Komunikaty PR

Najważniejsze badania profilaktyczne kobiet

2019-11-25  |  12:00

W pogoni za pięknym wyglądem zewnętrznym, kobiety często zapominają o priorytecie, którym jest troska o własne zdrowie. Świadczą o tym niepokojące dane o chorobach Polek – tylko w naszym kraju na raka szyjki macicy umiera co roku 2 tysiące kobiet! Profilaktyka i cykliczne badania mogą zmniejszyć te statystyki. Zwłaszcza, że obecnie część z nich można wykonać samodzielnie w domu, np. badanie na obecność wirusa HPV. Sprawdź jakie badania powinnaś wykonać, aby być spokojną o kwestie zdrowotne i dalej realizować się jako kobieta, matka czy żona.

Profilaktyka to wciąż trudny temat dla wielu kobiet. Jako powody często wymienia się brak czasu, niską świadomość zagrożenia, jakie niosą za sobą choroby lub strach przed niekorzystnymi wynikami. Mimo wszechobecnych komunikatów do kobiet na temat profilaktycznych badań, niekiedy ratujących życie, nie każda z nich zdaje sobie sprawę z ich znaczenia. Regularne badania pozwalają na pełną świadomość stanu swojego zdrowia, a co więcej – w razie niepokojących wyników, umożliwiają szybką reakcję i rozpoczęcie ewentualnego leczenia.

Sprawdź, co powinno znaleźć się na liście priorytetów.

Zadbaj o piersi

Powszechne USG piersi należy do regularnych badań prewencyjnych kobiet po 30 roku życia. Łatwo dostępne i bezbolesne działanie profilaktyczne wykonywane jest za pomocą głowicy ultrasonografu, dzięki której można odczytać obraz gruczołu piersiowego. Dzisiejsze aparaty pozwalają na precyzyjną weryfikację zmian w piersiach. Kobietom po 50 roku życia zaleca się także mammografię, czyli nieinwazyjne badanie za pomocą promieni rentgenowskich, podczas którego wykonywany jest ucisk piersi w projekcjach CC i MLO, a tkanka piersi zostaje zobrazowana na zdjęciach rentgenowskich. Pozwala to na ocenę mikrozwapnień i małych zmian w piersiach o budowie tłuszczowej. Oba badania profilaktyczne mogą zapobiec rozwojowi raka piersi. Oprócz nich, każda kobieta powinna też obowiązkowo wykonywać samobadanie piersi.

Cytologia to podstawa

Cytologia, czyli przesiewowe badanie w kierunku raka szyjki macicy, to kolejne działanie profilaktyczne, które kobieta powinna wykonywać regularnie. Polega na pobraniu wymazu zawierającego komórki błony śluzowej szyjki macicy i zalecane jest kobietom po 20 roku życia. Cytologia pozwala na wykrycie niepożądanych zmian, leczenie operacyjne nadżerki szyjki macicy, a także jest pomocna podczas diagnozy stanu nabłonka pochwy i weryfikacji efektywności środków hormonalnych. Dodatkowo, dzięki badaniu cytologicznemu można sprecyzować termin owulacji i czas trwania II fazy cyklu u kobiety.

Niebezpieczny HPV

Oprócz cytologii niezbędne jest oddzielne badanie na obecność wirusa HPV. Rzadziej wspominany, a bardzo niebezpieczny dla kobiet HPV to najpowszechniejsza infekcja przenoszona drogą płciową, która dotyka aż 8 na 10 kobiet w pewnym momencie ich życia. W wielu przypadkach wirus powoduje rozwój raka szyjki macicy. Szczególne zagrożenie stwarzają onkogenne typy wirusa, podtypy HPV 16 i 18. W przypadku ich wczesnego wykrycia możliwa jest szybka reakcja i efektywna walka. Z tego powodu profilaktyczne badanie na obecność wirusa HPV jest szczególnie ważne i powinno być dodatkowo wykonane oprócz tradycyjnej cytologii, która często nie wykrywa wszystkich przypadków choroby oraz nie weryfikuje czy w organizmie kiedykolwiek obecny był wirus HPV wywołujący raka. Obecnie na rynku istnieje już metoda wykonania testu na obecność HPV samodzielnie w domu. Dostępne dla kobiet testy Easy HPV Test, stworzone przed firmę Neumann Labs, pozwalają kobietom na samodzielnie pobranie próbki w domu, którą należy następnie przesłać do badań laboratoryjnych, a wynik sprawdzić na bezpiecznym, chronionym hasłem koncie online. W przypadku wyniku dodatniego, niezbędna jest wizyta u ginekologa.

