Komunikaty PR

Chirurgia bardziej precyzyjna. Robot ułatwia operacje.

2019-05-21  |  01:00
Biuro prasowe

Chirurgia bardziej precyzyjna. Robot ułatwia operacje ginekologiczne i urologiczne – również w Polsce

 

Roboty medyczne tworzą cenną alternatywę dla wykorzystywanych dotąd technik w chirurgii – zarówno otwartej, jak i laparoskopowej w jej dotychczasowej odsłonie. Do najpopularniejszych na świecie należy obecnie robot da Vinci, od niedawna dostępny szerzej także w Polsce. Od kwietnia br. wspomaga terapię raka prostaty i raka trzonu macicy w krakowskim Szpitalu na Klinach.

 

Słowo „robot” może budzić skojarzenia z niezależną od człowieka sztuczną inteligencją. Robot medyczny pozostaje jednak narzędziem w rękach operatora, czyli chirurga wykonującego operację. Stanowi rozwinięcie metody laparoskopowej o niedostępny jej wcześniej zakres funkcji i sposobów pracy lekarza.

 

Roboty chirurgiczne to narzędzia wyjątkowe. Łączą w sobie zalety niskiej inwazyjności z niezrównaną precyzją działania, przewyższającą możliwości wcześniejszych rozwiązań. Chirurg otrzymuje transmisję obrazu z wnętrza ciała, obszar operacji jest widoczny w znacznym powiększeniu, komputer przekłada gesty operatora na ściśle określone ruchy narzędzi chirurgicznych zamocowanych do interaktywnych ramion urządzenia – wyjaśnia prof. Piotr Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

 

Roboty medyczne nie są zjawiskiem nowym. Od 20 lat z wielkim powodzeniem stosuje się je na świecie m.in. w chirurgii ogólnej i onkologicznej, ginekologii, urologii, bariatrii i transplantologii. Polskim wkładem w tę dziedzinę nauki jest Robin Heart – rodzina robotów przeznaczonych do przeprowadzania zabiegów kardiochirurgicznych, rozwijana w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu przez zespół prof. Zbigniewa Nawrata, jeszcze niedostępna na rynku.

 

Zabiegi przy użyciu robotów da Vinci wykonuje się już w sześciu miastach Polski: Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Toruniu, Białymstoku, a od niedawna także w Krakowie, w Szpitalu na Klinach, gdzie urządzenie wykorzystywane jest w operacjach raka prostaty i raka trzonu macicy. Co w przypadku operacji urologicznych i ginekologicznych szczególnie cenne, roboty da Vinci pozwalają nie tylko precyzyjnie usuwać zaatakowane tkanki, lecz także zawęzić do minimum obszar interwencji chirurgicznej oraz radykalnie skrócić jej czas. A ponieważ zdecydowanie ograniczają utratę krwi, operacje takie niezwykle rzadko wiążą się z koniecznością przetaczania krwi. Ich rezultatem jest zasadnicze ograniczenie ryzyka wznowy nowotworu, a także wystąpienia powikłań pooperacyjnych oraz dysfunkcji związanych z aktywnością seksualną i trzymaniem moczu tak u kobiet, jak i u mężczyzn.

 

Co warto podkreślić, interaktywne ramiona robota chirurgicznego mają tak niewielkie rozmiary, że jedynym śladem po operacji widocznym na powierzchni ciała pozostaje 1- czy 2-centymetrowa blizna. Niezależnie od kwestii ściśle medycznych, dobre efekty kosmetyczne zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn odgrywają zauważalną rolę w skróceniu okresu rekonwalescencji i przyspieszeniu powrotu do pełni aktywności życiowej, rodzinnej, zawodowej. Tego rodzaju rezultaty są możliwe nawet w przypadku skomplikowanych, radykalnych interwencji chirurgicznych.

 

Krakowska placówka, w której pojawił się najnowszy z polskich robotów da Vinci, jest miejscem szczególnym. Pacjentki i pacjenci zgłaszający się do Szpitala na Klinach w Krakowie z problemami onkologicznymi z zakresu ginekologii (rak trzonu macicy – endometrium) lub urologii (rak prostaty) zostają otoczeni kompleksową opieką wyspecjalizowanego chirurga, psychoonkologa, a także anestezjologa, fizjoterapeuty i dietetyka. Bazując na wynikach szczegółowych badań, lekarz prowadzący przedstawia możliwe strategie postępowania. W oparciu o zarekomendowany sposób leczenia nowotworu pozostali specjaliści proponują dodatkowe procedury medyczne mające na celu lepsze przygotowanie organizmu do operacji, ograniczenie ryzyka powikłań i przyspieszenie rekonwalescencji.

