Komunikaty PR

Pięć trendów, które zdominują rozwój blockchain w 2019 roku

2018-12-03  |  13:55

Istotny wzrost prac badawczo-rozwojowych w nowych branżach i zainteresowanie dużych firm technologią blockchain to trendy, które w 2019 roku będą miały kluczowy wpływ na jej rozwój w 2019 roku, przewidują eksperci DataArt, firmy zajmującej się konsultingiem technologicznym na skalę globalną.

Sektor blockchain w 2018 roku:

Większość firm, które do tej pory zastosowały rozwiązania oparte o blockchain, to firmy średniej wielkości oraz startupy technologiczne. Przeważająca część istniejących rozwiązań obsługuje portfele cyfrowe, płatności oraz wymianę kryptowalut. Szczególnie duży wzrost zainteresowania widoczny był w obszarze gier i e-commerce.

W roku 2018 eksperci blockchain z DataArt zaobserwowali zmianę podejścia większych przedsiębiorstw do tej technologii wiele z nich chce inwestować w jej potencjał. Zanotowano również wzrost liczby projektów badawczo-rozwojowych oraz projektów typu Proof of Concept realizowanych na rzecz dużych klientów. Firmy te chcą stosować radykalne koncepcje inspirowane blockchain w celu zmiany złożonych, kosztownych i niewydajnych obecnie procesów biznesowych.

Firmy i specjalistów technologicznych przyciąga potencjał oferowany przez technologię rozproszonych rejestrów (DLT), której celem jest połączenie wielu koncepcji i możliwości w jednym rozwiązaniu. Technologie te umożliwiają świeże spojrzenie na procesy biznesowe, niosą potencjał ich uproszczenia, uczynienia bardziej transparentnymi oraz, w mniejszym stopniu, pochłaniającymi zasoby, co daje większą elastyczność biznesową.

Rozwiązania te ofreują niezmienne transakcje, możliwość zapobiegania utracie danych, możliwość identyfikowania zasobów cyfrowych, bezpieczeństwo kryptograficzne, mechanizmy konsensusu, wspólną walidację transakcji przez uczestników oraz inne kluczowe koncepcje – wszystkie dostępne w chmurze, w rozwiązaniu dystrybuowanym i współdzielonym.

Wiodące platformy i konsorcja takie jak Corda, Hyperledger lub Ethereum poczyniły w tym roku wielkie postępy w kwestiach prywatności, wydajności oraz w zakresie innych wyzwań napotykanych we wczesnych etapach prac. Obecnie te platformy zajmują się łączeniem kwestii prawnych z kodem.

W roku 2019, według ekspertów DataArt, liderzy we wszystkich branżach będą traktować technologię blockchain poważniej. Do oczekiwanych zmian i zjawisk należą:

Wzrost innowacyjnych rozwiązań wykraczających poza skromne początki blockchain

W coraz większej ilości projektów technologia blockchain będzie stosowana w procesach, które nie są bezpośrednio związane z płatnościami lub kryptowalutami. W branży ubezpieczeniowej, na przykład, oczekujemy lawinowego wzrostu prac badawczo-rozwojowych i wdrożeń skoncentrowanych na eksplorowaniu transakcji permissioned blockchain oraz stosowaniem smart contracts mających na celu wyeliminowanie braku wydajności i opóźnień przepływów procesów biznesowych spowodowanych koniecznością sprawdzania, kontroli i uzgadniania.

Koncentracja na uczeniu maszynowym i synergiach blockchain

Technologia blockchain będzie łączona z potencjałem uczenia maszynowego, co umożliwi stworzenie rozwiązań zdolnych do automatycznego podejmowania złożonych decyzji (np. zgód na udzielenie ubezpieczenia). Przypadki użycia, które potwierdzają możliwości innowacji opartych o blockchain obejmują podpisywanie umów, szacowanie roszczeń, uruchamianie fakturowania zgodnie z potrzebą, księgowość techniczną i rozliczenia.

Zarządzanie danymi przyciągnie uwagę

Przewidujemy, że pojawią się nowe rozwiązania w zakresie usług finansowych wykorzystujące zasady smart contracts związane z zarządzaniem i współdzieleniem danych, szczególnie w obszarach, w których dane były poprzednio zamknięte w dokumentach PDF, takich jak sprawozdania finansowe lub umowy kredytowe.

