Komunikaty PR

Opakowanie ma znaczenie – zrównoważony rozwój w branży chemii budowlanej

2019-03-18  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Katarzyna Kaźmierczak
Blue Ocean Communication Experts

ul. Św. Michała 73
61-005 Poznań
kswoboda|niebieskiocean.pl| |kswoboda|niebieskiocean.pl
+48532363046
www.niebieskiocean.pl
Do pobrania UZIN ( 0.02 MB )

Coraz więcej ludzi, w tym także przedstawicieli firm, dostrzega prawdziwość myśli, która doskonale opisuje ideę zrównoważonego rozwoju: nie dziedziczymy ziemi po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci.

Pierwotnie pojęcie zrównoważonego rozwoju wiązane było z leśnictwem. Za jego autora uważa się Hansa Carla von Carlowitza. W kontekście gospodarowania lasem używano go, by opisać plan, zgodnie z którym las nigdy nie zostałby zlikwidowany – można z niego wyciąć tylko tyle drzew, ile w ich miejsce może urosnąć.

Obecnie teoria ta nie ogranicza się tylko do leśnictwa, a dotyczy bardzo wielu sfer działalności, w tym także biznesowej. Coraz więcej firm wpisuje w swoje strategie rozwoju tę ideę. Dotyczy to również przedsiębiorstw – na pierwszy rzut oka – mających niewiele wspólnego z ekologią. – Wbrew pozorom ekologia jest dla nas, jako producenta chemii posadzkarskiej, bardzo istotna. Nie chodzi jedynie o wpisanie się w trendy konsumenckie, ale o odpowiedzialność społeczną. Dbamy o to, by nasze produkty były skuteczne, ale i maksymalnie bezpieczne dla wykonawców, którzy mają na co dzień z nimi kontakt w swojej pracy oraz dla osób, które później będą przebywać w pomieszczeniach, w których je zastosowano – podkreśla Magdalena Remiszewska, Product Manager Uzin Utz Polska.

Po pierwsze produkt

Materiały budowlane muszą spełnić szereg norm, by zostać dopuszczone do stosowania. Idea zrównoważonego rozwoju nie idzie jednak zawsze w parze ze standardami – to, co ustawodawca uzna za bezpieczne, niekoniecznie oznacza ekologiczne. – To prawda, aby „wejść z produktem” na rynek, należy spełnić określone prawem wymagania, jednak nie w każdym kraju są one takie same, nie wszędzie ekologiczność produktów jest standardem – dodaje Magdalena Remiszewska. – Nasz koncern, działający na całym świecie, już od niemal 30 lat stawia na ekologię. Dążymy do tego, by nasze produkty otrzymywały poważane certyfikaty.

Jednym z najstarszych systemów certyfikacji jest Błękitny Anioł (Der Blaue Engel). Produkty nie muszą go posiadać, by trafić na rynek. Jednak wybierając takie rozwiązania, zyskujemy pewność, że produkty oznaczone tym znakiem wyróżniają się niską emisją LZO.

Lotne związki organiczne, które są efektami ubocznymi przemysłowej produkcji, są źródłem zanieczyszczeń środowiska. Ograniczenie ich emisji jest zatem kluczowe dla zrównoważonego rozwoju. – Na opakowaniach produktów z naszej branży można często spotkać także oznaczenia EMICODE. Warto zwracać na nie uwagę – podpowiada przedstawicielka Uzin Utz Polska.

To właśnie to oznaczenie świadczy o klasie emisyjności produktu. Na rynku możemy spotkać się z oznaczeniami EC1 (oznaczające produkty o bardzo niskiej emisyjności), EC2 (niska emisyjność) i EC3 („nieniska emisyjność”). Aby uzyskać taki certyfikat, produkt przechodzi szczegółowe badania prowadzone przez niezależnych ekspertów. Z uwagi na zaostrzone normy wprowadzono także dodatkową klasę EMICODE EC1 PLUS. Produkty oznaczone takim znakiem są bezemisyjne. – Dążymy do tego, by nasze produkty osiągały jak najwyższe klasy w tych parametrach. Międzynarodowe zespoły R&D nieustannie pracują – nie tylko tworząc nowe produkty, ale i ulepszając te już obecne na rynku. Jesteśmy przekonani, że takie podejście się opłaci – nie tylko naszym klientom, ale i całej planecie.

Po drugie opakowanie

W branży chemicznej nie tylko produkt ma znaczenie dla ekologii. Niebagatelny wpływ mają przecież odpady, które zostają po jego zużyciu, czyli opakowania. – W przypadku produktów płynnych istotne są także kwestie transportu i przechowywania. Zależy nam, by w jednym samochodzie zmieściło się maksymalnie wiele produktów, a ich przechowywanie nie zajmowało niepotrzebnej przestrzeni – wyjaśnia Magdalena Remiszewska.