 

Wypowiedzi i dodatkowe materiały do wykorzystania:

 

Pani Justyna, pacjentka onkologiczna

 

Czułam się bezpieczna i otoczona profesjonalną opieką – nie tylko lekarską. Wsparcie psychologa i rehabilitanta dało mi poczucie komfortu. Byłam spokojna, bo profesor Pityński, który mnie operował, precyzyjnie poinformował mnie o „scenariuszu” zabiegu, cierpliwie odpowiadał na wszelkie nurtujące mnie pytania czy wątpliwości, w rzeczowy sposób omówił dalsze leczenie i postępowanie po zabiegu. Jestem zaskoczona, że już dzień po zabiegu spacerowałam po korytarzu. A teraz przede mną już tylko wizyty kontrolne.

 

 

Lekarz prowadzący – dr n. med Robert Balawender, chirurg

 

Pomimo rozległości zabiegów operacyjnych hospitalizacja pacjentki przebiegała bez powikłań, a rekonwalescencja była szybka. Pacjentka po krótkim pobycie w szpitalu została wypisana do domu. Obecnie pozostaje w kontroli ambulatoryjnej. 

 

 

Dr Paweł Szymanowski z Centrum Chirurgii Robotycznej w Szpitalu na Klinach, ginekolog z wieloletnim doświadczeniem klinicznym

 

Robot da Vinci jest z powodzeniem używany w całym obszarze chirurgii ginekologicznej – można z jego pomocą usunąć mięśniaka czy macicę albo wykorzystać w chirurgii dna miednicy. Największe zalety robota uwidaczniają się jednak w ginekologii onkologicznej. Z jednej strony robot pozwala na zastosowanie chirurgii mało inwazyjnej, co redukuje utratę krwi, zmniejsza ból pooperacyjny, a także zdecydowanie skraca czas pobytu w szpitalu. Z drugiej zaś strony perfekcyjny, trójwymiarowy system optyczny umożliwia bardzo dokładny wgląd w jamę otrzewną, a instrumenty, które idealnie naśladują ruch dłoni chirurga, zapewniają bardzo dużą precyzję działania i dają możliwość przeprowadzenia operacji w sposób jak najbardziej skuteczny. To właśnie wydaje mi się być największą zaletą robota w ginekologii onkologicznej – mała inwazyjność połączona z najwyższą precyzją i skutecznością zabiegu.

 

 

 

Dr Jan Persson z zakładu onkoginekologii i chirurgii robotycznej Oddziału Położnictwa i Ginekologii Szpitala Uniwersyteckiego Skane w Lund (Szwecja)

 

Laparoskopia robotyczna w ginekologii i onkoginekologii ma zastosowanie przede wszystkim w bardziej skomplikowanych operacjach, jak radykalna histerektomia lub limfadenektomia miednicy i pajęczynówki, ponadto w terapii nawrotów choroby, a także w ocenie zaawansowania anatomicznego choroby (ang. staging). Doskonale sprawdza się też w sytuacjach szczególnie wymagających – u pacjentów z otyłością, endometriozą, zrostami czy powiększoną macicą, a także u osób ponownie poddających się zabiegom onkoginekologicznym. Wykazano, że realizowany przez doświadczony zespół zabieg tego rodzaju może zostać przeprowadzony szybciej i z rezultatami lepszymi niż te, które są możliwe do osiągnięcia przy tradycyjnej laparoskopii. Co należy podkreślić, korzyści z zabiegu chirurgicznego wspomaganego przez robota nie biorą się same z siebie, ale wynikają z krzywej nauki chirurga i zespołu.

 

 

Artur Ostrowski, dyrektor zarządzający da Vinci

 

Pojawienie się systemów robotycznych da Vinci w Polsce jest dowodem na zmiany jakościowe zachodzące na krajowym rynku technologii medycznych. Strategia rozpowszechniania systemów da Vinci na całym świecie kładzie bowiem szczególny nacisk na oferowanie urządzeń tym szpitalom, które legitymują się wysoko wykwalifikowanymi zespołami chirurgicznymi i są gotowe do efektywnego wykorzystywania robota chirurgicznego.

