Komunikaty PR

Aplikacja SkinCareAI pomoże w diagnozie czerniaka

2019-10-30  |  11:16
Biuro prasowe

DataArt, firma zajmująca się konsultingiem technologicznym na skalę globalną, uruchomiła prototyp aplikacji SkinCareAI, która analizuje obrazy skóry w celu wykrycia wczesnych oznak czerniaka.

SkinCareAI bazuje na zbiorze ponad 13 tysięcy zdjęć dermatoskopowych z wiodących klinik dermatologicznych na całym świecie oraz opisach medycznych, przyporządkowanych do każdego z nich. Użytkownicy mogą przesłać zdjęcia własnych zmian skórnych do aplikacji, która za pomocą algorytmów machine learning analizuje je w ciągu kilku sekund. Po "porównaniu" obrazu z tysiącami innych, SkinCareAI klasyfikuje zmianę, identyfikując jej właściwości morfologiczne i sugeruje kolejne kroki.

- Skompresowaliśmy dzisiątki tysięcy godzin ciężkiej pracy najlepszych dermatologów z całego świata w jednym narzędziu. To tak, jakby móc zbadać podejrzanie wyglądające znamię przez tysiące lekarzy i skorzystać z ich współnego doświadczenia i fachowej wiedzy. Właśnie to oferuje nasza prototypowa aplikacja na smartfony – powiedział Adrei Sorokin, senior software engineer w DataArt, pomysłodawca narzędzia.

- Aplikacja nie zastępuje diagnoz lekarskich, ale pozwala na zapobieganie chorobom skóry poprzez kontrolę własnego ciała. Czas, który mija od zauważenia zmiany skórnej, do postawienia diagnozy przez lekarza, ma istotny wpływ na powodzenie dalszej kuracji. Aplikacja zachęca użytkowników do samodzielnej kontroli oraz, w razie potrzeby, zbadania przez lekarza. Pomaga także społeczności medycznej, zapewniając indywidualnym lekarzom korzystanie ze zbiorowego doświadczenia. Jest też kolejnym dowodem na skutecznie wykorzystanie machine learning w diagnostyce medycznej  - dodał Adrei Sorokin.

Co roku diagnozuje się na świecie ponad 100 tysięcy przypadków czerniaka. W Polsce, stanowi on blisko 2 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory. Jest to też najbardziej śmiercionośny rodzaj nowotworu skóry, jednak wykryty odpowiednio wcześnie, jest wyleczalny w ponad 90 proc. przypadków.

Aplikacja SkinCareAI jest obecnie w stadium prototypu. DataArt prowadzi negocjacje z partnerami z branży medycznej w celu dalszego rozwoju i wprowadzenia aplikacji do użytku na smartfony z systemami Android i iOS.

- Jesteśmy przekonani, że rozwój aplikacji z medycznym partnerem pomoże uratować wiele istnień ludzkich dzięki wczesnemu wykryciu choroby - dodał  Adrei Sorokin.

SkinCareAI jest kolejnym projektem firmy DataArt z zakresu opieki zdrowotnej. W 2018 roku, DataArt uruchomiła KidPRO, aplikację medyczną dla rodziców, która pozwala w łatwy i zabawny dla dzieci sposób monitorować skutczność terapii pediatrycznych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Medycyna BRAK ZDJĘCIA
2020-07-08 | 11:00

Algorytmy AI mogą pomóc przewidzieć nasilenie się choroby COVID-19

GE Healthcare rozpoczęło współpracę z Narodowym Konsorcjum Inteligentnego Obrazowania Medycznego (NCIMI) w Wielkiej Brytanii prowadzonym przez Uniwersytet Oksfordzki. Celem partnerstwa jest opracowanie i przetestowanie
Medycyna Czy wiesz gdzie kryje się źródło energii Twoich komórek?
2020-06-30 | 01:00

Czy wiesz gdzie kryje się źródło energii Twoich komórek?

Choć mają mikroskopijne rozmiary, pełnią ogromną rolę w naszym organizmie. Mowa o mitochondriach. Jak ich praca wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie oraz proces starzenia? Dlaczego i w
Medycyna Zapytaj stomatologa - Nie daj się próchnicy! Dowiedz się jak jej zapobiec.
2020-06-10 | 15:20

Zapytaj stomatologa - Nie daj się próchnicy! Dowiedz się jak jej zapobiec.

Cierpi na nią co trzecia osoba na świecie, czyli 2,3 miliarda ludzi. Próchnica to choroba powszechna, która nie oszczędza ani dzieci, ani dorosłych. Częściej występuje w

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Medycyna

Sztuczna inteligencja dopasuje skuteczny lek i jego dawkę w terapii nowotworowej. Nowa platforma zamiast laboratorium wykorzystuje dane zgromadzone w chmurze [DEPESZA]

Sztuczna inteligencja może zrewolucjonizować medycynę. Wykorzystuje biomarkery w celu dokładnego dopasowania pacjentów do badań klinicznych i pozwala spersonalizować terapię przeciwnowotworową. Platforma z SI izraelskiego start-upu Nucleai wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego do przewidywania postępu nowotworów i odpowiedzi układu odpornościowego pacjenta w celu ustalenia najbardziej skutecznego leczenia.

Energetyka

Inwestycje w energię odnawialną mogą stanowić alternatywę dla budowy elektrowni atomowej. Ich łączna moc w Polsce przekroczyła już 10 GW

Jednym z kluczowych elementów transformacji energetycznej w Polsce mogą okazać się inwestycje skupione wokół energetyki odnawialnej. Pozwolą uniezależnić ten sektor gospodarki od przemysłu górniczego. Kluczową rolę w odejściu od węgla może odegrać zielony wodór, który pozwoli zgromadzić nadwyżki energetyczne do wykorzystania w szczycie obciążenia sieci energetycznych.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.