Badania profilaktyczne, chociaż często lekceważone, mogą uchronić kobiety przed poważną chorobą i powinny być dla nich priorytetem. Dzisiejsze możliwości medyczne i szereg dostępnych rozwiązań pozwalają na sprawne i komfortowe badania pod kątem wielu schorzeń. Część z nich może wykryć chorobę, zanim pojawią się jakiekolwiek objawy, a w konsekwencji skutecznie jej zapobiec. Regularne wykonywanie badań prewencyjnych to gwarancja bezpieczeństwa, dzięki której z pełną świadomością swojego zdrowia możesz realizować się w codziennym życiu.

https://www.youtube.com/watch?v=3idBuc_M2Ng&t=1s

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Medycyna BRAK ZDJĘCIA
2020-07-08 | 11:00

Algorytmy AI mogą pomóc przewidzieć nasilenie się choroby COVID-19

GE Healthcare rozpoczęło współpracę z Narodowym Konsorcjum Inteligentnego Obrazowania Medycznego (NCIMI) w Wielkiej Brytanii prowadzonym przez Uniwersytet Oksfordzki. Celem partnerstwa jest opracowanie i przetestowanie
Medycyna Czy wiesz gdzie kryje się źródło energii Twoich komórek?
2020-06-30 | 01:00

Czy wiesz gdzie kryje się źródło energii Twoich komórek?

Choć mają mikroskopijne rozmiary, pełnią ogromną rolę w naszym organizmie. Mowa o mitochondriach. Jak ich praca wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie oraz proces starzenia? Dlaczego i w
Medycyna Zapytaj stomatologa - Nie daj się próchnicy! Dowiedz się jak jej zapobiec.
2020-06-10 | 15:20

Zapytaj stomatologa - Nie daj się próchnicy! Dowiedz się jak jej zapobiec.

Cierpi na nią co trzecia osoba na świecie, czyli 2,3 miliarda ludzi. Próchnica to choroba powszechna, która nie oszczędza ani dzieci, ani dorosłych. Częściej występuje w

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Internet

W czasie pandemii liczba ataków DDoS wzrosła o ponad 500 proc. Cyberprzestępcy wzięli na celownik zarówno wielkie korporacje, jak i małe firmy [DEPESZA]

Pandemia koronawirusa zwiększyła aktywność cyberprzestępców. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa zanotowali nie tylko wzmożoną aktywność przestępców wymierzoną w użytkowników świadczących pracę zdalną, na celowniku znalazła się także infrastruktura sieciowa dużych i małych firm. Z analiz przeprowadzonych przez ekspertów Nexusguard Research wynika, że w pierwszym kwartale liczba ataków DDoS wzrosła o  278 proc. względem analogicznego okresu w roku ubiegłym i aż o 542 proc. w porównaniu do czwartego kwartału 2019 roku.

Robotyka i SI

Ekspert rynku: Polacy powinni skupić się na tworzeniu oprogramowania i aplikacji dla dronów, a nie samych maszyn

Drony sprawdzają infrastrukturę, badają place budowy, pomagają ratownikom, monitorują populacje dzikiej przyrody i analizują parkingi. Od szybkich dostaw w godzinach szczytu do skanowania nieosiągalnej bazy wojskowej – okazują się niezwykle przydatne w miejscach, do których człowiek nie może dotrzeć. Do tego potrzebują jednak coraz bardziej zaawansowanych technologii.  – Drony to nie lotnictwo, drony to Przemysł 4.0, informatyka. I w tym kierunku powinna pójść Polska – przekonuje Sławomir Kosieliński, prezes Fundacji Instytut Mikromakro.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.