Firma Uzin kilka lat temu opracowała nowy system opakowań dla produktów płynnych – kanistry zastąpiło rozwiązanie CUBE it simple – stabilny worek z tworzywa sztucznego z zewnętrznym opakowaniem z kartonu. Poręczny worek pomaga łatwiej opróżniać opakowanie do samego końca, a kształt opakowania lepiej wypełnia powierzchnię palety oraz magazynów. – Ilość materiału na paletę zwiększa się w przypadku opakowań o pojemności 10 kg o 120 kg, a w przypadku opakowań o pojemności 5 kg – o 190 kg – wyjaśnia ekspert.

Dodatkowo ilość odpadów z tworzyw sztucznych zmniejsza się w przypadku tego opakowania o 75% (w porównaniu z kanistrami), a zewnętrzny karton nadaje się w 100% do recyclingu. Kartony można złożyć, tak by nie zajmowały niepotrzebnego miejsca.

- Kolejnym krokiem jest dla nas stopniowe wprowadzanie poręcznych rękawów foliowych zamiast wiader z tworzywa sztucznego. Nasze nowe kleje i odświeżone wersje dostępnych już produktów będą dostępne początkowo w dwóch rodzajach opakowań, by przyzwyczaić wykonawców do nowej formy. Rękawy foliowe, zwane potocznie kiełbaskami, gwarantują całkowite zużycie kleju z opakowania, a przy tym są elementem naszej polityki zrównoważonego rozwoju. W trakcie ich produkcji powstaje tylko 1/20 emisji CO2 w porównaniu z wiadrami z tworzywa sztucznego – dodaje Magdalena Remiszewska.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia Maszt pomiarowy farmy wiatrowej w Wyczechowie został zniszczony. Biuro prasowe
2020-07-06 | 12:00

Maszt pomiarowy farmy wiatrowej w Wyczechowie został zniszczony.

Zawalił się ponad 100-metrowy maszt pomiarowy dla projektu farmy wiatrowej w Wyczechowie w gminie Somonino na Kaszubach. Prawdopodobnie konstrukcja została zniszczona w wyniku sabotażu. Szkoda
Ekologia Aż chce się oddychać w Centrum Nauki Kopernik
2020-07-06 | 11:00

Aż chce się oddychać w Centrum Nauki Kopernik

W Centrum Nauki Kopernik powstała nowa strefa o nazwie „Samsung. Aż chce się oddychać”. Celem ekspozycji jest edukacja w zakresie czystego powietrza oraz zachęcanie do zmiany
Ekologia Toyota buduje jacht morski na ogniwa paliwowe
2020-06-25 | 16:00

Toyota buduje jacht morski na ogniwa paliwowe

Druga generacja Toyoty Mirai, najpopularniejszego samochodu wodorowego na świecie, zadebiutuje na rynku pod koniec 2020 roku. Toyota postanowiła nie zwlekać i od razu szuka nowych zastosowań

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Internet

W czasie pandemii liczba ataków DDoS wzrosła o ponad 500 proc. Cyberprzestępcy wzięli na celownik zarówno wielkie korporacje, jak i małe firmy [DEPESZA]

Pandemia koronawirusa zwiększyła aktywność cyberprzestępców. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa zanotowali nie tylko wzmożoną aktywność przestępców wymierzoną w użytkowników świadczących pracę zdalną, na celowniku znalazła się także infrastruktura sieciowa dużych i małych firm. Z analiz przeprowadzonych przez ekspertów Nexusguard Research wynika, że w pierwszym kwartale liczba ataków DDoS wzrosła o  278 proc. względem analogicznego okresu w roku ubiegłym i aż o 542 proc. w porównaniu do czwartego kwartału 2019 roku.

Robotyka i SI

Ekspert rynku: Polacy powinni skupić się na tworzeniu oprogramowania i aplikacji dla dronów, a nie samych maszyn

Drony sprawdzają infrastrukturę, badają place budowy, pomagają ratownikom, monitorują populacje dzikiej przyrody i analizują parkingi. Od szybkich dostaw w godzinach szczytu do skanowania nieosiągalnej bazy wojskowej – okazują się niezwykle przydatne w miejscach, do których człowiek nie może dotrzeć. Do tego potrzebują jednak coraz bardziej zaawansowanych technologii.  – Drony to nie lotnictwo, drony to Przemysł 4.0, informatyka. I w tym kierunku powinna pójść Polska – przekonuje Sławomir Kosieliński, prezes Fundacji Instytut Mikromakro.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.