Mówi: | Agnieszka Struś |
Funkcja: | Scan to BIM Project Manager |
Firma: | 3D SCANNERS |
Skanowanie trójwymiarowe pozwala przenieść do świata wirtualnego całe fabryki czy miasta. Umożliwia m.in. zarządzanie nimi na odległość
Technologia cyfrowych bliźniaków pozwala uprościć proces szkoleń stanowiskowych, lecz także wprowadzić całkowicie zdalne zarządzanie całymi fabrykami, inwestycjami budowlanymi czy miastami. Przeniesienie do świata cyfrowego pozwala też m.in. z wyprzedzeniem planować prace konserwacyjne. Co ważne, w modelach trójwymiarowych można integrować dane geometryczne i niegeometryczne, które mogą być wykorzystywane np. do przeprowadzania symulacji powodzi i innych katastrof.
– Przeniesienie świata rzeczywistego do sieci, czyli do formy cyfrowej, musi przejść proces systematyzowania, uogólniania rzeczy. Jeśli możemy mieć to w formie modelu 3D czy wirtualnego spaceru, to i do jednego, i do drugiego są podpięte procesy, które zachodzą w rzeczywistości. Jeśli mamy urządzenie, które funkcjonuje, i mierzymy mu temperaturę, to wówczas mamy bezpośredni, zdalny dostęp do informacji i systemu fizycznego – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Agnieszka Struś z 3D SCANNERS.
Możliwość zaprezentowania w formie cyfrowej dowolnego obiektu rewolucjonizuje szereg branż. Korzysta na tym m.in. branża szkoleniowa, która szeroko adaptuje technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Cyfrowe modele stanowisk pracy zostaną stworzone m.in. w fabryce Miele w Ksawerowie. Dzięki temu szkolenia stanowiskowe będą się mogły odbywać z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości.
Skanowanie trójwymiarowe może się jednak odnosić nie tylko do poszczególnych elementów fabryki, lecz także do całego budynku.
– Zdalny dostęp do kompletnej informacji przestrzennej o obiekcie jest niezwykle ważny, zwłaszcza teraz, kiedy byliśmy zamknięci w domach. Wiele fabryk jest teraz remontowanych. Jeśli modernizując zakład, bierzemy do ręki dokumentację, która jest bardzo często niekompletna i nieaktualna, to wówczas koordynacja takich prac jest utrudniona. Tym bardziej jeśli wykorzystujemy zwykły aparat. Robimy setki zdjęć, wysyłamy do kogoś innego do biura po drugiej stronie globu i musimy mu jeszcze wytłumaczyć, co przedstawia dana fotografia. Nie musimy tego robić, jeśli mamy link do cyfrowej wersji, czy to fabryki, urzędu, szkoły, uczelni lub muzeum – przekonuje Agnieszka Struś.
Technologia cyfrowego bliźniaka wykorzystywana jest jednak nie tylko do zarządzania obiektami, ale również rozbudowanymi inwestycjami czy nawet całymi miastami. Wykorzystano ją na przykład przy budowie autostrady Pan Borneo w Malezji. W trójwymiarowych modelach projektu zostały zintegrowane informacje o drogach czy systemach utrzymania. Z kolei wirtualny klon Szanghaju służy do szczegółowego zarządzania infrastrukturą miejską: od ruchu drogowego, przez prowadzone prace budowlane, aż po konserwację mostów. Co więcej, dane predykcyjne są tam wykorzystywane do przeprowadzania symulacji powodzi i innych katastrof.
Technologia skanowania trójwymiarowego obiektów i integrowania w tych skanach również danych niegeometrycznych jest rozwijana również w Polsce.
– Współpracujemy z wieloma zakładami przemysłowymi, urzędami, jednostkami samorządu terytorialnego, również z uczelniami, usprawniając zarządzanie infrastrukturą budynkową tych jednostek. Robimy to dzięki specjalnej platformie, której główną funkcją jest integracja kompletnych informacji przestrzennych o budynku. Później następuje automatyczny postprocessing – tłumaczy ekspertka z 3D SCANNERS. – To unikalne rozwiązanie na rynku półautomatycznych rozwiązań. Człowiek nie ingeruje w proces, więc nie ma miejsca na błędy.
3D SCANNERS przenosi infrastrukturę do cyfrowej formy w tempie 1,5 tys. mkw. w ciągu godziny. Bezinwazyjne pomiary obiektów są wykonywane za pomocą mobilnego systemu skanowania laserowego 3D NavVis. Uzyskane dane w postaci chmury punktów stanowią podstawę do opracowania map i modeli cyfrowych 3D, udostępnianych poprzez platformę.
– Użytkownik, czyli klient, student, wykładowca, urzędnik czy mieszkaniec gminy, może wejść w interakcję z taką platformą dzięki linkowi, który wkleja w przeglądarce. Nie ma potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania, sprzętu czy przeprowadzania zaawansowanych szkoleń – mówi Agnieszka Struś.
Według Allied Market Research światowy rynek modelowania informacji o budynku do 2027 roku osiągnie wycenę na poziomie 15,9 mld dol.
Czytaj także
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-04-04: Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona
- 2025-03-31: W cyfrowym świecie spada umiejętność koncentracji. Uważność można ćwiczyć od najmłodszych lat
- 2025-03-05: Sztuczna inteligencja usprawni załatwianie spraw urzędowych. Polski model językowy PLLuM zadebiutuje w mObywatelu
- 2025-02-26: Cyfrowe euro coraz bliżej. Europejski Bank Centralny przygotowuje się do rewolucji w systemie płatności
- 2025-02-07: Rola telekomów w upowszechnianiu sztucznej inteligencji rośnie. T-Mobile udostępnia klientom zaawansowaną wyszukiwarkę Perplexity Pro
- 2025-03-10: Na rynku nieruchomości rośnie popularność rewitalizacji. Odnowa dotyczy nie tylko zabytkowych budynków, ale też dawnych terenów poprzemysłowych
- 2024-12-23: Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
- 2024-12-03: Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
- 2024-11-27: Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.