 

Cezary Kozanecki, prezes zarządu Synektik S.A.

W ramach umowy z Synektik placówki nie tylko otrzymują najwyższej klasy system robotyczny, ale również profesjonalne, wielopłaszczyznowe, autoryzowane wsparcie merytoryczne i techniczne w jego użytkowaniu. Obowiązkowy system szkoleń adresowany do personelu szpitala, nadzorowany przez Intuitive Surgical oraz Synektik, a także regularne wykonywanie operacji i zapewnienie certyfikowanych akcesoriów to sprawy niezbędne do właściwego oraz bezpiecznego wykorzystania urządzenia.

 

Józefa Job, dyrektor medyczny Szpitala na Klinach

 

Od momentu uruchomienia ośrodka obserwujemy bardzo duże zainteresowanie zabiegami robotycznymi. Korzyści wynikające z zabiegów z użyciem robota budzą entuzjazm i zainteresowanie nie tylko pacjentów, ale przede wszystkim lekarzy, których rolą jest wytyczenie optymalnej dla pacjenta ścieżki terapeutycznej. Największą dynamikę wzrostu zastosowania systemu da Vinci obserwujemy w chirurgii, ginekologii i urologii. Dzieje się tak dlatego, że zabiegi wykonywane w obrębie miednicy mniejszej są wyjątkowo trudne ze względu na niełatwy dostęp i potrzebę wysokiej precyzji. Leczenie chirurgiczne z użyciem robota da Vinci, którego instrumenty mają 7 stopni swobody i są zakończone mikronarzędziami umożliwiającymi pracę w dziesięciokrotnym powiększeniem pola operacyjnego 3D, jest po prostu doskonalsze.

 

 

Joanna Szyman, prezes zarządu Szpitala na Klinach – o powodach, dla których szpital zdecydował się na tak dużą inwestycją, jaką jest zakup robota da Vinci

 

Istotnym czynnikiem sukcesów współczesnej chirurgii jest postęp technologiczny i doskonałość narzędzi, jakimi chirurdzy mogą się posługiwać. Dzięki systemowi chirurgicznemu da Vinci zabiegi chirurgiczne są skuteczniejsze, mniej inwazyjne i bardziej zestandaryzowane. Robot wspiera pracę naszych chirurgów – rozszerza zasięg oraz precyzję ludzkich dłoni i wzroku. Dzięki dostępowi do systemu da Vinci tworzymy nowoczesne, komfortowe i ergonomiczne środowisko pracy dla najlepszych lekarzy. Uzyskujemy istotną przewagę konkurencyjną i wyznaczamy standardy prywatnej opieki medycznej w Polsce zgodne ze światowym trendem. Liczba systemów zainstalowanych na świecie w pierwszym kwartale 2019 r. zwiększyła się o 13% w stosunku do 2018 r. i wynosi już 5 114. Zgodnie z prognozą na rok 2019 na świecie zostanie wykonanych ponad 1,25 mln operacji z wykorzystanie systemu chirurgicznego da Vinci, co będzie oznaczało wzrost rok do roku aż o 18%. Niezmiernie nas cieszy, że przyczyni się do tego także Szpital na Klinach.

 

Informacje dodatkowe o budowie i działaniu robota

 

 1. Kamery endoskopowe – są to narzędzia endoskopowe służące do pozyskania informacji dotyczących ciała pacjenta. System wizyjny robota da Vinci to InSiteR i jest rozwiązaniem opatentowanym. Działa on tak, że obraz pozyskiwany przez kamerę jest prezentowany lekarzowi na konsoli w sposób stereowizyjny. Dzięki odpowiednim wizjerom lewe oko chirurga widzi obraz z lewej kamery, a prawe oko z prawej kamery, dzięki czemu lekarz ma bardzo plastyczny, trójwymiarowy obraz operowanego narządu oraz pracujących narzędzi chirurgicznych.

