Komunikaty PR

7 mitów na temat programowania

2019-04-15  |  10:01
Biuro prasowe

Programowaniem interesują się nie tylko osoby młode, które są na początku swojej kariery. Wizja wysokich zarobków w tej branży wpływa na wyobraźnię specjalistów w innych dziedzinach, którzy decydują się na zmianę kwalifikacji. Mimo to, istnieje wiele powtarzanych od lat mitów związanych z tym zajęciem. Eksperci firmy doradztwa technologicznego DataArt postanowili zmierzyć się z siedmioma z nich.

MIT #1 Programowanie wymaga szerokiej wiedzy matematycznej

O ile programowanie rzeczywiście związane jest z technicznym i matematycznym myśleniem, o tyle nie wymaga solidnej znajomości samej matematyki. Programista powinien bezbłędnie kodować, a nie rozwiązywać zagadki matematyczne. Znajomość algebry rzeczywiście ma znaczenie, ale współczesne programowanie korzysta z wielu bibliotek i wtyczek, które są w stanie radzić sobie z matematyczną i algorytmiczną stroną kodu.

MIT #2 Na naukę programowania bywa zbyt późno

Nigdy nie jest za późno, by się rozwijać! To raczej kwestia motywacji i umiejętności. Czasami nawet motywacja może do pewnego stopnia zrekompensować początkowy brak umiejętności. Coraz częściej można spotkać ludzi, którzy zdecydowali się przekwalifikować po 30tce (albo później!), zostając programistami albo specjalistami QA na dobrym poziomie. Wiele osób pracujących w zawodzie zaczynało w zupełnie innych, nietechnicznych profesjach! Najważniejsze są wytrwałość, cierpliwość i realistyczne oczekiwania, ale nie ma rzeczy niemożliwych!

MIT #3 Każdy programista zarabia krocie

To nie do końca mit, ale wymaga szczegółowego wyjaśnienia. Wynagrodzenie to często główny czynnik motywujący ludzi do zmiany profesji. Warto jednak zaczynać nie oczekując zbyt wiele – początek programistycznej kariery to czas na rozwój i pokazywanie swojej wartości. Wynagrodzenie, jak doświadczenie – przyjdzie z czasem. Watro skupić się na nauce i obserwacji doświadczonych specjalistów w rzeczywistych projektach, rozszerzać wiedzę i szlifować umiejętności. W ten sposób zostaje się profesjonalistą.

MIT #4 Programowanie to nudne zajęcie

Obecnie sytuacja wygląda zdecydowanie inaczej, niż jeszcze kilka lat temu, kiedy zawód programisty był mało popularny, a sami specjaliści postrzegani byli jako nietowarzyscy introwertycy. Popularność tego zawodu sprawia, że interesuje się nim coraz więcej osób – trudno teraz o stereotypy! To zawód dla wszystkich – nie tylko geniuszy matematycznych o określonym sposobie myślenia.

MIT #5 Programowanie to męska profesja

To także mit! Nawet jeśli to mężczyźni mają w tym sektorze przewagę liczebną, przyciąga on również wiele kobiet zainteresowanych rozwojem oprogramowania. Według statystyk DataArt, w ciągu ostatnich 3 lat liczba aplikacji pochodzących od specjalistek wzrosła o 44%. Nie jest to zaskakujące – te same czynniki motywują niezależnie od płci. Wiele firm oferuje elastyczne godziny pracy, co z perspektywy kobiecej jest szczególnie ważne. Branża IT daje chyba najwięcej możliwości połączenia życia osobistego i zawodowego.

MIT #6 Programiści pracują do późna

Jeśli myśląc programista masz na myśli zmęczonego człowieka z podkrążonymi oczami, siedzącego przed monitorem w towarzystwie pudełek po pizzy i puszek po napojach energetycznych – czas zmienić ten obrazek. Oczywiście, zdarza się to, ale obecnie warunki pracy w firmach IT są znacznie lepsze w porównaniu do przedsiębiorstw innych branż, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, komfort, benefity i równowagę między życiem prywatnym i zawodowym. Większość firm, jak DataArt, oferuje pracownikom pokoje odpoczynku ze sprzętem sportowym i konsolami do gier, elastyczne godziny pracy, zdrowe przekąski, czy możliwość pracy zdalnej. A to ułatwia życie.

