Komunikaty PR

Canopy Growth sprawdza wpływ konopi medycznych na przewlekle urazy głowy

2019-07-01  |  10:00
Do pobrania Canopy ( 0.05 MB )

Canopy Growth Corporation, światowy producent konopi medycznych i spółka matka Spectrum Therapeutics (wcześniej Spectrum Cannabis), jedynej jak dotąd spółki sprowadzającej susz do Polski, wspólnie z NEEKA Health Canada i National Hockey League rozpoczęło wspólne działania kliniczne. Badanie ma na celu sprawdzenie skuteczności kannabidiolu, związku organicznego występującego w konopiach, na uciążliwe urazy głowy u sportowców. Terapie oparte na kannabidiolu mogą wpłynąć na zmniejszenie skutków chorób neurologicznych u byłych graczy hokejowych NHL. 

Naukowcy szacują, że co roku od 1,6 do 3,8 mln sportowców doznaje wstrząsu mózgu i urazu głowy związanego z uprawianym sportem. Od 10 do 15% z nich doświadcza później długotrwałych objawów wpływających na zdolność do ich prawidłowego funkcjonowania, co jest skutkiem przebytych licznych urazów głowy. 

Wielu zawodowych sportowców boryka się z niepożądanymi objawami po licznych urazach. Dodatkowo hokej jest sportem kontaktowym, co skutkuje u sportowców wieloma kontuzjami, w tym ciężkimi urazami głowy, a nawet mózgu. W związku z tym badanie będzie przeprowadzone na grupie 100 byłych graczy hokejowych NHL.

Przyczyną podjęcia się przełomowego badania przez światowej klasy neurochirurgów było zaobserwowanie wyniszczających skutków wielokrotnych urazów głowy na życie zawodników NHL, a także ich rodzin. Zbadane zostaną medyczne właściwości konopi w skojarzeniu z innymi terapiami, których skuteczność została stwierdzona, stosowanymi w grupie profesjonalnych sportowców,
u których zaburzenia te są powszechne. Głównym celem badania jest uzyskanie poprawy ich zdolności podtrzymywania relacji społecznych. Oczekuje się także, że wyniki tego badania wpłyną na powstanie nowych inicjatyw badawczych i opracowania nowych terapii, związanych z leczeniem objawów wstrząsu mózgu, nie tylko u sportowców, ale i u pozostałych osób posiadających choroby neurologiczne i urazy głowy, które mogą być wynikiem wypadku lub innego zdarzenia. 

Skutkami ciężkich urazów głowy, w tym wstrząsów mózgu mogą być:

  • depresja,
  • zespół stresu pourazowego (PTSD),
  • postępująca demencja, inaczej encefalopatia bokserska (CTE)
  • brak zdolności do radzenia sobie z otoczeniem (co NEEKA zdefiniowała jako dezintegrację        

funkcjonalną).

To wielowymiarowe i złożone badanie da nam pełne zrozumienie wpływu kannabidiolu na działanie mózgu i zachowanie byłych graczy NHL, posiadających objawy wstrząsu mózgu. Dziękujemy członkom NHLAA za dołączenie do nowego programu badawczego, który mówi o potrzebie alternatywnych metod leczenia długotrwałych skutków wstrząsu mózgu – mówi Mark Ware, Dyrektor ds. medycznych Canopy Growth.

Doceniamy to, że uczestniczymy w kolejnym działaniu dążącym do ustalenia medycznych korzyści                       z leczenia konopiami medycznymi, nie tylko u pacjentów onkologicznych, ale i borykających się ze skutkami wstrząsów mózgu. Mamy nadzieję, że badanie to przyczyni się do poprawy zdrowia wielu osób, w tym grup sportowych oraz pozwoli im na odbudowanie więzi społecznych i rodzinnych mówi Tomasz Witkowski, Country Manager w Spectrum Therapeutics, Canopy Growth.

Nasz zespół cieszy się ze współpracy ze światowym liderem badań nad właściwościami konopi indyjskich oraz Związku Byłych Zawodników NHL. – powiedział dr Amin Kassam, założyciel oraz Dyrektor Generalny NEEKA Health Canada. 

 

Więcej informacji:

Grzegorz Ćwiek

tel.: 731 810 571

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Medycyna Innowacyjny robot do protezoplastyki stawu kolanowego działa na Bródnie Biuro prasowe
2021-03-05 | 11:00

Innowacyjny robot do protezoplastyki stawu kolanowego działa na Bródnie

Innowacyjny robot operacyjny OMNIBotics® do endoprotezoplastyki stawu kolanowego działa w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim   W marcu przeprowadzone zostały pierwsze
Medycyna Od próbki po diagnozę – jak pracują laboratoria, nie tylko w czasie pandemii?
2021-03-04 | 10:00

Od próbki po diagnozę – jak pracują laboratoria, nie tylko w czasie pandemii?

To nie laboratoria „przeprowadzają” badania. Robi to fachowy personel medyczny, w oparciu o nowoczesną aparaturę, produkty i narzędzia, umożliwiające rzetelną diagnostykę.
Medycyna Plan na „nie takie rzadkie” choroby rzadkie
2021-03-02 | 09:25

Plan na „nie takie rzadkie” choroby rzadkie

Szacuje się, że na choroby rzadkie cierpi ponad 300 milionów ludzi na całym świecie, z czego w Polsce z chorobą rzadką żyje około 3 milionów osób. Wszystkie te choroby

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Medycyna

Przyspiesza cyfryzacja polskiej służby zdrowia. Powstaje centralna baza wszystkich przypadków nowotworów

Już za niewiele ponad rok w miejsce działającego od lat 50. Krajowego Rejestru Nowotworów ma powstać elektroniczny rejestr pod nazwą e-KRN+. To doskonała informacja dla lekarzy onkologów i pacjentów chorych na nowotwory. Dzięki cyfryzacji zbieranych od kilkudziesięciu lat informacji na temat przypadków chorób onkologicznych nowa platforma ułatwi kreowanie polityki onkologicznej w Polsce. Rejestr pozwoli na publiczny dostęp do danych pacjenta na poziomie centralnym, ale dane osobowe będą zanonimizowane. Eksperci i lekarze będą mieli łatwiejszy dostęp do danych w celu analizy profilaktyki leczenia, jak również epidemiologii.

Kosmos i lotnictwo

W 2025 roku ruszy budowa pierwszej prywatnej stacji kosmicznej. Amerykański start-up chce wytworzyć w kosmosie sztuczną grawitację [DEPESZA]

Świat wkracza w nową erę turystyki kosmicznej. NASA w styczniu 2022 roku otworzy Międzynarodową Stację Kosmiczną dla trzech turystów, których dostarczy rakieta SpaceX. Orion Span zaproponował czterogwiazdkowy hotel kosmiczny o nazwie Aurora Station, który ma przyjąć pierwszych gości w 2022 roku. Gateway Foundation, start-up z Kalifornii, planuje prawdopodobnie najbardziej ambitny projekt. W 2025 roku chce rozpocząć budowę prywatnej stacji kosmicznej Voyager ze sztuczną grawitacją. – To będzie kolejna rewolucja przemysłowa – przekonuje John Blincow, dyrektor generalny Gateway Foundation.