CES 2023: Samsung stawia na zrównoważone i spokojniejsze życie dzięki SmartThing
Podczas targów CES 2023 Samsung podzielił się swoją wizją spokojniejszego i bardziej zrównoważonego świata połączonych urządzeń, które dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom technologicznym poprawiają jakość życia użytkowników na całym świecie. Przedstawiciele Samsung i kluczowych partnerów opowiedzieli o swoich planach, obejmujących zaangażowanie marki w projektowanie spójnych doświadczeń oraz kreowanie bardziej zrównoważonej przyszłości.
Jong-Hee (JH) Han – Wiceprezes, Dyrektor Generalny i Szef Dywizji DX (Device eXperience) w Samsung Electronics – zainaugurował obecność firmy na targach CES, podkreślając, że celem strategii Samsung jest spełnienie obietnicy wprowadzenia połączonych doświadczeń do kluczowych sfer naszego życia – naszych domów, samochodów i pracy – a także wprowadzenie do codziennego życia większego spokoju i równowagi. W świecie połączonych urządzeń i innowacji doświadczenia użytkowników mogą być lepsze, bardziej spersonalizowane, a obsługa sprzętów o wiele bardziej intuicyjna. Samsung koncentruje się zatem na płynnym łączeniu urządzeń oraz projektowaniu produktów w taki sposób, aby codzienne korzystanie z technologii było bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego.
– Zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze cele są niezwykle ambitne – powiedział Dyrektor Generalny JH Han. – Chodzi o rozwiązywanie realnych problemów już dziś oraz o zrozumienie przyszłych potrzeb i aspiracji konsumentów. Będzie to wymagało czasu, innowacji i współpracy z naszymi partnerami z całego świata. Jednak jesteśmy zdeterminowani, aby to osiągnąć i już teraz bierzemy się do pracy.
Zrównoważony rozwój na każdym etapie
Samsung priorytetowo traktuje środowisko łącząc cele zrównoważonego rozwoju, innowacyjnego projektowania produktów i partnerstw strategicznych. W rezultacie do 2050 r. wszystkie podmioty z grupy Samsung będą zaspokajać swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną ze źródeł odnawialnych i osiągną zerową emisję dwutlenku węgla netto. Dywizja DX przejdzie na energię w 100% odnawialną do 2027 r. i osiągnie zerową emisję dwutlenku węgla netto do 2030 r.
Aby realizować cele firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju, Samsung przedstawił, jak Everyday Sustainability, czyli uwzględnienie ekologicznych rozwiązań w najpopularniejszych produktach i usługach firmy, przysłuży się środowisku. Obejmuje to tworzenie bardziej zrównoważonych produktów poprzez innowacyjne projektowanie materiałów i efektywność energetyczną.
– Dzięki uwzględnieniu ekologii na każdym etapie powstawania i użytkowania produktów Samsung, my i wiele osób na całym świecie, możemy przyczynić się do ochrony środowiska – powiedział Inhee Chung, Wiceprezes Korporacyjnego Centrum Zrównoważonego Rozwoju. – Dzięki temu podejściu niektóre z naszych najpopularniejszych produktów już teraz są jednymi z najbardziej ekologicznych i energooszczędnych.
Samsung oświadczył także, że w produkcji wielu telewizorów i smartfonów marki zastosowano materiały pochodzące z recyklingu, w tym tworzywo ze zużytych sieci rybackich, natomiast urządzenia gospodarstwa domowego, układy pamięci i chipsety sieci 5G pomagają oszczędzać energię. Ponadto, połączone usługi Samsung, takie jak SmartThings Energy i tryb AI Energy pozwalają konsumentom redukować zużycie energii i oszczędzać pieniądze, jednocześnie ograniczając ich negatywny wpływ na środowisko.
