Komunikaty PR

Przed nami Poznańskie Spotkania Kardiologiczne

2019-11-07  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania Notka ( 0.16 MB )

Już 15 listopada rozpocznie się kolejna edycja Poznańskiego Spotkania Kardiologicznego, które przez minione dwanaście lat stało się jednym z najważniejszych polskich wydarzeń poświęconych kardiologii. Jak podkreślają organizatorzy, to co wyróżnia Poznańskie Spotkanie Kardiologiczne spośród pozostałych krajowych konferencji, to otwarcie na nową grupę docelową. Przez dwa dni Poznań Congress Centre odwiedzi nawet pięciuset uczestników: kardiologów interwencyjnych i klinicznych, internistów czy lekarzy rodzinnych.


Historia Poznańskich Spotkań Kardiologicznych sięga 2008 roku, kiedy wielkopolscy eksperci postanowili odpowiedzieć na wyraźną lukę, jaką stanowił brak specjalistycznych konferencji poświęconych kardiologii w zachodniej Polsce. Jak podkreśla prof. dr hab. n. med. Stefan Grajek, inicjator wydarzenia, dziś członek Komitetu Organizacyjnego XII edycji, poznańscy kardiolodzy rozpoczynali przygodę w kameralnym gronie na jednej sali wynajętej od Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego. Z biegiem lat ta desygnowana regionowi konferencja zyskiwała na znaczeniu, przyciągając coraz więcej lekarzy z całego kraju. Organizatorzy chcieli zaproponować uczestnikom nową jakość, tworząc wydarzenie adresowane nie tylko do kardiologów interwencyjnych, z których słynie poznański Szpital Przemienienia Pańskiego.

W tamtym czasie najsilniejsze polskie ośrodki kardiologiczne organizowały sympozja przeznaczone stricte dla specjalistów. Tymczasem my chcieliśmy stworzyć nową formułę, zapraszając kardiologów nieinwazyjnych, internistów czy lekarzy pierwszego kontaktu, którzy choć selekcjonowali i prowadzili pacjentów po zabiegach, sami mieli dość mgliste pojęcie o tym, na czym polega nasza praca. Chcieliśmy ją im przybliżyć i otworzyć się na szersze grono - tłumaczy prof. Grajek.

Rozbudowa i wzrost znaczenia Poznańskich Spotkań Kardiologicznych splotły się bezpośrednio z rozwojem samej I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Wraz z kolejnymi latami program kongresu rozszerzano o kolejne obszary, wyróżniając się ofertą edukacyjną, a także samą budową wydarzenia. Do leczenia zachowawczego, które do tej pory pozostało główną ścieżką tematyczną, organizatorzy dodawali kolejno odrębne bloki: warsztaty poświęcone nagłemu zgonowi sercowemu, niewydolności serca i transplantacji, bifurkacjom oraz interwencyjnemu leczeniu wad strukturalnych.

To, co nas wyróżnia, to m.in. wyjątkowa struktura programu. Pierwszą z naszych specjalności jest szeroko rozumiana elektrokardiologia i wszystko, co jest związane z elektrycznym zapobieganiem nagłemu zgonowi sercowemu za pomocą urządzeń wszczepialnych. Drugą z nich, której nie ma nigdzie indziej w kraju, stanowią aż dwa dni poświęcone zabiegom stentowania bifurkacji tętnic wieńcowych, ze szczególnym uwzględnieniem najważniejszej z nich, czyli podziału pnia głównego lewej tętnicy wieńcowej. Kolejną z naszych specjalności są wady strukturalne. Kładziemy nacisk na tematy rzadziej omawiane i poza głównym nurtem, jak np. zamykanie uszka lewego przedsionka u pacjentów z migotaniem przedsionków. Ostatnim z wyróżniających nas obszarów jest oczywiście niewydolność serca, ponieważ jesteśmy ośrodkiem oferującym wszystkie dostępne terapie schorzenia, w tym najbardziej zaawansowane, jak np. wszczepianie urządzeń do przewlekłego wspomagania lewej komory czy transplantacja serca - mówi prof. dr hab. n. med. Maciej Lesiak, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego.

W tym roku w programie po raz pierwszy pojawi się również dynamicznie rozwijająca się dziedzina, jaką jest kardioonkologia. Nowy obszar stanowi odpowiedź na coraz częściej spotykane w codziennej praktyce lekarskiej problemy dotyczące prowadzenia pacjenta onkologicznego z chorobami układu krążenia. Podczas dwunastej edycji Poznańskich Spotkań Kardiologicznych uczestnicy poznają praktyczne wskazówki związane z aktywnością fizyczną u tej grupy chorych, leczeniem przeciwkrzepliwym czy arytmią. Jak stwierdza prof. Lesiak, lekarze często borykają się ze stricte technicznymi problemami, np. wykonanie rezonansu magnetycznego u pacjentów z urządzeniami wszczepialnymi.

To problem, przed którym stoi wiele ośrodków, mianowicie jak wykonać rezonans magnetyczny u pacjenta onkologicznego, który ma wszczepiony kardiowerter-defibrylator. Choć nie stanowi przeciwwskazania, trzeba wiedzieć, jak to zrobić i potrafić czasowo wyłączyć urządzenie w ciele chorego, aby nie doszło do interferencji i zaburzeń działania - wyjaśnia prof. Maciej Lesiak.