MIT #7 Należy skupić się na najbardziej obiecującym języku programowania

Pogląd, że należy wybierać najbardziej obiecujący język programowania, który przewyższa inne technologie pod względem potencjału, jest dość popularny. Niestety w związku z tym, młodzi specjaliści marnują czas na analizowanie i wahanie się, który język warto wybrać. Prawda jest taka, że nie ma mniej i bardziej obiecujących technologii - dokładnie tak, jak nie da się rozsądzić, czy lepiej uczyć się francuskiego czy włoskiego. To skomplikowane zagadnienie, na które wpływa wiele czynników. Oczywiście, w przypadku niektórych języków łatwiej o oferty pracy dostępne od ręki - jak JS czy Java. Jednocześnie, jeśli jesteś ekspertem w niepopularnej technologii, masz przewagę nad konkurencją. Zamiast próbować odpowiedzieć na pytanie, który z języków ma większy potencjał na przyszłość, skup się na podstawach kodowania, ucz się, rozwijaj i nabywaj umiejętności. Reszta przyjdzie z czasem.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie Czemu branża eCommerce powinna zwrócić uwagę na zarządzanie ruchem sieciowym Biuro prasowe
2019-04-18 | 13:19

Czemu branża eCommerce powinna zwrócić uwagę na zarządzanie ruchem sieciowym

Większość polskich firm całkowicie zaniedbuje kwestię zarządzania ruchem sieciowym lub zajmuje się nim samodzielnie w minimalnym zakresie. Tymczasem, jak pokazują doświadczenia rynku
Technologie OKI Pro8432WT z technologią wymiany tonera białego na czarny
2019-04-17 | 14:00

OKI Pro8432WT z technologią wymiany tonera białego na czarny

Drukarka termotransferowa Pro8432WT z białym tonerem firmy OKI otrzymała przełomową modernizację, która umożliwia klientom wymianę pomiędzy białym a czarnym tonerem. Pozwala to
Technologie OKI Europe przekracza granice kreatywności i koloru podczas FESPA 2019
2019-04-17 | 13:35

OKI Europe przekracza granice kreatywności i koloru podczas FESPA 2019

Firma OKI Europe Ltd będzie wystawiać się na targach FESPA 2019 w hali A5, na stanowisku F10, gdzie zaprezentuje rozwiązania zwiększające dochody firm, skupiające się na rynku

Kalendarium

Gry i aplikacje

Symultaniczne translatory zrewolucjonizują sposób komunikacji. Technologia pozwala swobodnie porozumiewać się w nawet kilkudziesięciu językach

Dostęp do kilkudziesięciu języków, tłumaczenie w czasie rzeczywistym i brak konieczności parowania urządzeń w aplikacji mobilnej to możliwości najnowszych translatorów, które coraz częściej wyglądają jak zwykła słuchawka bluetooth, a wyposażone są w algorytmy sztucznej inteligencji. Wystarczy jedną słuchawkę mieć w uchu, drugą przekazać rozmówcy, a proces tłumaczenia rozpocznie się automatycznie. Skuteczność tłumaczenia w kompaktowych translatorach sięga już nawet 95 proc.

Energetyka

Ekspert ICNIRP: Sieci 5G bez niekorzystnego wpływu na ludzkie zdrowie. Brak dowodów na związek ekspozycji na częstotliwości radiowe z rakiem mózgu, chorobami serca lub innych narządów

Pola elektromagnetyczne są wszechobecne. Ich źródła znajdziemy w środowisku naturalnym, jednak te pochodzące ze sztucznych źródeł mają miliony razy większe natężenie. Tymczasem rośnie liczba urządzeń komunikacji bezprzewodowej. Każdy człowiek narażony jest na złożoną mieszankę słabych pól elektrycznych i magnetycznych od wytwarzania i przesyłania energii elektrycznej, sprzętu gospodarstwa domowego i urządzeń przemysłowych, po telekomunikację i nadawanie. Choć na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań, które mają chronić przed promieniowaniem, zdaniem ekspertów lek jest bezzasadny, a pole elektromagnetyczne jest mniej szkodliwe niż kawa czy aloes.

MWC19

Firma

Przybywa zastosowań sztucznej inteligencji w medycynie. Jest ona szczególnie wykorzystywana w diagnostyce i radiologii

Możliwości zastosowania sztucznej inteligencji w medycynie – zwłaszcza w diagnostyce i radiologii – gwałtownie rosną. Raport PwC wskazuje, że narzędzia z tą technologią mogą w dużym stopniu wesprzeć procesy diagnostyczne i terapeutyczne, przy okazji obniżając ich koszty. Dzięki analizie danych z różnych źródeł AI może również wspierać pracę lekarzy, ułatwiając postawienie właściwej diagnozy czy wybór optymalnej ścieżki leczenia danego pacjenta. Coraz powszechniej trafia ona już do nowoczesnych urządzeń medycznych wykorzystywanych przez szpitale.