Komunikaty PR

Artemida szuka potencjalnych dawców

2018-03-28  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Janusz Mroczkowski
Opublikowani Creative Communication Advisors

Modrzewiowa 9/3
15-238 Białystok
janusz|opublikowani.pl| |janusz|opublikowani.pl
501035853
www.opublikowani.pl

Marzenia o dziecku legły w gruzach, gdy dowiedzieli się, że on jest bezpłodny. Wówczas ona zaproponowała: „Skorzystajmy z banku nasienia”. Tak się stało. Dziś są rodzicami uroczej, niebieskookiej dziewczynki i zamierzają starać się o drugie dziecko. W ten sam sposób.

Mieszkają w okolicach Olsztyna. Niestety w województwie warmińsko – mazurskim do tej pory nie funkcjonował bank nasienia. Aby znaleźć i wybrać dawcę musieli sporo podróżować po Polsce. Teraz ma się to zmienić i jest ogromna szansa na to, że dawcę nasienia dla drugiego dziecka znajdą w Olsztynie.  

W mieście, w ciągu najbliższego miesiąca, ruszy pierwszy w regionie bank nasienia. Centrum Ginekologii, Endokrynologii i Medycyny Rozrodu Artemida już poszukuje potencjalnych dawców. W tym celu klinika wykorzystuje wymowne plakaty, które już są widoczne w mieście. Przedstawiają one strażaka tulącego niemowlę i są opatrzone mocnym hasłem, które brzmi: „Każdy mężczyzna ma w sobie bohatera. Pomóż stworzyć nowe życie i zostań dawcą nasienia”.  

Kto może zostać dawcą?

Dawca nasienia to mężczyzna, który oddaje próbkę swojej spermy w celu wykorzystania zawartych w niej plemników do zapłodnienia komórek jajowych kobiety, metodą in vitro, bądź inseminacji domacicznej.  

- Poszukujemy mężczyzn w wieku 18 – 39 lat. Podstawowe kryteria jakie muszą oni spełniać to: dobry stan zdrowia, brak nałogów i wykształcenie średnie zakończone maturą. Zwiększone szanse na zostanie dawcą mają panowie, którzy posiadają już własne potomstwo, ale nie jest to warunek konieczny. To jednak nie oznacza, że każdy kto spełni te wymogi może zostać dawcą nasienia. Nie są to przypadkowe osoby, które przyjdą do naszej kliniki i szybko załatwią sprawę. W praktyce wiąże się to z szeregiem badań zarówno nasienia jak i krwi, wykluczeniem chorób genetycznych, pytaniami zawartymi w obszernym wywiadzie lekarskim, okresem karencji – tłumaczy dr Jan Domitrz, specjalista położnictwa i ginekologii z centrum Artemida.

Kiedy kandydat zostanie pozytywnie zweryfikowany, lekarze tworzą jego indywidualny profil, ale z drugiej strony gwarantują mu całkowitą anonimowość.  

- Profil dawcy musi zawierać takie informacje jak: grupa krwi, kolor oczu i włosów, ogólny wygląd,  rozmiar ubrań i butów. Ale też musimy wiedzieć jakie jest jego hobby, jakie ma zainteresowania, wspomnienia, nawyki, jak spędza wolny czas itp. - dodaje specjalista z Artemidy.

Zostań dawcą  

Według polskiego prawa ostateczną decyzję o tym, kto będzie dawcą dedykowanym konkretnej parze podejmuje lekarz.  

- Jednak zawsze przed wyborem dawcy, długo rozmawiam z przyszłymi rodzicami, wypytuję ich o preferencje, oni też mogą zasugerować jaki profil najbardziej im odpowiada – mówi Jan Domitrz.

Bank nasienia powstający w Olsztynie zachęca młodych, zdrowych mężczyzna do zapisania się na listę potencjalnych dawców. Aby go uruchomić  potrzebny jest materiał od kilkunastu panów. Specjaliści szacują, że aby powstała taka baza musi się zgłosić ich około setki.  