Uczestnicy tegorocznej konferencji będą mogli również wziąć udział w wykładach dotyczących m.in. ostrej zatorowości płucnej, nadciśnienia płucnego czy tradycyjnej już sesji przypadków klinicznych. Na lekarzy POZ czeka zaś specjalny blok poświęcony problemom spotykanym u pacjenta z niewydolnością serca, jak niedobór żelaza, dławica czy migotanie przedsionków. Łącznie na zgromadzonych czeka ponad trzydzieści aktywności prezentowanych przez uznanych ekspertów z całej Polski.

Różnorodność przygotowanych tematów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie, co od początku było głównym motywem tego spotkania. Sam jednak wiem, że istnieje pewien podział. Wysokiej klasy specjaliści w zakresie stentowania tętnic mają niewielkie pojęcie o elektroterapii, elektroterapeuci nie interesują się farmakoterapią i tak dalej… I choć oczywiście ekspert musi być na bieżąco przede wszystkim we własnym zakresie, szczerze zachęcam, aby podczas kongresu podejrzeć, co się dzieje w sąsiednich salach, a szczególnie w panelu dotyczącym właśnie nowoczesnej farmakoterapii, która w ostatnim czasie bardzo się skomplikowała. Warto trzymać rękę na pulsie, bo to chleb powszedni codziennej kardiologii ambulatoryjnej - podsumowuje prof. Stefan Grajek.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Medycyna Aplikacja SkinCareAI pomoże w diagnozie czerniaka Biuro prasowe
2019-10-30 | 11:16

Aplikacja SkinCareAI pomoże w diagnozie czerniaka

DataArt, firma zajmująca się konsultingiem technologicznym na skalę globalną, uruchomiła prototyp aplikacji SkinCareAI, która analizuje obrazy skóry w celu wykrycia wczesnych
Medycyna Nowe badania biologiczne skupione na męskiej płodności
2019-10-29 | 15:00

Nowe badania biologiczne skupione na męskiej płodności

  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że 60–80 milionów par na całym świecie cierpi obecnie z powodu niepłodności.1 Liczby te różnią się w
Medycyna Uważaj na wzrok swojej pociechy!
2019-10-03 | 23:10

Uważaj na wzrok swojej pociechy!

1,5 miliarda ludzi na całym świecie – ta liczba mówi sama za siebie, a statystki z roku na rok nieubłaganie rosną. Krótkowzroczność to schorzenie dotykające wszystkich,

Kalendarium

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Bezpłatne materiały wideo, audio, zdjęcia oraz artykuły

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Kosmos i lotnictwo

W Toruniu trwają prace nad miniaturowym, optycznym zegarem atomowym. Wysłany w kosmos może zrewolucjonizować międzyplanetarną nawigację

Ciemna materia stanowi nawet 27 proc. znanego wszechświata. W jej znalezieniu mogą pomóc najnowsze, superprecyzyjne zegary atomowe. Są tak dokładne, że można je wykorzystać do wykrywania ciemnej materii, pomiaru fal grawitacyjnych i określania dokładnego kształtu ziemskiego pola grawitacyjnego. Optyczne zegary atomowe znajdują się również w Polsce. W Toruniu trwają prace nad miniaturowym, przenośnym zegarem optycznym, który mógłby zrewolucjonizować nawigację międzyplanetarną.

Gala Złote Spinacze 2019

Medycyna

Już wkrótce nowotworom będzie można zapobiegać. W ciągu kilku lat mogą powstać szczepionki na raka oparte na modyfikacji kodu mRNA

Immunoterapia jest formą leczenia raka, która wykorzystuje moc układu odpornościowego organizmu do zapobiegania, kontroli i eliminacji raka. Wkrótce może zdominować leczenie chorób nowotworowych. Po 2020 roku może być wykorzystywana w leczeniu nawet co drugiego nowotworu. Szczepionki już teraz odgrywają znaczącą rolę w terapii czerniaka, raka mózgu czy nowotworów hematologicznych. Niedawno naukowcy z Arizona State University zidentyfikowali ponad 200 tys. neoantygenów nowotworowych, co może doprowadzić do opracowania szerokiego spektrum szczepionek.

Transport

Polska 13. najszybciej rozwijającym się rynkiem e-handlu na świecie. Firmy muszą jednak szukać nowych usług, żeby się wyróżnić

Polska jest jednym z najszybciej rosnących rynków e-commerce na świecie. W przyszłym roku jego wartość ma przekroczyć 60 mld zł, zakupy online robi już co drugi Polak, a branża wciąż ma przed sobą duży potencjał do rozwoju. Nic dziwnego, że konkurencja na rynku się zaostrza. Firmy działające w e-commerce muszą szukać swoich nisz i nowych usług, które pozwolą im lepiej odpowiadać na oczekiwania klientów. A te związane są głównie z jak najkrótszym czasem dostawy. W Polsce wystartowała właśnie pierwsza platforma online, która pozwala na automatyczną wycenę i zlecenie wysyłki palet w transporcie detalicznym. To rozwiązanie może podnieść konkurencyjność zwłaszcza małych i średnich firm, skracając proces wynajmowania zewnętrznego transportu.