 

 1. Manipulatory z narzędziami chirurgicznymi – to elementy, za pomocą których jest wykonywany zabieg w ciele pacjenta. W robocie chirurgicznym da Vinci ruch końcówek jest sterowany elektronicznie, za pośrednictwem komputera. Lekarz poruszający elementami sterującymi informuje komputer, jaki ruch powinien zostać wykonany. Silniki elektryczne usytuowane na ramionach robota wywołują odpowiedni ruch narzędzi chirurgicznych. Dzięki temu rozwiązaniu wyeliminowane jest drżenie rąk, neutralizowane są gwałtowne ruchy, czy w końcu możliwe jest przeskalowanie swobodnych ruchów chirurga na małe i precyzyjne ruchy narzędzi. Robocze ramie robota ma aż 7 stopni swobody (podczas gdy typowy endoskop tylko 3), dzięki czemu narzędzie chirurgiczne może naśladować ruch nadgarstka chirurga. Opatentowane rozwiązanie, na którym oparto kinematykę narzędzia, nazwano Endo Wrist.

 

 1. Konsola – to system starowania i obserwacji.

 

Korzyści wynikające z zastosowania systemu da Vinci

 

Korzyści dla Pacjenta:

 

 • Zabiegi mało inwazyjne;
 • Wyjątkowa precyzja operacji;
 • Zmniejszenie bólu pooperacyjnego;
 • Zmniejszenie ryzyka infekcji;
 • Małe blizny pooperacyjne;
 • Szybsza rekonwalescencja i powrót do aktywności życiowej i zawodowej.

 

Korzyści dla operatora/lekarza:

 

 • Zręczność narzędzi przewyższająca możliwości ludzkich rąk;
 • Trójwymiarowa wizualizacja pola operacyjnego;
 • Dziesięciokrotne powiększenie obrazu;
 • Eliminacja drżenia rąk;
 • Dokładność i precyzja preparowania i szycia;
 • Krótka krzywa uczenia;
 • Wygodna i ergonomiczna pozycja pracy.

 

Korzyści dla szpitala:

 

 • Możliwość obniżenia kosztów (eliminacja powikłań, mniejsze zużycie krwi, mniejsze zużycie leków, skrócenie czasu hospitalizacji);
 • Zwiększenie konkurencyjności;
 • Możliwość pozyskania nowych pacjentów;
 • Dostęp do kapitału ludzkiego możliwość utrzymania i przyciągnięcia najlepszej kadry;
 • Korzyści wizerunkowe (prestiż).

 

 

Standard usługi związanej z wykonaniem zabiegu da Vinci w NEO Hospital/Szpital na Klinach

 

 1. INDYWIDUALNY OPIEKUN PACJENTA

Każdy pacjent otaczany jest opieką Indywidualnego Opiekuna Pacjenta w zakresie:

 • umówienia dogodnego terminu wizyty kwalifikującej oraz wizyt kontrolnych
 • przekazania materiałów edukacyjnych o metodzie da Vinci
 • przekazania informacji dot. zabiegu tj.: przebieg zabiegu, możliwe powikłania, zalecenia pozabiegowe, alternatywne formy leczenia
 • przekazania wszystkich niezbędnych dokumentów do podpisu pacjenta
 • poinformowanie pacjenta o możliwościach finansowania zabiegu (wydatki z własnej kieszeni, pokrycie kosztów zabiegu w ramach posiadanego ubezpieczenia, sprzedaż ratalna przy wsparciu instytucji finansowej)

 

 1. OPIEKA MEDYCZNA
 • konsultacja kwalifikująca u lekarza przeprowadzającego zabieg (czas trwania: 45 min.)
 • zlecenie przez lekarza operatora wykonania badań dodatkowych: PSA, biopsja, MRI, badanie histopatologiczne
 • w przypadku wystąpienia chorób współistniejących zlecenie przeprowadzenia pogłębionej diagnostyki: kardiolog, diabetolog, internista, endokrynolog, lekarze innych specjalizacji
 • konsultacja u lekarza anestezjologa oraz wypełnienie przedoperacyjnej ankiety anestezjologicznej
 • stała opieka zespołu interdyscyplinarnego: fizykoterapeuta, dietetyk, psycholog

 

