„Zima, wiosna, lato, jesień – moja Polska po wyborach 2023”
Collegium Civitas
plac Defilad 1, XII piętro
00-901 Warszawa
anna.radecka|civitas.edu.pl| |anna.radecka|civitas.edu.pl
+48 501 541 798
www.civitas.edu.pl
Wystartował konkurs dla tegorocznych Maturzystek i Maturzystów na esej, artykuł lub reportaż, organizowany przez Fundację Collegium Civitas z inicjatywy Concilium Civitas, we współpracy ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego. Na laureatów czekają m.in. indeksy Collegium Civitas.
Już od czterech lat młode osoby, które w danym roku akademickim zdają egzamin maturalny, mają szansę dołączyć do Młodego Concilium, poprzez uczestnictwo w konkursie na esej, artykuł, reportaż na zadany w danym roku temat.
W poprzednich latach Maturzystki i Maturzyści podejmowali tematy:
- 2020 – „Ja, Polska, Europa, świat – 2040” (2020);
- 2021 – „Po pandemii: inny świat, gorszy świat, lepszy świat?”;
- 2022 – „Wojna, po wojnie: nasz inny świat”.
Tegoroczny temat „Zima, wiosna, lato, jesień – moja Polska po wyborach 2023” należy rozumieć szeroko, jako pokazanie ugruntowanych w obserwacjach i wiedzy o świecie współczesnym, osobistych oczekiwań, nadziei, obaw, wizji, prognoz osób z pokolenia wkraczającego w dorosłość, oraz wynikających z nich indywidualnych strategii życiowych.
Prace mogą dotyczyć dowolnie wybranego istotnego aspektu lub wybranych aspektów przyszłości, ale powinny uwzględniać szerszy realistyczny kontekst przyczyn i konsekwencji przyszłych stanów rzeczy.
Tekst obejmujący 6-12 tys. znaków (wliczając ewentualne przypisy i bibliografię) może być napisany w formie: eseju, artykułu lub reportażu z przyszłości. Do konkursu mogą przystąpić uczniowie klas maturalnych, którzy 1 lipca 2023 roku będą mieli ukończone 18 lat.
Termin nadsyłania prac (drogą elektroniczną za pomocą poczty e-mail, na adres mailowy mlodeconcilium@civitas.edu.pl) upływa 1 maja 2023 r.
Komisja konkursowa wyłoni 100 prac i spośród nich wskaże 20 najlepszych prac. W kolejnym etapie wyłonione prace zostaną ocenione przez Grand Jury, złożone z ogółu członków Concilium Civitas. Grand Jury wybierze 10 najlepszych prac w kolejności od 1 do 10.
Wyniki konkursu zostaną podane do dnia 10.06.2023 r.
Autorzy stu najwyżej ocenionych prac konkursowych zostaną zaproszeni do współpracy z Ambasadą Concilium Civitas, złożoną ze studentów Collegium Civitas i tworzących Młode Concilium laureatów Konkursu - grupą utrzymującą stały kontakt z członkami i zespołem organizującym bieżące działanie Concilium Civitas.
20 najlepszych prac, wskazanych przez Jury Konkursowe, zostanie umieszczone w Almanachu Młodego Concilium 2023/24, który ukaże się nakładem Fundacji Collegium Civitas.
Autorzy 10 najlepszych prac wskazanych przez Grand Jury otrzymają nagrody rzeczowe w postaci zwolnienia z czesnego (dotyczy kierunków/specjalności podanych w załączniku do regulaminu) w uczelniach partnerskich lub nagrody finansowe ufundowane przez Fundację Collegium Civitas.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu dostępne są na stronie Concilium Civitas
__________________
Collegium Civitas to nowoczesna uczelnia o ugruntowanej pozycji na rynku edukacyjnym.
Co nas wyróżnia? Przede wszystkim praktyczne podejście do kształcenia docenione m.in. przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, unikatowe w skali kraju specjalności stworzone we współpracy z pracodawcami oraz wysoki poziom umiędzynarodowienia.
Porozumienia z zagranicznymi uniwersytetami (podwójne dyplomy), współpraca z wieloma podmiotami z otoczenia biznesowego, administracji, mediów czy organizacji pozarządowych, otwierają przed absolwentami Collegium Civitas szerokie perspektywy zawodowe na rynku lokalnym i międzynarodowym.
Uczelnia proponuje programy studiów I i II stopnia, prowadzonych w języku polskim, angielskim oraz dwujęzyczne, studia podyplomowe i MBA.
Social media Collegium Civitas:
FB @CollegiumCivitas | IG @mojeCivitas | LI @Collegium Civitas | TT @CollegiumC | YT @Collegium Civitas

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Jak uczyć o ekologii? Ogólnopolski Klub EkoEdukatora zaprasza na nieodpłatne szkolenia dla nauczycieli
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Konsument

Jednorazowe opakowania z plastiku mają do 2030 roku zniknąć z lokali gastronomicznych. Przekonanie klientów do pojemników wielorazowych może być wyzwaniem
Unijne przepisy zobowiązują firmy z branży HoReCa do ograniczenia w perspektywie 2030 roku jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych i zastąpienia choć części z nich opakowaniami wielorazowymi. Choć wielu Europejczyków pozytywnie odnosi się do oferowania opakowań wielorazowych przez lokale gastronomiczne, zaangażowanie użytkowników w zwrot pojemników może się okazać wyzwaniem.
Polityka
Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski

Główny Urząd Statystyczny we współpracy z resortem turystyki buduje nowoczesny portal analityczny Turystyka+. To interaktywne narzędzie, które umożliwia śledzenie zmian i porównywanie danych. Celem projektu jest wsparcie rozwoju turystyki na wielu poziomach – nie tylko krajowym, ale również lokalnym i regionalnym. Ma on być pomocny zarówno w podejmowaniu decyzji politycznych dotyczących infrastruktury turystycznej, jak i dla przedsiębiorców, co ma się przełożyć na rozwój sektora i gospodarki.
Prawo
KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie

W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.