Nowy standard linii obiektywów XF - FUJINON XF16-50mmF2.8-4.8 R LM WR
FUJIFILM Poland Sp. z o.o.
Ul. Krakowiaków 44, budynek 7
02-255 Warszawa
iwona.krakowska|fujifilm.com| |iwona.krakowska|fujifilm.com
882794706
www.fujifilm.com/pl
Połączenie wysokiej wydajności optycznej oraz kompaktowej i lekkiej formy.
TOKIO, 16 maja 2024 r. – Koncern FUJIFILM Corporation (prezes: Teiichi Goto) ma przyjemność ogłosić wprowadzenie obiektywu FUJINON XF16-50mmF2.8-4.8 R LM WR (dalej zwanego XF16-50mmF2.8-4.8 R LM WR). Nowy obiektyw dołącza do szerokiej gamy wymiennych obiektywów XF przeznaczonych do bezlusterkowych aparatów fotograficznych serii X, słynących z kompaktowej i lekkiej konstrukcji oraz wyjątkowej jakości obrazowania gwarantowanej przez autorską technologię reprodukcji kolorystycznej Fujifilm.
Model XF16-50mmF2.8-4.8 R LM WR zalicza się do kategorii standardowych obiektywów zmiennoogniskowych (zoom). Pokrywa zakres ogniskowych od szerokiego kąta 16 mm (ekwiwalent 24 mm w formacie pełnej klatki 35 mm) do zasięgu teleobiektywu krótkiego 50 mm (ekwiwalent 76 mm w formacie pełnej klatki 35 mm). Nowa optyka łączy w sobie wysoką wydajność rozdzielczą dopasowaną do rozdzielczości 40,2 megapikselowych matryc X-Trans™ CMOS 5 HR※1 w pełnym zakresie dostępnych długości ogniskowych oraz najniższą※2 wagę wśród obiektywów zmiennoogniskowych linii XF, wynoszącą ok. 240 g. Ponadto szkło dysponuje szybkim i niezwykle celnym autofokusem, współczynnikiem powiększenia 0,3x w zakresie najdłuższej ogniskowej (ekwiwalent współczynnika 0,45x w formacie pełnej klatki 35 mm), oraz konstrukcję odporną na warunki atmosferyczne i znosząca niskie temperatury do -10°C. Jest więc obiektywem wszechstronnym, który sprawdzi się w szerokim zakresie zastosowań fotograficznych.
XF16-50mmF2.8-4.8 R LM WR oferuje pokrycie wszechstronnego zakresu ogniskowych, dzięki czemu znakomicie nadaje się do szerokiej gamy zastosowań, od fotografowanych szerokim kątem krajobrazów i obiektów architektonicznych podczas podróży, po fotografię portretową wykorzystującą zakres ogniskowych typowych dla teleobiektywu krótkiego. Prócz znakomitych zdolności rozdzielczych, obiektyw dysponuje też możliwościami wykonywania zbliżeń odpowiadających tzw. „quasi makrofotografii” w formacie pełnej klatki 35 mm, dzięki czemu wykazuje skuteczność przy fotografowaniu jedzenia, produktów, roślin i różnorodnych scen codziennych. Może być przez cały czas zapięty do aparatu jako pojedynczy obiektyw pełniący rolę kilku innych pokrywających standardowy zakres ogniskowych.
Wraz z uruchomieniem sprzedaży XF16-50mmF2.8-4.8 R LM WR firma FUJIFILM planuje wprowadzenie go jako obiektywu kitowego w zestawach z korpusami FUJIFILM X-T50, FUJIFILM X-T5 i FUJIFILM X-S20, które są wyposażone w stabilizowane matryce światłoczułe, maksymalizując tym samym wydajność optyki.
*1 X-Trans to znak towarowy lub zarejestrowany znak towarowy Fujifilm Corporation.
*2 Wg stanu na 16 maja 2024 r.
*3 Gdy wybrana została najdłuższa ogniskowa. Przy szerokim kącie, współczynnik wynosi 0,1x (ekwiwalent 0,15x w formacie pełnej klatki 35 mm).
Cechy produktu
1. Pokrywa wszechstronny zakres ogniskowych i umożliwia wykonywanie wysokiej jakości zdjęć.
- Konstrukcja optyczna obejmująca 11 soczewek ułożonych w 9 grupach, w tym 3 soczewki asferyczne i 3 soczewki ED, umożliwia tłumienie aberracji chromatycznej i pozwala utrzymać wysoką zdolność rozdzielczą w całym zakresie ogniskowych.
- Pokrywa często stosowany i wszechstronny zakres ogniskowych, od szerokiego kąta 16 mm (ekwiwalent 24 mm w formacie pełnej klatki 35 mm), który świetnie sprawdza się w fotografii krajobrazowej i zdjęciach grupowych, po ogniskową odpowiadającą zasięgowi teleobiektywu krótkiego – 50 mm (ekwiwalent 76 mm w formacie pełnej klatki) - idealne rozwiązanie, gdy wykonujemy portrety.
