Mówi: | Grzegorz Wójcik |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | Autenti |
Powstaje Europejskie Centrum Usług Zaufania. Dzięki niemu proces autoryzacji tożsamości i podpisywanie elektronicznych dokumentów staną się proste i bezpieczne
Od 1 lipca na terenie UE akceptowane są podpisy elektroniczne wyrobione w Polsce. Nie jest to jednak równoznaczne z wygodną i szybką wymianą plików i dokumentów w bezpiecznym środowisku z podmiotami z innych krajów Wspólnoty. Rozwiązaniem ma być Europejskie Centrum Usług Zaufania, platforma internetowa, dzięki której możliwe będzie wygodne korzystanie z usług różnych dostawców elektronicznych podpisów, pieczęci, doręczenia oraz identyfikacji w podobny sposób w całej Europie.
Inicjatywa stworzenia Europejskiego Centrum Usług Zaufania to projekt polskiej firmy Autenti, zajmującej się m.in. cyfrowym autoryzowaniem dokumentów i zawierania umów za pośrednictwem internetu. Tworzona przez nią platforma zostanie jednak wykorzystana także do innych, obecnie wdrażanych i planowanych produktów skierowanych do klientów, partnerów biznesowych, a także samych dostawców usług szyfrowanych. Część prac nad nową ofertą poświęcona jest pakietowi produktów z zakresu identyfikacji tożsamości osób oraz reprezentowanych przez nie firm na terenie Unii Europejskiej.
– Europejskie Centrum Usług Zaufania to nazwa, która obrazuje, w jaki sposób podchodzimy do tego projektu, który stworzyliśmy. Autenti jest rozwiązaniem, które odpowiada na konkretną potrzebę w konkretnej dziedzinie. Widząc natomiast, że na rynku jest dużo różnych usług, z którymi możemy współpracować, postawiliśmy sobie za cel zbudowanie szeregu partnerstw, które będą pomagały, aby we współpracy z innymi podmiotami dało się razem oferować unikalne usługi, które będą dokonywały cyfrowej transformacji – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Grzegorz Wójcik, prezes zarządu Autenti.
Przedstawiciele firmy rozmawiają z partnerami na terenie Europy, którzy już niedługo będą wprowadzać do swojej oferty rozwiązania oferowane Autenti. W dłuższej perspektywie polskie przedsiębiorstwo wraz z partnerami zagranicznymi będzie tworzyć Europejskie Centrum Usług Zaufania. Będzie to system internetowy, za pomocą którego możliwe stanie się wygodne korzystanie z usług różnych dostawców podpisów elektronicznych, pieczęci, doręczenia oraz identyfikacji w podobny sposób w całej Europie. Takie połączenie kilku partnerów pozwoli na dodatkową możliwość weryfikowania wiarygodności kontrahentów. Usługa będzie zintegrowana i dostępna w przystępnej cenie w ramach istniejącej już platformy.
– Gdy mówimy o usługach zaufania, mamy na myśli rozwiązania wspierające użytkowników w trudnych decyzjach, bo wiemy, że zawieranie dowolnych transakcji jest zawsze związane z ryzykiem, konieczne jest wspieranie tego na poziomie technologicznym. Autenti w tym momencie koordynuje temat integracji naszej platformy z wieloma innymi dostawcami, tak abyśmy byli w stanie oferować nasze rozwiązanie wspólnie z rozwiązaniami partnerów w całej Unii Europejskiej – dodaje Grzegorz Wójcik.
Prezes Autenti podkreśla, że oferowane dziś usługi w Europie nie prezentują poziomu, którego od platformy do podpisywania dokumentów oczekują współczesne przedsiębiorstwa. Problemem jest nie tylko brak współpracy pomiędzy różnymi środowiskami, lecz także ich lokalny zasięg. Dzięki pracy nad tworzeniem Europejskiego Centrum oraz rozwoju produktów firmy taka sytuacja ma się zdecydowanie poprawić.
Czytaj także
- 2024-10-29: Polska pracuje nad propozycjami dotyczącymi konkurencyjności UE. To element przygotowań do prezydencji
- 2024-10-23: Prezydencja Węgier w UE za półmetkiem. Jej ocena dzieli europarlamentarzystów
- 2024-10-11: D. Obajtek: UE nie dorosła technologicznie do rezygnacji z samochodów spalinowych. Europejski rynek motoryzacyjny upada
- 2024-10-25: Gruzini wybierają nowy parlament. Sobotnie wybory mogą przesądzić o kursie kraju na dekady
- 2024-10-18: Nowe technologie zmieniają pracę statystyków. Mogą poddawać szybkiej analizie duże zasoby informacji
- 2024-09-26: Polska prezydencja w Radzie UE będzie szansą na kształtowanie polityki gospodarczej Unii. Przedsiębiorcy mają swoje oczekiwania
- 2024-10-07: Dystans między UE a gospodarkami USA czy Chin rośnie. Spada konkurencyjność unijnych firm
- 2024-09-20: J. Lewandowski: Polityka UE potrzebuje deregulacji. Bez tego tracimy w wyścigu z USA i Chinami
- 2024-09-26: Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o przetwarzaniu danych pasażera. Linie lotnicze liczą na uniknięcie miliardowych kar
- 2024-09-04: Centra danych odpowiadają za 2 proc. globalnego zużycia energii, a wkrótce ten udział może się podwoić. Operatorzy szukają sposobów na oszczędności
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce. Dostarczy energię dla ok. 3 mln gospodarstw
PGE Polska Grupa Energetyczna oddała właśnie do eksploatacji największą elektrownię gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie. Jednostka o mocy 1366 MW brutto jest zlokalizowana w Gryfinie w Zachodniopomorskiem. Dostarczy do sieci 1,4 GW mocy, dzięki czemu pokryje ok. 5 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną, zapewniając dostawy dla ok. 3 mln gospodarstw. – To bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa i namacalny przykład tego, że transformacja energetyczna trwa – mówi wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.
Edukacja
Medycyna stylu życia zyskuje na znaczeniu. Może zapobiegać przewlekłym chorobom serca i nowotworom
W 2022 roku zmarło w Polsce niemal 450 tys. osób. Za niemal 75 proc. zgonów odpowiadały przewlekłe choroby niezakaźne, przede wszystkim choroby układu krążenia i nowotwory złośliwe. Badania wskazują, że utrzymywanie zdrowego stylu życia może o blisko 80 proc. zmniejszyć ryzyko choroby przewlekłej czy zawału serca. Może też odwrócić skutki chorób i wspierać proces leczenia. Dlatego też coraz większego znaczenia nabiera medycyna stylu życia.
Edukacja
Kompetencje społeczne są kluczowe w świecie pełnym ekranów. Można je rozwijać już u przedszkolaków
Mimo rozwoju nowych technologii potrzeby dzieci na przestrzeni stuleci niewiele się zmieniły. Wciąż potrzebują one przede wszystkim obecności zaufanych dorosłych, którzy pomagają im wzmacniać kompetencje społeczne. Te kompetencje są niezbędne, by poradzić sobie z wyzwaniami, jakie wiążą się z rozwojem cyfrowym. Fundacja Orange chce w ramach nowego programu budować takie umiejętności już wśród przedszkolaków. To o tyle istotne, że z urządzeń mobilnych korzysta prawie 2/3 dzieci w wieku od dwóch do pięciu lat.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.