- Nie dostają oni za to gratyfikacji pieniężnej, ale pokrywamy koszty związane z dojazdem, zakwaterowaniem. Koszty te szacujemy indywidualnie, ale zazwyczaj wahają się one w granicach 200 - 400 zł. Dodatkowo dostają od nas pełen pakiet darmowych badań. Nie ukrywam, że w Olsztynie liczymy w dużej mierze na studentów. Chcemy im uświadomić, że mogą spełnić marzenia niejednej pary o rodzicielstwie i choć zostaną do końca anonimowi, wdzięczność przyszłych rodziców będzie bezcenna – dodaje Jan Domitrz.

Szczegółowe informacje można uzyskać w olsztyńskiej siedzibie Artemidy, przy ulicy Jagiellońskiej  78, dzwoniąc pod numer tel.: (89) 532 61 24 lub (89) 513 86 40 oraz na www.artemida-online.pl. Na stronie znajduje się formularz aplikacyjny, który po wypełnieniu  można przesłać na adres: artemida.bank@gmail.com

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Medycyna Nagła utrata smaku? Powodem wcale nie musi być Covid! Biuro prasowe
2021-04-09 | 08:00

Nagła utrata smaku? Powodem wcale nie musi być Covid!

  Na przestrzeni ostatniego roku nagła utrata smaku stała się jednym z najbardziej niepokojących objawów, który przez trwającą pandemię, raczej wszystkim kojarzy się
Medycyna NOWE OBLICZE FUNDACJI SPEŁNIONYCH MARZEŃ
2021-03-19 | 11:20

NOWE OBLICZE FUNDACJI SPEŁNIONYCH MARZEŃ

W obliczu choroby nikt z nas nie powinien być obojętny. Takim przykładem jest Fundacja Spełnionych Marzeń, która od 2002 roku działa na rzecz dzieci i młodzieży chorej na nowotwory.
Medycyna Medinice zakończył pierwszą część II etapu badań przedklinicznych CoolCryo
2021-03-10 | 11:00

Medinice zakończył pierwszą część II etapu badań przedklinicznych CoolCryo

Medinice przy współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu zakończył pierwszą część II etapu badań przedklinicznych (faza przewlekła) na zwierzętach w projekcie systemu

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse i bankowość

Pandemia i unijne prawo zrewolucjonizowały polską bankowość. W polskich bankach pojawia się coraz więcej nowych technologii

Pandemia stała się katalizatorem zmian w bankowości. Przyspieszyła procesy wykorzystywania nowych technologii zapoczątkowane już wcześniej, zwiększając ich świadomość w coraz szerszej grupie użytkowników. Zmiany przyspieszyło też wejście w życie dyrektywy PSD2 – to dzięki niej poprzez jedno konto można mieć wgląd we wszystkie prowadzone rachunki. Dodatkowo coraz łatwiej jest założyć konto zdalnie. Pomagają w tym narzędzia, które pozwalają na cyfrowe potwierdzenie tożsamości.

Medycyna

Płuca do przeszczepu dzięki innowacyjnemu urządzeniu mogą być utrzymane przez pół doby w warunkach fizjologicznych. Taka procedura medyczna bywa ostatnim ratunkiem po ciężkim przebiegu COVID-19

Dzięki urządzeniu OCS Lung płuca pobrane od dawcy można przechowywać do 12 godzin w warunkach zbliżonych do tych, jakie panują w ciele żyjącego człowieka. Standardowo narząd poza organizmem może wytrzymać w warunkach hipotermii maksymalnie do czterech godzin. Przeszczep jest jedyną drogą ratunku dla pacjentów, którzy w wyniku choroby COVID-19 doznali nieodwracalnego uszkodzenia płuc. W szpitalu w Zabrzu udało się w ten sposób ocalić życie sześciu osób.