Najwięksi gracze przyczynią się do wzrostu znaczenia blockchain

Oczekujemy, że istotni na rynku gracze i społeczności takie jak B3i (Business Insurance Industry Initiative) zaprezentują rozwiązania platformowe. Ich działalność może mieć długotrwały wpływ na standardy branżowe oraz na to, w jaki sposób firmy będą funkcjonować w przyszłości.

Nadejdzie nowa era zarządzania tożsamością

Zarządzanie tożsamością oparte na technologii blockchain będzie zyskiwać na znaczeniu w 2019 roku. Społeczności open source odegrają ważną rolę we wsparciu przedsiębiorstw przy budowie nowych komponentów technicznych i rozwiązań mających zastosowanie w różnych branżach, takich jak zarządzanie tożsamością, biblioteki smart contracts oraz współdzielenie danych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Oprogramowanie BRAK ZDJĘCIA
2019-04-01 | 11:00

Backup i odtwarzanie Active Directory

Firma Quest Software udostępniła nowe rozwiązanie - Quest Recovery Manager for Active Directory (RMAD) Disaster Recovery Edition. Narzędzie daje organizacjom możliwość tworzenia kopii zapasowych oraz szybkiego odzyskiwania i
Oprogramowanie Quest Spotlight Cloud już dostępny w portalu Microsoft Azure Marketplace
2019-03-20 | 01:00

Quest Spotlight Cloud już dostępny w portalu Microsoft Azure Marketplace

Firma Quest udostępniła Spotlight Cloud w Microsoft Azure Marketplace - portalu, który udostępnia aplikacje i usługi online. Administratorzy baz danych i
Oprogramowanie Quest jako Reprezentatywny Dostawca rozwiązań do migracji w chmurze wg Gartnera
2019-03-14 | 10:00

Quest jako Reprezentatywny Dostawca rozwiązań do migracji w chmurze wg Gartnera

Firma Quest została wyróżniona jako Reprezentatywny Dostawca (ang. Representative Vendor) w opublikowanym w lutym br. przewodniku rynkowym Gartnera „Market Guide for Cloud Office

Kalendarium

Handel

Obozy dla uchodźców naszpikowane nowymi technologiami. Blockchain i systemy biometryczne wyeliminują problem z wyłudzeniami przez nich pieniędzy

Nowe technologie, jak blockchain czy biometria, są wykorzystywane nie tylko w najbardziej rozwiniętych krajach. Mogą też pomóc uchodźcom. Dzięki specjalnym skanerom, po zeskanowaniu tęczówki oka, system automatycznie łączy się z bazą i po potwierdzeniu tożsamości pieniądze są pobierane z konta klienta – bez karty płatniczej, czy bonów. System EyePay jest już używany w kilku obozach dla uchodźców i przetwarza transakcje, pomagając blisko 200 tys. uchodźców. Jednocześnie eliminuje też przypadki wyłudzenia pieniędzy.

Kosmos

Pierwsze zdjęcie czarnej dziury potwierdza teorie Einsteina. Planowane są już publikacje kolejnych fotografii

Niedawno opublikowane zdjęcie czarnej dziury może się okazać przełomowym dla ludzkości, gdyż potwierdza dotychczasowe teorie, m.in. Einsteina. To jednak pierwszy krok, a naukowcy już planują publikację kolejnych zdjęć supermasywanych czarnych dziur, w tym tej znajdującej się w centrum naszej galaktyki. Choć powszechnie mówi się, że sfotografowano czarną dziurę, ekspert Centrum Nauki Kopernika w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje wyjaśnia, że na zdjęciu widać tak naprawdę cień czarnej dziury. Tłumaczy także, dlaczego zdjęcie jest „rozmazane”.

MWC19

Firma

Służbowe smartfony coraz częściej na celowniku cyberprzestępców. Ich atakom potrafi zapobiec nowa aplikacja mobilna

Ataki hakerskie na smartfony stanowią jedną czwartą wszystkich cyberataków. Dzięki przejęciu kontroli nad służbowym smartfonem pracownika hakerzy mogą uzyskać dostęp do cennych i poufnych danych korporacyjnych. Eksperci apelują o zabezpieczanie smartfonów przed atakami i rozsądne korzystanie z tych urządzeń. Powstała już aplikacja mobilna, która potrafi przewidzieć zagrożenie, jeszcze zanim cyberprzestępca uzyska dostęp do smartfona.