| Mówi: | Marcin Brysiak |
| Firma: | AlkyRecovery |
Aplikacje mobilne pomagają w walce z uzależnieniami. Ich skuteczność nie odbiega od terapii prowadzonych stacjonarnie
Technologia mobilna może usprawnić pracę terapeutów zajmujących się leczeniem alkoholizmu i innych uzależnień. Dzięki aplikacji będą mogli mieć stały kontakt z pacjentami, monitorować ich postępy, stan zdrowia oraz prowadzić wideokonsultacje. Opracowywane algorytmy sztucznej inteligencji pozwolą usprawnić proces pomocy osobom uzależnionym oraz przewidywać nawroty choroby alkoholowej. Skuteczność terapii online cały czas rośnie, a już teraz jest ona porównywalna z terapiami stacjonarnymi. Obecnie w Polsce aż 800 tys. osób cierpi na alkoholizm.
– Wszelkiego rodzaju dane wskazują na to, że terapie online potrafią być równie skuteczne jak terapie stacjonarne. My w aplikacji AlkyRecovery koncentrujemy się na uzależnieniach behawioralnych oraz chemicznych. Wychodzimy od największego problemu, a więc od uzależnienia od alkoholu. Chcemy skoncentrować się na predykcji, czyli przewidywaniu nawrotów choroby. Badania konkurencji, które przeprowadziliśmy z zewnętrzną firmą, pokazały, że nie ma na świecie takiego rozwiązania – mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Marcin Brysiak, pomysłodawca aplikacji AlkyRecovery.
Według Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Polsce żyje od 600 do 800 tys. osób ze zdiagnozowanym alkoholizmem, a aż 3 mln osób spożywa nadmierne ilości alkoholu. Agencja podaje, że co roku 150 tys. osób kończy terapie, a aż 52 proc. z osób kończących terapie w pierwszych dwunastu miesiącach ma nawrót choroby, czyli łamie abstynencję.
W samokontroli mogą pomóc aplikacje mobilne, które pozwalają nie tylko prowadzić dzienniczki do samooceny, lecz także umożliwiają nieustanne monitorowanie stanu zdrowia i ciągły kontakt ze specjalistą.
– Aplikacja AlkyRecovery ma wspomagać proces leczenia. Jest narzędziem do samooceny, samokontroli i wsparcia terapeutów. Już teraz prowadzimy darmowe czaty z certyfikowaną terapeutką, przygotowujemy się też do uruchomienia terapii w formie wideoczatu. Aplikacja współpracuje z opaską monitorującą czynności życiowe, może wyczytać ze wskaźnika HRV poziom stresu i na podstawie zebranych danych wejściowych dokonać predykcji oraz uruchomić proces wsparcia – wyśle wiadomość do terapeuty – opowiada Marcin Brysiak.
Najnowsze technologie mobilne coraz częściej pomagają w walce z uzależnieniami. To już nie tylko opaski monitorujące stan zdrowia, lecz także sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Twórcy aplikacji wraz z zespołem terapeutycznym chcą zaprojektować specjalny algorytm, który pozwoli pomóc osobom uzależnionym w pierwszym kontakcie.
– Końcowym efektem prac po trzech latach będzie chatbot, który będzie w stanie wziąć na siebie pierwszą część pytań i odpowiedzi najczęściej zadawanych przez użytkowników na początkowym etapie albo kiedy spotykają się z sytuacjami, których nie byli w stanie przewidzieć – tłumaczy ekspert.
Analitycy Research and Markets szacują, że w 2018 roku wartość rynku mobilnych usług zdrowotnych wyniesie ponad 28 mld dol., a średnioroczne tempo wzrostu na przestrzeni trzech kolejnych lat przekroczy 30 proc.
Czytaj także
- 2025-12-18: Zaawansowane prace nad terapią komórkową raka płuca na Uniwersytecie Gdańskim. Odkrycia projektu SWIFT wesprą też diagnostykę tej choroby
- 2025-12-16: Magdalena Kumorek: Nie przygotowuję się do świąt, bo cały czas pracuję. W święta również
- 2025-11-26: Pełne wykorzystanie potencjału AI może zwiększyć PKB Polski o 8 proc. do 2030 roku. Jedną z barier luka kompetencyjna u małych i średnich przedsiębiorców
- 2025-11-12: Urzędnicy krytycznie oceniają swoją wiedzę o sztucznej inteligencji. To bariera dla rozwoju takich projektów w administracji
- 2025-11-05: Polskie firmy testują AI, ale nie są gotowe na jej strategiczne wdrożenie. Nie potrafią jej zastosować w procesach biznesowych
- 2025-10-13: Naukowcy będą pracować nad zwiększeniem wiarygodności sztucznej inteligencji. W Warszawie powstał nowy ośrodek badawczy
- 2025-10-16: Nowe technologie zmieniają funkcjonowanie placówek medycznych na coraz większą skalę. Korzystają na tym system i pacjenci
- 2025-10-15: Sztuczna inteligencja może być w przyszłości asystentem sędziego. Jego samego nigdy nie zastąpi
- 2025-10-14: Sztuczna inteligencja przyspiesza diagnostykę i prace nad nowymi lekami. Algorytmy potrzebują testów na rzeczywistych danych pacjentów
- 2025-10-01: Sztuczna inteligencja i reklama w sklepach motorami transformacji marketingu. Polskie firmy mogą wykorzystać globalne trendy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji

Farmacja

Największa od 20 lat reforma unijnego prawa farmaceutycznego na ostatniej prostej. Ma zwiększyć innowacyjność i dostępność leków
W grudniu 2025 roku Parlament Europejski wraz z Radą UE i Komisją Europejską doszły do porozumienia w sprawie rewizji pakietu farmaceutycznego. To oznacza, że największa od dwóch dekad reforma tego obszaru jest coraz bliżej wdrożenia. Nowe przepisy mają działać na rzecz innowacji i konkurencyjności rynku, jak również na korzyść pacjentów, którzy mają mieć większy dostęp do terapii.
Prawo
Polak na ważnym stanowisku w unijnej instytucji nadzoru. Rozpocznie kadencję 1 kwietnia

Damian Jaworski zostanie dyrektorem wykonawczym Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA). Jego nominację 17 grudnia 2025 roku zatwierdził Parlament Europejski. Pięcioletnia kadencja dyrektora wykonawczego EIOPA rozpocznie się oficjalnie 1 kwietnia 2026 roku. Zdaniem polskich europarlamentarzystów to kolejny krok w stronę wzmocnienia pozycji Polski w obszarze unijnego nadzoru finansowego.
Motoryzacja
Komisja Europejska proponuje łagodniejsze wymogi dla sektora motoryzacyjnego. Chce ratować jego konkurencyjność

Komisja Europejska w grudniu zaproponowała nowe rozwiązania, zgodnie z którymi producenci pojazdów będą musieli za 10 lat spełnić cel redukcji emisji CO2 o 90 proc. Miałoby to zastąpić wcześniej przyjęty zakaz sprzedaży aut spalinowych, który pierwotnie miał wejść w życie od 2035 roku. Propozycja nowego pakietu to odpowiedź KE na apel przedstawicieli unijnej branży motoryzacyjnej, by wzmocnić jej konkurencyjność względem Chin i Stanów Zjednoczonych. Polskie europarlamentarzystki podkreślają, że konieczne są pilne działania w tym zakresie.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.






|
|
|