 1. OPIEKA MEDYCZNA PO ZABIEGU
 • czas trwania hospitalizacji: 5 dni, w jej trakcie pacjent objęty jest stałą opieką lekarza prowadzącego oraz zespołu interdyscyplinarnego (fizykoterapeuta, dietetyk, psycholog)
 • po wypisie:
 • konsultacja specjalistyczna: 3 - 7 dni po wypisie
 • przez pierwsze 3 miesiące po zabiegu: wizyty kontrolne (1 raz w miesiącu)
 •  przez okres 1 roku od zabiegi: wizyty kontrolne raz na kwartał, potem co 6 miesięcy
 • wszystkie konsultacje są uzupełnione badaniami diagnostycznymi i radiologicznymi
 • w przypadku konieczności wdrożenia leczenia chemio lub radioterapeutycznego przeprowadzane jest konsylium lekarskie a pacjent obejmowany jest opieką zespołu lekarskiego

 

 1. MONITOROWANIE SATYSFAKCJI PACJENTÓW
 • ankieta satysfakcji: ankieta wypełniana jest po zabiegu, zebrane dane analizowane są cyklicznie

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Medycyna Dwa leki podane razem efektywniej niszczą komórki nowotworowe Biuro prasowe
2020-09-18 | 12:00

Dwa leki podane razem efektywniej niszczą komórki nowotworowe

Naukowcy z Narodowego Instytutu Leków i Uniwersytetu Warszawskiego odkryli, że jednoczesne podanie dwóch substancji organicznych stosowanych w terapiach onkologicznych skutkuje
Medycyna Nowość w klasie Etisoft Personal Protection: mini przyłbica
2020-09-17 | 11:00

Nowość w klasie Etisoft Personal Protection: mini przyłbica

Mini przyłbica to doskonała alternatywa dla maseczek lub pełnych przyłbic. Stanowi duże ułatwienie dla pracowników gastronomii, zakładów fryzjerskich, lecz także osób,
Medycyna Nowoczesna technologia w walce z koronawirusem
2020-09-15 | 15:19

Nowoczesna technologia w walce z koronawirusem

Nowoczesna technologia chroniąca przed koronawirusem wkracza do Polski. Jej efektem są pierwsze na świecie samoodkażające się maseczki. Ich wyjątkowość polega na tym, że wykorzystana do

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Telekomunikacja

Rząd zmienia ustawę o cyberbezpieczeństwie. Zdaniem ekspertów może to negatywnie wpłynąć na wdrażanie w Polsce sieci 5G

Projekt zmian w ustawie o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa wprowadza duże zmiany w sektorze telekomunikacyjnym i będzie mieć istotny wpływ na wdrażanie w Polsce sieci 5G. Zawarte w nich przepisy budzą wątpliwości rynkowych graczy, którzy wskazują na luki i niezgodność z innymi aktami prawnymi. Kontrowersyjny jest także tryb procedowania projektu. Trafił on do publicznych konsultacji 8 września, a na przesyłanie opinii resort cyfryzacji dał stowarzyszeniom branżowym, przedsiębiorcom i instytutom naukowym tylko 14 dni. Termin ekspresowych konsultacji upływa na początku przyszłego tygodnia. Eksperci zauważają, że termin powinien być przynajmniej dwukrotnie dłuższy.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Internet

Polskie miasta stają się coraz bardziej smart. Inteligentne ławki ładują telefony energią słoneczną, a wiaty autobusowe zdalnie zarządzają rozkładami jazdy

Rosną inwestycje w zieloną energię. Na świecie powstały już np. statek z solarnymi żaglami, fotowoltaiczna autostrada, a nawet owadobójcza lampa z panelem fotowoltaicznym. Także miasta stawiają na energię słoneczną. W Los Angeles już ponad połowa infrastruktury miejskiej jest zasilana słońcem, począwszy od parkomatów po oświetlenie drogowe. Podobnie może być także w Polsce. Polska firma oferuje inteligentne solarne ławki generujące energię, którą można wykorzystać do zasilania smartfonów czy tabletów. Rocznie jedna ławka może doładować nawet 15 tys. telefonów.

 

Medycyna

Coraz więcej polskich patentów związanych z ochroną przed koronawirusem. W Urzędzie Patentowym RP już ok. 100 zgłoszeń dotyczy COVID-19

Od rozpoczęcia pandemii liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. – Obecnie ponad 100 jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19 – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. W Polsce pojawiły się już np. urządzenia dezynfekujące, które samoistnie i pod ciśnieniem rozpylają mgiełkę, od razu pokrywającą całą powierzchnię dłoni. Powstały też bramy dezynfekujące oparte na działaniu światła UVC czy namiot barierowy.