Komunikaty PR

Pięć trendów, które zdominują rozwój blockchain w 2019 roku

2018-12-03  |  13:55

Istotny wzrost prac badawczo-rozwojowych w nowych branżach i zainteresowanie dużych firm technologią blockchain to trendy, które w 2019 roku będą miały kluczowy wpływ na jej rozwój w 2019 roku, przewidują eksperci DataArt, firmy zajmującej się konsultingiem technologicznym na skalę globalną.

Sektor blockchain w 2018 roku:

Większość firm, które do tej pory zastosowały rozwiązania oparte o blockchain, to firmy średniej wielkości oraz startupy technologiczne. Przeważająca część istniejących rozwiązań obsługuje portfele cyfrowe, płatności oraz wymianę kryptowalut. Szczególnie duży wzrost zainteresowania widoczny był w obszarze gier i e-commerce.

W roku 2018 eksperci blockchain z DataArt zaobserwowali zmianę podejścia większych przedsiębiorstw do tej technologii wiele z nich chce inwestować w jej potencjał. Zanotowano również wzrost liczby projektów badawczo-rozwojowych oraz projektów typu Proof of Concept realizowanych na rzecz dużych klientów. Firmy te chcą stosować radykalne koncepcje inspirowane blockchain w celu zmiany złożonych, kosztownych i niewydajnych obecnie procesów biznesowych.

Firmy i specjalistów technologicznych przyciąga potencjał oferowany przez technologię rozproszonych rejestrów (DLT), której celem jest połączenie wielu koncepcji i możliwości w jednym rozwiązaniu. Technologie te umożliwiają świeże spojrzenie na procesy biznesowe, niosą potencjał ich uproszczenia, uczynienia bardziej transparentnymi oraz, w mniejszym stopniu, pochłaniającymi zasoby, co daje większą elastyczność biznesową.

Rozwiązania te ofreują niezmienne transakcje, możliwość zapobiegania utracie danych, możliwość identyfikowania zasobów cyfrowych, bezpieczeństwo kryptograficzne, mechanizmy konsensusu, wspólną walidację transakcji przez uczestników oraz inne kluczowe koncepcje – wszystkie dostępne w chmurze, w rozwiązaniu dystrybuowanym i współdzielonym.

Wiodące platformy i konsorcja takie jak Corda, Hyperledger lub Ethereum poczyniły w tym roku wielkie postępy w kwestiach prywatności, wydajności oraz w zakresie innych wyzwań napotykanych we wczesnych etapach prac. Obecnie te platformy zajmują się łączeniem kwestii prawnych z kodem.

W roku 2019, według ekspertów DataArt, liderzy we wszystkich branżach będą traktować technologię blockchain poważniej. Do oczekiwanych zmian i zjawisk należą:

Wzrost innowacyjnych rozwiązań wykraczających poza skromne początki blockchain

W coraz większej ilości projektów technologia blockchain będzie stosowana w procesach, które nie są bezpośrednio związane z płatnościami lub kryptowalutami. W branży ubezpieczeniowej, na przykład, oczekujemy lawinowego wzrostu prac badawczo-rozwojowych i wdrożeń skoncentrowanych na eksplorowaniu transakcji permissioned blockchain oraz stosowaniem smart contracts mających na celu wyeliminowanie braku wydajności i opóźnień przepływów procesów biznesowych spowodowanych koniecznością sprawdzania, kontroli i uzgadniania.

Koncentracja na uczeniu maszynowym i synergiach blockchain

Technologia blockchain będzie łączona z potencjałem uczenia maszynowego, co umożliwi stworzenie rozwiązań zdolnych do automatycznego podejmowania złożonych decyzji (np. zgód na udzielenie ubezpieczenia). Przypadki użycia, które potwierdzają możliwości innowacji opartych o blockchain obejmują podpisywanie umów, szacowanie roszczeń, uruchamianie fakturowania zgodnie z potrzebą, księgowość techniczną i rozliczenia.

Zarządzanie danymi przyciągnie uwagę

Przewidujemy, że pojawią się nowe rozwiązania w zakresie usług finansowych wykorzystujące zasady smart contracts związane z zarządzaniem i współdzieleniem danych, szczególnie w obszarach, w których dane były poprzednio zamknięte w dokumentach PDF, takich jak sprawozdania finansowe lub umowy kredytowe.

Najwięksi gracze przyczynią się do wzrostu znaczenia blockchain

Oczekujemy, że istotni na rynku gracze i społeczności takie jak B3i (Business Insurance Industry Initiative) zaprezentują rozwiązania platformowe. Ich działalność może mieć długotrwały wpływ na standardy branżowe oraz na to, w jaki sposób firmy będą funkcjonować w przyszłości.