Na konferencji, obok przedstawicieli Samsung, pojawiła się również firma Patagonia, czyli światowy lider w dziedzinie odzieży outdoorowej. W tej części omówiono partnerstwo marek w walce z problemem mikroplastiku – drobnych cząstek zawartych często w ubraniach, które uwalniają się do oceanów, jezior i rzek podczas prania. Vincent Stanley, Dyrektor ds. Koncepcji Rozwoju firmy Patagonia, opowiedział, w jaki sposób obie firmy pracowały nad nową technologią prania Less Microfiber[1] (cykl o obniżonym uwalnianiu mikrowłókien), która jest obecnie wdrażana w pralkach Samsung, aby zmniejszyć uwalnianie mikroplastiku o 54%[2]. Oprócz tego specjalnego cyklu firmy Samsung i Patagonia opracowały niedawno nowy filtr – Less Microfiber[3] – który redukuje emisję mikroplastiku, który ostatecznie trafiłby do oceanów.
Tymczasem James Kwon – Menedżer Produktu, ENERGY STAR dla elektroniki użytkowej z Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) – ogłosił, że koncepcja połączonego domu ze pomocą SmartThings Samsung jest pierwszym masowym systemem zarządzania energią Smart Home, który otrzymał prestiżowy certyfikat ENERGY STAR SHEMS. Samsung kontynuuje również współpracę z różnymi podmiotami w swoich działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju. Między innymi połączył siły z Carbon Trust i innymi liderami technologicznymi, aby opracować pierwszą w branży specyfikację pomiaru, rozliczania i dekarbonizacji emisji związanych z połączonymi urządzeniami podczas korzystania z nich przez klientów.
Smart home, czyli życie oparte na wygodzie
Samsung szczegółowo planuje, w jaki sposób spełnić wymagania dotyczące korzystania z sieci zarówno dziś, jak i jutro. Podczas konferencji prasowej Jaeyeon Jung, Wiceprezes Wykonawczy i Szef SmartThings, opowiedział, jak funkcje takie jak SmartThings Home Monitor i SmartThings Pet Care poprzez monitorowanie i udostępnianie alertów o wszystkim, co nietypowe – u ludzi i zwierząt domowych - zapewniają większą wygodę płynącą z połączonego doświadczenia. Usługi te, zainspirowane przez Samsung Smart TV, to tylko niektóre z wielu sposobów, w jakie Samsung i platforma SmartThings tworzą jeszcze inteligentniejszy dom.
Kluczowym elementem tej wizji jest zwiększona interoperacyjność umożliwiająca konsumentom łączenie ze sobą większej liczby urządzeń – niezależnie od tego, czy są to urządzenia Samsung, czy marki partnerskiej. Ponieważ branża chce wprowadzić nowy poziom kompatybilności dzięki standardowi inteligentnego domu Matter, firma Samsung potwierdziła swe zaangażowanie w tę filozofię partnerstwa. SmartThings była jedną z pierwszych usług, które przyjęły standard Matter, a Samsung jest członkiem-założycielem Home Connectivity Alliance (HCA).
Ponadto, na konferencji prasowej zorganizowanej podczas targów CES Samsung zapowiedział swoją najnowszą innowację w obszarze inteligentnego domu – SmartThings Station, czyli pierwszy produkt zaprojektowany od razu z myślą o zgodności ze standardem Matter. Jest to nowy wygodny sposób na rozpoczęcie korzystania z aplikacji SmartThings w domu i ułatwienie interakcji z połączonymi urządzeniami. SmartThings Station zamienia bezprzewodową ładowarkę Samsung w inteligentne centrum zarządzania domem pozwalające zmieniać łatwo tryby pracy urządzeń za dotknięciem jednego przycisku.[4]
W prezentacji skoncentrowanej na połączonych doświadczeniach nie mogło zabraknąć zapowiedzi nowych partnerstw, w tym rozszerzenia współpracy z Philips Hue. Jasper Vervoort, Starszy Wiceprezes i Dyrektor Generalny w Philips Hue, omówił nowy sposób synchronizacji treści z telewizorów Samsung z oświetleniem Philips Hue za pośrednictwem aplikacji Philips Hue Sync TV, którą można pobierać do telewizorów Samsung ze sklepu z aplikacjami. Jest to pierwsze rozwiązanie umożliwiające synchronizację oświetlenia i treści w telewizorach Samsung bez użycia dodatkowego sprzętu.
