Komunikaty PR

Nowy sposób na problemy z najemcą?

2023-11-27  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt

Ustawa o ochronie praw lokatorów, która ma na celu zapewnić każdemu obywatelowi dach nad głową narusza interesy właścicieli mieszkań, którzy nie mogą swobodnie dysponować swoją nieruchomością. Zapis prawny stawia najemców w bardziej uprzywilejowanym położeniu i daje im ochronę niezależnie od wywiązywania się z postanowień zawartych w umowie. Właściciel musi przez to dochodzić swoich roszczeń od wynajmującego i innych podmiotów bez pomocy państwa. Dlatego powstają na rynku najmu nowe rozwiązania gwarantujące regularną wypłatę czynszu właścicielowi. Czy to rozwiąże problemy związane z najmem?

 

Równe prawa nieodłączną częścią rozwoju rynku

W ostatnich latach inwestowanie w mieszkania na wynajem stało się w Polsce popularną formą lokowania kapitału. Ministerstwo Finansów podaje, że w 2021 roku podatek ryczałtowy od dochodów z najmu płaciło prawie 790 tys. podatników, a z każdym kolejnym rokiem, liczba ta powiększa się. Aktualnie w Polsce ok. 1,1 mln. mieszkań oferowanych jest na wynajem przez osoby prywatne[1].

Pokazuje to, jak duży potencjał ma rynek najmu, jednak do swojego rozwoju potrzebuje odpowiednich warunków prawnych, które będą sprawiedliwe dla obu stron: wynajmujących i najemców.

Alternatywa dla właścicieli

Problem uwarunkowań prawnych jest regularnie poruszany w przestrzeni społecznej. Właściciele potrzebują zmian ustawowych dającym im bezpieczeństwo i spokój. Z tego powodu powstają Ruchy Obywatelskie takie jak Zjednoczeni Wynajmujący, których celem są zmiany na polskim rynku najmu. Grupa reprezentuje interesy wszystkich właścicieli nieruchomości, wspiera ich w problemach z lokatorami, a także proponuje zmiany legislacyjne.

Skoro Państwo nie chroni prawnie właścicieli mieszkań, to szukają oni alternatywnych sposobów na ochronę majątku. Jednym z nich jest współpraca z Milluu – startupem z sektora prop-tech oferującym gwarancje finansowe dla właścicieli mieszkań. Dzięki nim mogą zyskać poczucie bezpieczeństwa dla swoich nieruchomości, ponieważ proponowane przez Milluu rozwiązania wypełniają luki w polskim prawie.

Zdajemy sobie sprawę z tego jakie obawy mają wynajmujący, a także z jakimi problemami mogą spotkać się w przypadku nieodpowiedzialnych najemców. Z tego względu nasza oferta obejmuje analizę lokatorów i ich ryzyka finansowego, a dla właścicieli mieszkań gwarancję czynszu wypłacanego przez cały okres obowiązywania umowy - mówi Patrycja Mudryk Garcia, Sales Manager Milluu.

Szansa dla właścicieli mieszkań

Startupy takie jak Milluu, zapewniają ochronę prawną i finansową właścicieli mieszkań. Rozwiązania te mogą zmniejszyć problemy związane z najmem, jednak nie wyeliminują ich całkowicie, dlatego zamiany w polskim prawie są potrzebne. We wrześniu b.r. pojawiła się nadzieja, że coś może się zmienić. Po 5 latach rozpraw sądowych, właściciel wygrał z lokatorem niepłacącym czynszu. Ten precedens może wpłynąć na kolejne werdykty sądów, mogące odwoływać się do zakończonego postępowania.

 


[1] Dane z raportu „Dekada polskiego rynku najmu”, opracowanego przez PFR Nieruchomości i Polityka Insight.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Startupy NanoGroup S.A. z 3 nowymi źródłami finansowania prac badawczo-rozwojowych Biuro prasowe
2024-04-11 | 12:30

NanoGroup S.A. z 3 nowymi źródłami finansowania prac badawczo-rozwojowych

Ponad 9 milionów złotych – to łączna wartość finansowania, jakie na podstawie umowy zawartej pomiędzy spółkami eCapital sp. z o.o. i NanoGroup S.A., trwającej emisji
Startupy Poznański start-up zdobywa uznanie w USA. Polska odpowiedź na globalne wyzwania
2024-01-15 | 12:00

Poznański start-up zdobywa uznanie w USA. Polska odpowiedź na globalne wyzwania

Zmiany klimatu i inne wyzwania wymagają szukania globalnych rozwiązań. Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) w ramach własnej inicjatywy Global Outreach toruje drogę obiecującym
Startupy Digitalizacja to nowy trend na rynku najmu?
2023-10-24 | 10:00

Digitalizacja to nowy trend na rynku najmu?

Warszawa, 24 października – od pandemii cyfryzacja na świecie zdecydowanie przyspieszyła, jednak na rynku najmu wciąż pozostaje duże pole do zagospodarowania. Stwarza to okazję dla

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Transport

Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

Infrastruktura

Szybki rozwój 5G w Orange Polska. Do końca roku operator uruchomi 3 tys. stacji dających dostęp do nowej technologii

– W całym kraju jest już 1,5 tys. stacji 5G obsługujących pasmo C, ale cały czas pracujemy nad zwiększeniem zasięgu i włączamy kolejne. Do końca roku klienci Orange Polska będą korzystać łącznie z 3 tys. stacji, które włączamy zarówno w dużych aglomeracjach, jak i w mniejszych miejscowościach – zapowiada Jolanta Dudek, wiceprezes Orange Polska ds. rynku konsumenckiego. Jak podkreśla, ta technologia, która na dobre ruszyła w Polsce z początkiem tego roku, jest dla konsumentów rewolucją w korzystaniu z mobilnego internetu. Wraz z jej upowszechnianiem Polacy kupują też coraz więcej telefonów obsługujących sieć 5G – łącznie w ich rękach jest już 3,25 mln takich smartfonów, a dostępność takiego sprzętu poprawiają coraz bardziej przystępne ceny.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.