Komunikaty PR

Przyszłość oponą się toczy

2019-10-28  |  16:40
Biuro prasowe
Kontakt
ConTrust
Communication

ul. 1 sierpnia 6A
02-134 Warszawa
contact|contrust.pl| |contact|contrust.pl
+48 22 370 28 87
media.contrust.pl

Przyszłość motoryzacji kształtują takie trendy, jak łączność, autonomiczna jazda czy elektromobilność. Jak przekonują eksperci, samochody bez kierowców, które komunikują się z innymi pojazdami i otoczeniem, to tylko kwestia czasu. Kluczową rolę w tworzeniu nowego ekosystemu mobilności odgrywają firmy technologiczne. Continental już teraz projektuje i dostarcza przełomowe rozwiązania, które inni dopiero testują. Obecnie technologie, podzespoły i systemy opracowywane przez niemiecki koncern znajdują się w czterech na każde pięć samochodów poruszających się po drogach całego świata.  

 

Continental jest jednym z czołowych dostawców technologii, systemów i produktów dla branży motoryzacyjnej. Opracowuje i wdraża przełomowe rozwiązania mające wpływ na wzrost poziomu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego – od układów asystujących podczas awaryjnego hamowania i wspomagających kierowcę przy zmianie pasa ruchu, przez systemy do monitorowania ciśnienia w ogumieniu, aż po technologie tworzone z myślą o pojazdach autonomicznych. Wśród najważniejszych systemów bezpieczeństwa znajdują się także opony. Są jedynym elementem styku samochodu z nawierzchnią, a co za tym idzie, mają znaczący wpływ na długość drogi hamowania, przyczepność czy właściwości jezdne. Opony są także ściśle powiązane z działaniem elektronicznych systemów bezpieczeństwa, takich jak: ABS (system zapobiegający blokadzie kół podczas hamowania), BAS (system wspomagania nagłego hamowania), EBD (system elektronicznego rozdziału siły hamowania), ESP (system stabilizacji toru jazdy), TPMS (system kontroli ciśnienia w oponach), ASR (system kontroli trakcji) oraz wielu innych.

 

Opony na pierwsze wyposażenie wyznaczają standardy

Nie wystarczy tylko wyprodukować opony. Kluczem do sukcesu jest ścisła współpraca z producentami aut, by już dziś identyfikować potrzeby jutra i w niedalekiej przyszłości móc realnie na nie odpowiedzieć, dostarczając bezpieczne rozwiązania i systemy. Continental, we współpracy z najlepszymi koncernami samochodowymi z segmentu premium, opracowuje ogumienie i testuje prototypy tak długo, aż inżynierowie stworzą idealny produkt. Przed rozpoczęciem produkcji, opony muszą przejść około 100 różnych testów, w czasie których sprawdzane są ich właściwości jezdne podczas hamowania, przyspieszania czy osiągania maksymalnej prędkości. Oczekiwania producentów samochodów wobec opony są uzależnione m.in. od mocy pojazdu, segmentu czy zastosowanego napędu. Jedynie ogumienie odpowiednio dobrane do danego modelu samochodu sprawia, że parametry pojazdu deklarowane na papierze przekładają się na realne osiągi na drodze. Równie duże znaczenie ma jazda na ogumieniu przystosowanym do danej pory roku – kiedy średnia dobowa temperatura powietrza utrzymuje się długotrwale na poziomie poniżej 7°C, kierowcy powinni zmienić ogumienie na zimowe.

 

„Inżynierowie Continental, opracowując sportową zimową oponę WinterContact™ TS 860 S mieli na celu stworzenie modelu, który zapewni maksymalne bezpieczeństwo w zmiennych zimowych warunkach. W związku z tym, że jest to model przeznaczony do aut wyposażonych w silniki o dużej mocy, musieli wziąć pod uwagę także zdolność opony do przenoszenia sportowych możliwości pojazdu na drogę. Wiązało się to z koniecznością opracowania nowej koncepcji wzoru bieżnika oraz zastosowania odpowiedniej mieszanki. Przykładowo, wydajne hamowanie auta wyposażonego w opony WinterContact™ TS 860 S jest efektem zastosowania bloków hamujących. Kluczowymi elementami wpływającymi na przyczepność i przyspieszenie na zaśnieżonych drogach są obwodowe kanały śnieżne. Natomiast sztywne żebro zewnętrzne umożliwia przenoszenie większych sił na suchych zimowych drogach, co poprawia kierowalność i zwiększa kontrolę nad pojazdem.  podczas dynamicznej sportowej jazdy” – powiedział Łukasz Kusiak, Product Manager Continental Opony Polska.

 

O wysokiej jakości i wyjątkowych właściwościach opon Continental świadczą liczby – obecnie około 1/3 nowych samochodów w Europie wyjeżdża z fabryk na ogumieniu wyprodukowanym przez niemieckiego producenta.