- Osiąga maksymalny współczynnik powiększenia na poziomie 0,3x przy najdłuższej ogniskowej (odpowiada współczynnikowi 0,45x w formacie pełnej klatki 35 mm). Minimalna odległość ostrzenia wynosi 24 cm od obiektu (dystans liczony od powierzchni matrycy światłoczułej), czyli pozwala zbliżyć przednią soczewkę na odległość 15 cm od fotografowanego obiektu.
2. Dzięki kompaktowej i lekkiej formie zmniejsza niedogodności związane z długotrwałym fotografowaniem, niezależnie od scenerii i warunków, w jakich odbywa się sesja.
- Zoptymalizowanie rozmieszczenia soczewek wewnątrz tubusu pozwoliło na obniżenie ciężaru obiektywu do ok. 240 g, czyniąc z modelu XF16-50mmF2.8-4.8 R LM WR najlżejszy zoom wśród szkieł serii XF, zachowując najwyższe zdolności rozdzielcze. Lekka konstrukcja przekłada się na zwiększoną mobilność i poprawia komfort korzystania z obiektywu.
- Jego konstrukcja pozwala zachować stałą długość tubusu podczas zmiany ogniskowej, zapewniając użytkownikom pozytywne wrażenia podczas fotografowania.
3. Szybki i celny autofokus
- W obiektywie zastosowano system wewnętrznego ogniskowania, w której silnik liniowy porusza grupę niewielkich i lekkich soczewek ogniskujących. Ponadto szybki układ autofokusa o wysokiej precyzji działania, będący efektem miniaturyzacji grupy soczewek ogniskujących, gwarantuje uchwycenie tych decydujących momentów w ciągu ok. 0,015 sekundy.
*4 Prędkość autofokusa przy najdłuższej ogniskowej, zmierzona według własnej metody pomiarowej zgodnej z wytycznymi stowarzyszenia CIPA, z obiektywem zamocowanym na korpusie FUJIFILM X-T4 w trybie autofokusa z detekcją fazy i z włączonym trybem wysokiej wydajności.
4. Praktyczne zastosowanie dzięki uszczelnionej konstrukcji odpornej na warunki atmosferyczne
- Optyka posiada uszczelnioną konstrukcję, odporną na warunki atmosferyczne i niskie temperatury (do -10°C), z uszczelnieniami w 13 miejscach tubusu. Obiektywu można bez obaw używać w różnorodnych sytuacjach, od fotografowania w niewielkim deszczu lub w warunkach lekkiego zapylenia, po krajobrazy zaśnieżonych pól lub nadmorskich plaż.
Fujifilm przedstawia bezlusterkowy aparat cyfrowy FUJIFILM X-M5
Fujifilm przedstawia obiektyw FUJINON XF16-55mmF2.8 R LM WR II
Fujifilm wprowadza obiektyw FUJINON XF500mmF5.6 R LM OIS WR
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce. Dostarczy energię dla ok. 3 mln gospodarstw
PGE Polska Grupa Energetyczna oddała właśnie do eksploatacji największą elektrownię gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie. Jednostka o mocy 1366 MW brutto jest zlokalizowana w Gryfinie w Zachodniopomorskiem. Dostarczy do sieci 1,4 GW mocy, dzięki czemu pokryje ok. 5 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną, zapewniając dostawy dla ok. 3 mln gospodarstw. – To bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa i namacalny przykład tego, że transformacja energetyczna trwa – mówi wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.
Edukacja
Medycyna stylu życia zyskuje na znaczeniu. Może zapobiegać przewlekłym chorobom serca i nowotworom
W 2022 roku zmarło w Polsce niemal 450 tys. osób. Za niemal 75 proc. zgonów odpowiadały przewlekłe choroby niezakaźne, przede wszystkim choroby układu krążenia i nowotwory złośliwe. Badania wskazują, że utrzymywanie zdrowego stylu życia może o blisko 80 proc. zmniejszyć ryzyko choroby przewlekłej czy zawału serca. Może też odwrócić skutki chorób i wspierać proces leczenia. Dlatego też coraz większego znaczenia nabiera medycyna stylu życia.
Edukacja
Kompetencje społeczne są kluczowe w świecie pełnym ekranów. Można je rozwijać już u przedszkolaków
Mimo rozwoju nowych technologii potrzeby dzieci na przestrzeni stuleci niewiele się zmieniły. Wciąż potrzebują one przede wszystkim obecności zaufanych dorosłych, którzy pomagają im wzmacniać kompetencje społeczne. Te kompetencje są niezbędne, by poradzić sobie z wyzwaniami, jakie wiążą się z rozwojem cyfrowym. Fundacja Orange chce w ramach nowego programu budować takie umiejętności już wśród przedszkolaków. To o tyle istotne, że z urządzeń mobilnych korzysta prawie 2/3 dzieci w wieku od dwóch do pięciu lat.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.