, będąc poza nim? Aplikacja SmartThings umożliwia sprawdzanie poziomu zanieczyszczenia powietrza w dowolnym momencie i z każdej lokalizacji[iv]. Korzystając z aplikacji, możemy również zdalnie obsługiwać urządzenie i włączyć je już w drodze z pracy do domu. Mamy także możliwość ustawienia harmonogramu pracy oczyszczacza tak, by na przykład uruchamiał się codziennie o godzinie 17. Zyskamy pewność, że po powrocie do domu z pracy przywita nas czyste powietrze.
- Głośność pracy urządzenia
Na co dzień, gdy pracujemy czy po prostu odpoczywamy, oczyszczacz powinien działać optymalnie, pozostając niemal niesłyszalny. Czyste powietrze w sypialni oraz możliwość ustawienia trybu nocnego w oczyszczaczach Samsung, zagwarantuje idealne warunki do zdrowego snu i wypoczynku. W trybie nocnym model Cube AX47R9080SS zmniejsza prędkość pracy wentylatora, dzięki czemu pracuje naprawdę cicho (nawet 18 db).
- Design
Nowoczesne urządzenia AGD charakteryzują się już nie tylko innowacyjnymi funkcjami, ale również wyjątkowym designem. Oczyszczacze powietrza Samsung Cube dostępne są w kolorach bieli, złota czy metalicznej szarości. Oczyszczacz w kształcie sześcianu AX47 to kwintesencja minimalistycznego stylu. Subtelny kształt urządzenia razem z relaksującym oświetleniem tworzy we wnętrzu przytulną atmosferę. Z kolei minimalistyczny oczyszczacz AX32 zajmuje niewielką przestrzeń, dzięki czemu można go umieścić w dowolnym miejscu.
[i] Testowany w modelu AX47N9*****D w przypadku gazów toluenu, ksylenu, benzenu, etylobenzenu, styrenu i formaldehydu w Narodowym Instytucie Testowym w Korei.
[ii] Filtr zapewnia do 99,97% wydajności wyłapywania cząsteczek o wielkości 0,26 ㎛ zgodnie z wymogami określonymi w 42 CFR cz. 84. Testowano w Narodowym Instytucie Testowym w Korei.
[iii] W niektórych oczyszczaczach powietrza zastosowano czujnik na podczerwień, np. w AX34.
[iv] Aplikacja SmartThings jest dostępna dla urządzeń z systemem Android (wersja systemu operacyjnego 6.0 lub wyższa) oraz iOS (wersja systemu operacyjnego 10.0 lub nowsza). Wymaga podłączenia do sieci Wi-Fi oraz konta Samsung Account.
Black Friday z TCL to doskonała okazja, by wyposażyć swój dom w innowacyjne i st
Sportowe słuchawki od Jabra – idealny partner w codziennych treningach biegowych
Telewizor jako nietuzinkowe dzieło sztuki w domu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Konsument
Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
Ponad 60 proc. konsumentów kupiło produkt na podstawie rekomendacji lub promocji przez twórców internetowych. 74 proc. uważa, że treściom przekazywanym przez influencerów można zaufać – wynika z badania EY Future Consumer Index. W Polsce na influencer marketing może trafiać ok. 240–250 mln zł rocznie, a marki widzą ogromny potencjał w takiej współpracy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikroinfluencerzy, czyli osoby posiadające od kilku do kilkudziesięciu tysięcy followersów, ale o silnym zaangażowaniu.
Ochrona środowiska
Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
Zdecydowana większość Polaków dostrzega niekorzystne zmiany klimatu – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ING Banku Śląskiego. Są wprawdzie gotowi, by zmieniać swoje nawyki na bardziej ekologiczne, ale często odstraszają ich koszty i brak wiedzy. Jednocześnie liczą na większe wsparcie i zaangażowanie ze strony rządu i biznesu, a prawie 40 proc. Polaków oczekuje, że to start-upy będą pracowały nad innowacjami proklimatycznymi. One same chętnie się w ten obszar angażują, ale widzą wiele barier, m.in. w pozyskiwaniu kapitału.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.