Komunikaty PR

Od kołatki do dzwonka smart home

2019-04-15  |  13:05
Biuro prasowe
Kontakt
Katarzyna Langer
Grupa FLPR

ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
katarzyna.langer|flpr.pl| |katarzyna.langer|flpr.pl
690 000 722
www.flpr.pl
Do pobrania ezviz ( 0.2 MB )

Jak mosiężne kołatki drzwiowe ewoluowały do nowoczesnych, inteligentnych i designerskich wizjerów? O historii dzwonka do drzwi i jego technologicznej zmianie w urządzenie smart home przeczytacie poniżej.

 

W dzisiejszych czasach jesteśmy świadkami wielkich przemian technologicznych. Urządzenia, jakie dawniej widziano jedynie w filmach, dostępne są teraz na wyciągnięcie naszej ręki. Co więcej większość z nich, przewyższa te filmowe, które dawniej wydawały się być nieosiągalne. Rozwój dotyczy zarówno potężnych technologii komputerowych, jak i przedmiotów codziennego użytku, np. dzwonka do drzwi.

 

Kołatający lew

Za najstarszy system powiadamiania domowników o osobach oczekujących za drzwiami ich domu uważa się kołatkę. Wynalazek ten, najprawdopodobniej pojawił się w średniowieczu, gdyż w większości zabytkowe kołatki charakteryzuje romański i gotycki styl. Zazwyczaj miały one kształt głowy lwa i uchwyt, którym w prosty sposób uderzano w drzwi. Umieszczane były na drzwiach, a także bramach domów. Kołatki z pewnością były bardziej skuteczne niż pukanie do drzwi, jednak często kołatanie było niesłyszalne. Co gorsza, z czasem miejsce pod uchwytem niszczyło się od stukania metalem w drewno.

 

Pociągnij za sznurek a...

…dzwonki się odezwą. Kolejnym pomysłem na to, aby osoby stojące za drzwiami powiadomiły mieszkańców o swoim przybyciu, było zamontowanie nad wejściem dzwonka ze sznurkiem. Gość czekający przed domem dawał znać osobom wewnątrz domu o swojej obecności, pociągając za sznurek, a tym samym poruszając dzwonek, aby ten rozbrzmiewał nad wejściem.

 

Elektryczna rewolucja

Jednak zarówno kołatki, jak i dzwonki ze sznureczkiem, zostały niemal w całości wyparte przez dziewiętnastowieczny wynalazek, jakim jest dzwonek elektryczny. Powstało wiele różnych typów tego urządzenia, jednak za twórcę przewodowego dzwonka, który po naciśnięciu przycisku wydaje dźwięk, uważa się Josepha Henrego. W XX wieku, elektryczne dzwonki stały się czymś zupełnie powszechnym i w nieco ulepszonej formie są używane do dzisiaj.

 

Widzę cię i słyszę

Kolejnym etapem ewolucji dzwonków, było pojawienie się urządzenia z kamerą. Zamiast przez wizjer w drzwiach, domownik może zobaczyć osobę za drzwiami na ekranie. Spowodowało to, że dzwonek zmienił się w inteligentne rozwiązanie monitorujące. Jest to nawiązanie do ideologii smart home, która coraz prężniej wchodzi w nasze życie. Teraz w takich urządzeniach, obraz zza drzwi ukazuje się na przeważnie dotykowym ekranie. Nowość od EZVIZ, wizjer DP1, połączony z Wi-Fi pozwala na monitorowanie tego, co dzieje się za naszymi drzwiami, również z poziomu mobilnej aplikacji. Umożliwia ona również odbieranie wideopołączeń w rozdzielczości HD i rozmowę z osobą po drugiej stronie, korzystając jedynie z naszego smartfona. Natomiast inteligentny czujnik ruchu powiadomi nas o tym, że ktoś zbyt długo znajduje się przed drzwiami. Obecne inteligentne dzwonki, powstają z myślą o bezpieczeństwie użytkowników, jednocześnie też muszą mieć nowoczesny wygląd i umożliwiać mobile sterowanie urządzeniem.

