Światowy Dzień Oszczędzania Energii – jak technologia może nam pomóc w oszczędno
Światowy Dzień Oszczędzania Energii to świetna okazja, żeby przyjrzeć się naszym nawykom w tym zakresie. Gaszenie światła, używanie energooszczędnych żarówek LED czy sprzętów w wysokiej klasie energetycznej to tylko część z nich. Nowoczesne technologie dają dużo większe możliwości oszczędzania energii.
Ekologia dawno przestała być tylko modą, a obecnie stała się koniecznością. Oszczędzanie energii elektrycznej poprzez ograniczenie jej zużycia oznacza mniej spalin i gazów cieplarnianych.
Ponadto, oczywistą zaletą oszczędzania energii jest wpływ na nasz domowy budżet. Ceny prądu rosną, dlatego odpowiedzialne zarządzanie energią powinno stać się naszym naturalnym nawykiem.
Monitoruj całe środowisko domowe i wprowadzaj nowe nawyki
Aby mądrze rozpocząć oszczędzanie energii w domu, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, jak i kiedy zużywamy jej najwięcej, a następnie wprowadzić odpowiednie zmiany. Jak to zrobić? Wykorzystując aplikację do inteligentnego zarządzania domem – Samsung SmartThings[1].
Aplikacja SmartThings wyświetla użytkownikowi miesięczne zużycie energii wszystkich sprzętów, kalkuluje przewidywane opłaty i wysyła alerty, jeśli zużycie jest bliskie przekroczeniu założonego celu na dany miesiąc. Dzięki temu możemy na bieżąco monitorować, ile energii zużywamy, które urządzenie zużywa jej najwięcej i zmieniać nasze przyzwyczajenia. Ponadto, aktywując tryb AI Energy Mode w aplikacji SmartThings, wszystkie urządzenia przełączą się automatycznie w tryb oszczędzania tak, aby zużyć jak najmniej energii elektrycznej.
Bądź smart i oszczędzaj energię podczas codziennych obowiązków
Pralka to jedno z tych urządzeń, których używamy najczęściej. Zastanawiacie się czasem, który program wybrać, żeby był najbardziej energooszczędny? Program Pranie Optymalne AI w pralkach Samsung[2] rozwiązuje ten problem. Pralka dostosowuje długość programu, potrzebną ilość wody i środka piorącego do wagi i stopnia zabrudzenia pranych rzeczy. Pozwala to na optymalne wykorzystanie zasobów.
Technologią, która w znacznym stopniu przyczynia się do obniżania naszych rachunków jest – EcoBubble™. Dzięki niej możemy zmniejszyć temperaturę prania nawet do 15℃ i skrócić jego czas, przy zachowaniu maksymalnej skuteczności. EcoBubble™ sprawia, że jeszcze przed rozpoczęciem cyklu prania z połączenia wody, powietrza i detergentów powstaje aktywna piana wypełniająca bęben pralki. Następnie wnika ona w tkaniny tak, aby skutecznie rozpuścić wszelkiego rodzaju zabrudzenia.
Dzięki EcoBubble™ wypierzemy nawet najdelikatniejsze ubrania, bez obaw o ich zniszczenie i bez konieczności wizyt w pralni.
Co więcej, po zakończonym praniu – pralki i suszarki z panelem AI Control skomunikują się ze sobą.
W jaki sposób? Po zakończonym praniu pralka wysyła sygnał do suszarki, a ta z kolei dobiera odpowiedni program suszenia. To kompleksowe rozwiązanie dla użytkowników, które także optymalizuje zużycie energii przez suszarkę.
Warto myśleć o oszczędzeniu energii i zasobów w dłuższej perspektywie. Wybór zaawansowanych technologicznie urządzeń do domu może się wydawać sporą inwestycją na początku, ale zmiany w domowym budżecie zauważymy bardzo szybko, a do tego przysłużymy się środowisku.
[1] Dostępna na urządzeniach z systemem operacyjnym Android od wersji 7.0 oraz iOS od wersji 10.0. Wymagane połączenie z siecią Wi-Fi oraz konto Samsung Account.
[2] Program pranie Optymalne AI znajduje się w linii pralek i suszarek AI Control: Inteligentna pralka Samsung AI Control, dla wygody | Samsung Polska
Black Friday z TCL to doskonała okazja, by wyposażyć swój dom w innowacyjne i st
Sportowe słuchawki od Jabra – idealny partner w codziennych treningach biegowych
Telewizor jako nietuzinkowe dzieło sztuki w domu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Firma
Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.