Nadejdzie nowa era zarządzania tożsamością

Zarządzanie tożsamością oparte na technologii blockchain będzie zyskiwać na znaczeniu w 2019 roku. Społeczności open source odegrają ważną rolę we wsparciu przedsiębiorstw przy budowie nowych komponentów technicznych i rozwiązań mających zastosowanie w różnych branżach, takich jak zarządzanie tożsamością, biblioteki smart contracts oraz współdzielenie danych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Oprogramowanie Programiści we Wrocławiu - znajdź pracę dzięki HR GO Biuro prasowe
2019-07-10 | 15:53

Programiści we Wrocławiu - znajdź pracę dzięki HR GO

Znalezienie pracy na rynku IT we Wrocławiu nie jest łatwe, bo choć ofert tu nie brak, potrzeby kandydatów i pracodawców często się rozmijają. Na pomoc branży przychodzi
Oprogramowanie BRAK ZDJĘCIA
2019-06-26 | 12:30

Globalna ekspansja Wrike trwa - nowe biuro szuka pracowników w Polsce

Wrike, platforma do zarządzania współpracą dla wysoce efektywnych zespołów, otworzyła dziś nowe biuro międzynarodowe w Pradze (Czechy) i ogłosiła inicjatywę „Work, Unleashed 2019”, czyli swój pierwszy
Oprogramowanie Asustor: co nowego wnosi aktualizacja ADM 3.3?
2019-06-06 | 01:00

Asustor: co nowego wnosi aktualizacja ADM 3.3?

Najnowsza aktualizacja dla urządzeń NAS od ASUSTOR wprowadza funkcję o nazwie Snapshot Center, jak również wsparcie dla systemu plików Btrfs. Łatwe tworzenie i przywracanie

Kalendarium

Medycyna

Technologia na pomoc osobom starszym. Trójwymiarowy skaner pomieszczeń wykryje upadek i automatycznie wykona połączenie do opiekuna

Dzięki inteligentnym rozwiązaniom opiekę nad osobą starszą można z powodzeniem sprawować również na odległość. Urządzenia wspierane algorytmami uczenia maszynowego takie jak skanery pomieszczeń, inteligentne zegarki czy lampy wyposażone w czujniki ruchu, wykryją niebezpieczne sytuacje takie jak upadek po czym błyskawicznie powiadomią osobę sprawującą opiekę nad seniorem. To szczególnie istotne z uwagi na fakt, że co roku w konsekwencji upadków życie traci ponad 640 tys. ludzi. W większości są to seniorzy.

MSPO - Targi Obronne Zbrojeniowe 2019 - Kielce

Firma

Sprzęt elektroniczny ma być trwalszy dzięki unijnym regulacjom. Obecnie jego żywotność jest sztucznie obniżana

Promowanie, zwłaszcza na szczeblu rządowym, gospodarki obiegu zamkniętego wymusi na producentach elektroniki zapewnienie jak najdłuższego okresu żywotności sprzętów i możliwości ich napraw w przypadku wystąpienia awarii. Obecnie przedsiębiorcy nierzadko sztucznie obniżają żywotność elektroniki, by klient uznawał naprawę za niezasadną ekonomicznie i kupował nowy produkt. Zapobiegać temu mają regulacje wprowadzane przez poszczególne państwa, a także Radę Unii Europejskiej. Do 2035 roku 65 proc. odpadów ma być w krajach członkowskich poddawanych recyklingowi.

XXIX Forum Ekonomiczne - Krynica

Firma

PGNiG i Startup Hub Poland szukają innowacji wśród zagranicznych młodych firm. Współpracują już z Brytyjczykami nad pilotażem technologii zdjęć satelitarnych

W ramach programu akceleracyjnego Startup Hub: Poland Prize do końca tego roku 24 zagraniczne start-upy utworzą w Polsce swoje zespoły, które będą pracować nad projektami z obszaru energetyki oraz nowoczesnych technologii informatycznych. Każdy z nich może liczyć na finansowy grant i możliwość wejścia na polski rynek. Wśród zagranicznych start-upów Fundacja Startup Hub Poland oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chcą znaleźć innowacje odpowiadające na wyzwania całej grupy kapitałowej. Zwycięzca pierwszej edycji Startup Hub: Poland Prize – brytyjski Spottitt – współpracuje już ze spółką z grupy kapitałowej PGNiG nad pilotażowym wdrożeniem swojej technologii.