 

W taki sposób krótko przybliżamy Wam około 200 lat historii dzwonka do drzwi. Ewolucja od ciężkiej mosiężnej kołatki, do smart home’owego wizjera/dzwonka w jednym, jest niebywała. Teraz z łatwością sprawdzimy, kto czeka za drzwiami naszego domu, nawet jeżeli nas w nim nie ma. Nie pozostaje nam nic innego, jak korzystać z nowoczesnych rozwiązań i cieszyć się, że żyjemy w czasach kiedy innowacje są tak łatwo dostępne. Technologia rozwija się w niesamowitym tempie, dlatego bacznie obserwujmy, co przyniosą kolejne lata postępu. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie Czemu branża eCommerce powinna zwrócić uwagę na zarządzanie ruchem sieciowym Biuro prasowe
2019-04-18 | 13:19

Czemu branża eCommerce powinna zwrócić uwagę na zarządzanie ruchem sieciowym

Większość polskich firm całkowicie zaniedbuje kwestię zarządzania ruchem sieciowym lub zajmuje się nim samodzielnie w minimalnym zakresie. Tymczasem, jak pokazują doświadczenia rynku
Technologie OKI Pro8432WT z technologią wymiany tonera białego na czarny
2019-04-17 | 14:00

OKI Pro8432WT z technologią wymiany tonera białego na czarny

Drukarka termotransferowa Pro8432WT z białym tonerem firmy OKI otrzymała przełomową modernizację, która umożliwia klientom wymianę pomiędzy białym a czarnym tonerem. Pozwala to
Technologie OKI Europe przekracza granice kreatywności i koloru podczas FESPA 2019
2019-04-17 | 13:35

OKI Europe przekracza granice kreatywności i koloru podczas FESPA 2019

Firma OKI Europe Ltd będzie wystawiać się na targach FESPA 2019 w hali A5, na stanowisku F10, gdzie zaprezentuje rozwiązania zwiększające dochody firm, skupiające się na rynku

Kalendarium

Gry i aplikacje

Symultaniczne translatory zrewolucjonizują sposób komunikacji. Technologia pozwala swobodnie porozumiewać się w nawet kilkudziesięciu językach

Dostęp do kilkudziesięciu języków, tłumaczenie w czasie rzeczywistym i brak konieczności parowania urządzeń w aplikacji mobilnej to możliwości najnowszych translatorów, które coraz częściej wyglądają jak zwykła słuchawka bluetooth, a wyposażone są w algorytmy sztucznej inteligencji. Wystarczy jedną słuchawkę mieć w uchu, drugą przekazać rozmówcy, a proces tłumaczenia rozpocznie się automatycznie. Skuteczność tłumaczenia w kompaktowych translatorach sięga już nawet 95 proc.

Energetyka

Ekspert ICNIRP: Sieci 5G bez niekorzystnego wpływu na ludzkie zdrowie. Brak dowodów na związek ekspozycji na częstotliwości radiowe z rakiem mózgu, chorobami serca lub innych narządów

Pola elektromagnetyczne są wszechobecne. Ich źródła znajdziemy w środowisku naturalnym, jednak te pochodzące ze sztucznych źródeł mają miliony razy większe natężenie. Tymczasem rośnie liczba urządzeń komunikacji bezprzewodowej. Każdy człowiek narażony jest na złożoną mieszankę słabych pól elektrycznych i magnetycznych od wytwarzania i przesyłania energii elektrycznej, sprzętu gospodarstwa domowego i urządzeń przemysłowych, po telekomunikację i nadawanie. Choć na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań, które mają chronić przed promieniowaniem, zdaniem ekspertów lek jest bezzasadny, a pole elektromagnetyczne jest mniej szkodliwe niż kawa czy aloes.

MWC19

Firma

Przybywa zastosowań sztucznej inteligencji w medycynie. Jest ona szczególnie wykorzystywana w diagnostyce i radiologii

Możliwości zastosowania sztucznej inteligencji w medycynie – zwłaszcza w diagnostyce i radiologii – gwałtownie rosną. Raport PwC wskazuje, że narzędzia z tą technologią mogą w dużym stopniu wesprzeć procesy diagnostyczne i terapeutyczne, przy okazji obniżając ich koszty. Dzięki analizie danych z różnych źródeł AI może również wspierać pracę lekarzy, ułatwiając postawienie właściwej diagnozy czy wybór optymalnej ścieżki leczenia danego pacjenta. Coraz powszechniej trafia ona już do nowoczesnych urządzeń medycznych wykorzystywanych przez szpitale.