 

Od opony przez systemy bezpieczeństwa po łączności w chmurze

Celem Continental jest realizacja założeń Wizji Zero, która zakłada zero poszkodowanych, zero ofiar śmiertelnych i zero wypadków. W celu osiągnięcia powyższych założeń, Continental współpracuje nie tylko z przedstawicielami branży motoryzacyjnej, ale także sektora innowacyjnych technologii i telekomunikacji. Celem podejmowanych partnerstw jest opracowywanie najwyższej jakości opon, systemów bezpieczeństwa, inteligentnych rozwiązań związanych z infrastrukturą drogową, a także bezpiecznych i efektywnych systemów komunikacji pomiędzy samochodami (Car2Car) oraz pojazdami a infrastrukturą (V2X).

 

„Era nowej mobilności to niezaprzeczalnie era przełomowych technologii umożliwiających łączność i komunikację w czasie rzeczywistym. Aby jazda bez wypadków była możliwa, konieczne jest opracowanie i wdrażanie do samochodów rozwiązań, które pozwolą na stały monitoring manewrów wykonywanych przez samochody, motocyklistów, pieszych i rowerzystów oraz wymianę informacji pomiędzy samochodami, ale także elementami infrastruktury, np. oświetleniem ulicznym. Dzięki danym, które będą zbierane, przetwarzane i udostępniane w czasie rzeczywistym, samochody będą mogły m.in. wykrywać przeszkody na drodze, omijać korki, dostosowywać prędkość do stanu drogi czy tworzyć „korytarz życia” dla pojazdów uprzywilejowanych. Dzięki podłączeniu pojazdów i elementów infrastruktury do sieci, w przyszłości autonomiczne samochody będą samodzielnie ulepszać swoje funkcje wspomagające bezpieczeństwo” – dodał Łukasz Kusiak.

 

Słowo „mobilność” stało się symbolem nowej ery w motoryzacji. Trendy na rynku nowych technologii przenikają się z trendami w branży motoryzacyjnej. Coraz więcej producentów samochodów robi pierwszy krok w kierunku autonomicznej mobilności, wprowadzając na rynek auta z częściowo zautomatyzowanymi funkcjami. Czujniki i związane z nimi jednostki sterujące, opracowywane przez firmy technologiczne, wyznaczają drogę do następnego etapu w dążeniach do autonomicznej jazdy. Według Allied Market Research rynek pojazdów autonomicznych do 2026 roku ma osiągnąć wartość przeszło 54 mld dolarów. W najbliższych latach będzie się rozwijać w tempie blisko 40% w skali roku. Obecnie Continental posiada około 15% udziałów w globalnym rynku zaawansowanych systemów wspomagania kierowców.  

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Ładowane w 15 minut baterie Toyoty do aut elektrycznych już w 2025 Biuro prasowe
2020-08-05 | 15:00

Ładowane w 15 minut baterie Toyoty do aut elektrycznych już w 2025

Toyota zbudowała działający prototyp baterii litowo-jonowej ze stałym elektrolitem. Nowy typ baterii zapewni znacznie większy zasięg przy tej samej wielkości w porównaniu ze
Motoryzacja GreenWay Polska: ponad 200 stacji ładowania i 10 magazynów energii
2020-08-04 | 07:00

GreenWay Polska: ponad 200 stacji ładowania i 10 magazynów energii

GreenWay Polska oferuje swoim klientom już ponad 200 stacji ładowania. Dwusetna stacja została uruchomiona w galerii handlowej Elektrownia Powiśle w Warszawie. W lipcu firma
Motoryzacja Estoński start w Polsce: przyjadą i umyją samochód. Mobilnie i ekologicznie
2020-08-03 | 13:00

Estoński start w Polsce: przyjadą i umyją samochód. Mobilnie i ekologicznie

UpSteam, mobilna myjnia samochodowa dotychczas dostępna wyłącznie dla firm posiadających flotę samochodową, przyjmuje teraz zamówienia od klientów indywidualnych. Usługa

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Złote Spinacze 2020 - zgłoszenie

Firma

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Robotyka i SI

Telewizja coraz chętniej wykorzystuje kamery z możliwością sterowania w czasie rzeczywistym i rozszerzoną rzeczywistość. Pandemia przyspieszyła ich rozwój

Choć branża medialna i rozrywkowa sporo straciła na pandemii, to koronawirus pozytywnie wpłynął na rozwój innowacji, zwłaszcza w wydarzeniach transmitowanych na żywo. Producenci telewizyjnego sportu przetestowali nowinki technologiczne, m.in. nagrania z drona czy umieszczenie kamery na strojach sędziów. Przyszłością jest też połączenie elementów rzeczywistych z wirtualnymi i zastosowanie kamer sterowanych na żywo, które pozwolą uchwycić emocje zawodników, a widzom umożliwią bezpośredni udział w wydarzeniu.