Strona główna
lipiec
Nowoczesne magazyny energii: klucz do zrównoważonej przyszłości
W dobie transformacji energetycznej nowoczesne magazyny energii stają się fundamentem stabilnych i zrównoważonych systemów energetycznych. Dzięki innowacyjnym technologiom przechowywania energii, nie tylko zwiększamy efektywność sieci, ale także torujemy drogę dla odnawialnych źródeł energii. Dowiedz się, jak magazyny energii kształtują przyszłość energetyki i jakie korzyści przynoszą dla przemysłu, gospodarki i środowiska.
Dlaczego magazyny energii są tak ważne?
- Efektywność: Ograniczają straty przesyłowe i pozwalają na maksymalne wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych.
- Oszczędność: Optymalizują koszty produkcji i zużycia energii, szczególnie w godzinach szczytu.
- Ekologia: Przyczyniają się do redukcji emisji CO₂ i ochrony środowiska.
Kluczowe technologie magazynowania:
- Akumulatory litowo-jonowe – dominujące na rynku, idealne dla przemysłu i elektromobilności.
- Akumulatory przepływowe – skalowalne i trwałe, idealne dla dużych instalacji.
- Wodór – perspektywiczne rozwiązanie do długoterminowego magazynowania energii.
Wyzwania i przyszłość:
Rozwój magazynów energii wymaga inwestycji w technologie, recykling materiałów oraz budowy świadomości społecznej. Polska, z rosnącym udziałem OZE, może stać się ważnym graczem na europejskim rynku magazynowania energii.
Zainteresowany?
Przeczytaj pełny artykuł na temat magazynów energii:
https://nowoczesny-przemysl.pl/nowoczesne-magazyny-energii/
Informacje z dnia: 8 stycznia
Medium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku
Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. To przede wszystkim baza serwisowa w Łebie i dwie stacje elektroenergetyczne. Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na morzu. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie w 2027 roku, a w kolejce czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1 – największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.