Komunikaty PR

SAP przedstawia nowe narzędzia dla programistów

2023-11-03  |  09:30

Podczas konferencji SAP TechEd, SAP ogłosił szereg innowacji związanych z generatywną sztuczną inteligencją. Celem jest umożliwienie programistom maksymalnego wykorzystania możliwości AI w ramach ich pracy.

"Dynamiczny rozwój technologii i krajobrazu biznesowego pokazują, że dziś każdy programista musi być programistą AI. Podczas konferencji SAP TechEd ogłosiliśmy wprowadzenie innowacji, które zapewniają programistom, będącym sercem rewolucji AI, dostęp do zasobów niezbędnych do transformacji sposobu prowadzenia biznesu: od narzędzi programistycznych opartych na AI, po jedno miejsce do tworzenia rozszerzeń i aplikacji generatywnych AI na platformie SAP Business Technology Platform (BTP)" – powiedział Juergen Mueller, dyrektor ds. technologii i członek zarządu SAP SE.

Takie podejście doskonale wpisuje się także w potrzeby polskiego rynku. Z raportu ”Biznes napędzany cyfrowo. Rozwój w obliczu Przemysłu 5.0” wynika bowiem, że aż 34 proc. polskich menedżerów, jako główną barierę inwestycji technologicznych w AI wskazuje właśnie brak odpowiednich kompetencji pracowników. Najnowsze rozwiązania SAP przybliżają do wyrównania tego deficytu.

SAP Build Code

Ważne jest skuteczne współdziałanie profesjonalnych programistów z tzw.” citizen developerami” czyli osobami, które angażują się w tworzenie aplikacji, choć nie mają umiejętności kodowania. Rok temu SAP wprowadził na rynek rozwiązanie low-code: SAP Build, które umożliwia tworzenie aplikacji ekspertom z obszaru biznesu. Teraz pojawia się SAP Build Code, który ułatwia współpracę programistów z ekspertami biznesowymi korzystającymi z rozwiązań SAP Build. SAP Build Code oferuje narzędzia zwiększające produktywność programistów, zoptymalizowane pod kątem rozwoju w Java i JavaScript. Dodatkowo, korzysta z mocy nowego asystenta AI SAP – Joule, który pomaga w tworzeniu kodu dla modelu danych, logiki aplikacji i tworzenia skryptów testowych.

Wektorowa baza wiedzy

Wartościowe dane stanowią fundament sztucznej inteligencji. Dodanie funkcji wektorowej bazy danych do SAP HANA Cloud było kolejnym i niezbędnym krokiem w umacnianiu pozycji tego innowacyjnego rozwiązania w obszarze danych. Funkcje wektorowej bazy danych umożliwiają zarządzanie nieustrukturyzowanymi danymi, takimi jak tekst, obrazy, czy audio, co zapewnia lepszy kontekst dla modeli AI. Ułatwia to szybkie znajdowanie i pobieranie podobnych obiektów. Przykładowo, użytkownicy mogą wyszukiwać dostawców na podstawie języka w umowach, aby zweryfikować historię płatności i prześledzić poszczególne zamówienia. Te rozbudowane, nowe funkcje wektorowej bazy danych usprawniają interakcje między dużymi modelami językowymi, a danymi kluczowymi dla organizacji. Innowacja ta pozwoli programistom SAP na osiągnięcie zupełnie nowego poziomu wglądu w dane, w bezpiecznym, prywatnym środowisku, które wykorzystuje specyficzne dla branży dane klientów w celu ograniczenia halucynacji.

AI Foundation na platformie SAP BTP

AI Foundation to nowe miejsce na platformie SAP BTP, w którym programiści mogą tworzyć rozszerzenia i aplikacje zasilane przez AI i generatywne AI. Zawiera ono wszystko, co niezbędne do sprawnego tworzenia aplikacji dla biznesu; od gotowych serwisów AI, poprzez dostęp do dużych modeli językowych i bazy wektorowej, a kończąc na narzędziach do zarządzania cyklem życia aplikacji.

Nowa certyfikacja

Szybkie tempo innowacji technologicznych zwiększyło globalne zapotrzebowanie na wykwalifikowanych programistów - dlatego SAP stwarza nowe możliwości nauki programowania. W ramach zobowiązania do podnoszenia kwalifikacji dwóch milionów profesjonalistów do 2025 roku i udostępnienia bezpłatnych treści edukacyjnych, SAP uruchomił nowe certyfikacje dla programistów back-end korzystających ze środowiska ABAP Cloud. Dwa nowe zasoby edukacyjne dotyczące narzędzi programistycznych ABAP w SAP BTP i SAP S/4HANA są dostępne na stronie SAP Learning site. Oba zostały zaprojektowane z myślą o zwinnej i zgodnej z architekturą chmurową transformacji biznesowej, zapewniając programistom umiejętności tworzenia rozszerzeń gotowych do pracy w chmurze i zgodnych w tym zakresie ze strategią utrzymywania czystego rdzenia dla aplikacji źródłowych SAP.

SAP dołączył również do programu Stanford HAI (Instytutu Sztucznej Inteligencji Skoncentrowanej na Człowieku) dla Partnerów Korporacyjnych. Badacze i inżynierowie z SAP będą współpracować z akademicką społecznością Stanford, w tym z wykładowcami i studentami zajmującymi się badaniami, w obszarze połączenia generatywnej sztucznej inteligencji i biznesu.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Oprogramowanie Twój system parkingowy zintegrowany z system stacji ładowania EV Biuro prasowe
2024-02-29 | 01:00

Twój system parkingowy zintegrowany z system stacji ładowania EV

Udostępniasz na swoim parkingu stacje ładowania samochodów elektrycznych? Chcesz samodzielnie i elastycznie ustalać ceny za korzystanie z infrastruktury EV? Zastanawiasz się, w jaki
Oprogramowanie Nowa technologia w inwentaryzacji hotelu
2023-05-29 | 08:04

Nowa technologia w inwentaryzacji hotelu

W dzisiejszych czasach technologia odgrywa kluczową rolę w efektywnym zarządzaniu inwentaryzacją w hotelu.  Dlaczego warto zrezygnować z tradycyjnych papierowych kartotek
Oprogramowanie Zwiększenie sprzedaży priorytetem dla MŚP
2023-04-19 | 11:30

Zwiększenie sprzedaży priorytetem dla MŚP

Jednym z największych wyzwań małych i średnich przedsiębiorstw oraz start-upów, działających zwłaszcza w sektorze B2B, jest skuteczność działań sprzedażowych. Wobec rosnących

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Transport

Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

Infrastruktura

Szybki rozwój 5G w Orange Polska. Do końca roku operator uruchomi 3 tys. stacji dających dostęp do nowej technologii

– W całym kraju jest już 1,5 tys. stacji 5G obsługujących pasmo C, ale cały czas pracujemy nad zwiększeniem zasięgu i włączamy kolejne. Do końca roku klienci Orange Polska będą korzystać łącznie z 3 tys. stacji, które włączamy zarówno w dużych aglomeracjach, jak i w mniejszych miejscowościach – zapowiada Jolanta Dudek, wiceprezes Orange Polska ds. rynku konsumenckiego. Jak podkreśla, ta technologia, która na dobre ruszyła w Polsce z początkiem tego roku, jest dla konsumentów rewolucją w korzystaniu z mobilnego internetu. Wraz z jej upowszechnianiem Polacy kupują też coraz więcej telefonów obsługujących sieć 5G – łącznie w ich rękach jest już 3,25 mln takich smartfonów, a dostępność takiego sprzętu poprawiają coraz bardziej przystępne ceny.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.