Ponieważ przez sieć komunikuje się dziś więcej urządzeń niż kiedykolwiek wcześniej, Samsung opisał również szczegółowo, jak innowacje w zakresie bezpieczeństwa i prywatności przyczynią się do budowania ekosystemów połączonych urządzeń. Firma przenosi swoje doświadczenia związane z bezpieczeństwem urządzeń na wyższy poziom dzięki nadchodzącemu rozwiązaniu Samsung Knox Matrix, które wygodnie i bezpiecznie synchronizuje dane uwierzytelniające między urządzeniami, jednocześnie chroniąc poufne informacje wielowarstwowym wzajemnym monitorowaniem z wykorzystaniem prywatnych łańcuchów bloków.
Połączone doświadczenia mogą towarzyszyć także konsumentom podczas dojazdów do pracy. Marcus Futterlieb ze spółki Harman ujawnił plany wprowadzenia z Samsung nowego inteligentnego, spersonalizowanego i wygodnego rozwiązania In-Cabin Experience (ICX) dla samochodu. Centralnym elementem tego projektu jest system Harman Ready Care wykorzystujący algorytm uczenia maszynowego do zbierania i przetwarzania danych z czujników samochodu. System wykrywa senność i rozproszenie uwagi, aby zadziałać odpowiednio w celu zmniejszenia ryzyka i poprawienia samopoczucia kierowcy.
Wizja na przyszłość
Samsung zaprezentował również innowacje i technologie nowej generacji wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI). Sztuczna inteligencja współpracująca z układami orientacji przestrzennej – jak w odkurzaczu JetBot AI+ – ułatwia życie w domu, dostosowując się do otoczenia.
Samsung pokazał także przedpremierowo tryb Relumino, który pojawi się w 2023 r. w wybranych telewizorach Samsung Neo QLED 8K i 4K, aby umożliwić oglądanie treści osobom z wadami wzroku. Tryb Relumino podświetla kontury i poprawia kontrast i kolory, dzięki czemu obraz jest wyraźniejszy i łatwiejszy w odbiorze[5]. Ponadto Samsung zaprezentował nowe okulary Relumino, które zadebiutowały na targach CES 2018 w ramach programu C-Lab, a także aplikację mobilną, która ma sprawić, że wrażenia wizualne będą przyjemniejsze i bardziej spersonalizowane na każdym ekranie.
Dodatkowe informacje dostępne są na stronie samsung.com
# # #
[1] Jest już dostępny w pralkach Samsung na rynku europejskim, a wkrótce pojawi się też w Korei i Stanach Zjednoczonych.
[2] Testowano na 2-kilogramowym wsadzie bluz z kapturem wykonanych w 100% z poliestru, porównując cykl Synthetics z konwencjonalnego europejskiego modelu pralki WW4000T i cykl Less Microfiber z modelu WW7000B. Wyniki zależą od rodzaju tkanin i warunków prania. Przetestowane przez Ocean Wise Plastics Lab.
[3] Pojawi się w Europie w pierwszej połowie tego roku.
[4] Dostępne z aplikacją SmartThings na urządzenia z systemem Android lub iOS. Wymagana jest łączność Wi-Fi.
[5] Tryb Relumino jest przeznaczony dla osób cierpiących na ciężką utratę ostrości wzroku (źródło: WHO, World report on vision, 2019) i wykazujących objawy niewyraźnego widzenia. Niektóre funkcje mogą zostać wprowadzone w innym terminie, a usługa może być niedostępna w czasie zakupu tego produktu. Tryb Relumino jest dostępny w modelach telewizorów QN80C, QN90C, QN800C, QN900C połączonych ze źródłami sygnału przez port DTV lub HDMI. Nie obsługuje innych źródeł (np. OTT).
Black Friday z TCL to doskonała okazja, by wyposażyć swój dom w innowacyjne i st
Sportowe słuchawki od Jabra – idealny partner w codziennych treningach biegowych
Telewizor jako nietuzinkowe dzieło sztuki w domu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Firma
Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.