Komunikaty PR

Problem z hałasem w polskich szkołach zmniejsza zdolność uczenia się

2018-08-22  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Katarzyna Kaźmierczak
Blue Ocean Communication Experts

ul. Św. Michała 73
61-005 Poznań
kswoboda|niebieskiocean.pl| |kswoboda|niebieskiocean.pl
+48532363046
www.niebieskiocean.pl
Do pobrania ROCKFON ( 0.02 MB )

Każdego dnia są oni narażeni na hałas dochodzący nawet do 130 decybeli, podczas gdy dźwięk na poziom 85-90 decybeli może już uszkadzać słuch.

Skutki, jakie niesie za sobą hałas to nie tylko spadek koncentracji, pogarszające się samopoczucie i wzmagająca się nadpobudliwość, ale przede wszystkim obniżona sprawność pracy mózgu i przyswajania nowych informacji. 

Badania pamięci pokazują, że zmienne tło dźwiękowe (rozmowy, hałas) zaburza krótkoterminową pamięć związaną z mową, nawet przy niskim i średnim natężeniu. Jednocześnie projekt badawczy przeprowadzony w szkołach podstawowych w Hiszpanii, Holandii i Anglii pokazuje, że wzrost hałasu o zaledwie 20 dB może opóźnić proces czytania u  9, 10-latków nawet o osiem miesięcy.

Dlatego też trudno bagatelizować najnowsze doniesienia, które potwierdzają, że istnieje korelacja pomiędzy niskim poziomem uczenia się a salami lekcyjnymi, w których występuje słaby klimat wewnętrzny. Głośny system dzwonków, słaba wentylacja w pomieszczeniu, niewystarczające oświetlenie oraz nadmierny hałas, który panuje pomieszczeniu – wszystko to wpływa negatywnie na wspomniany klimat wewnętrzny.

Większa koncentracja na problemach związanych z hałasem

Na szczęście stopniowo wzrasta świadomość wśród architektów, dyrektorów szkół oraz samych rodziców, iż otoczenie fizyczne w szkołach ma duży wpływ na dobre samopoczucie i naukę dzieci. 

Hałas to problem poważnie traktowany także przez specjalistów Rockfon, którzy od lat pracują nad najlepszymi rozwiązaniami akustycznymi dla szkół. Uważają oni, że uczniowie powinni mieć lepsze warunki do nauki i dobrego samopoczucia, dlatego też należy bardziej skoncentrować się na problemach związanych z hałasem w szkołach i sposobach ich rozwiązania. 

Artur Pacyna, ekspert Rockfon, wyjaśnia: - Sposobem na poprawienie klimatu akustycznego jest zastosowanie adaptacji akustycznych wykonanych z zastosowaniem materiałów dźwiękochłonnych. Jak to działa? – Poprzez obniżenie czasu pogłosu w pomieszczeniach jest ciszej, a przekazywane informacje są bardziej zrozumiałe, bez konieczności podnoszenia głosu. 

70% spółgłosek nie słychać

Badanie przeprowadzone w ramach angielskiego projektu badawczego pokazuje, że aż do 70% spółgłosek wypowiedzianych przez nauczyciela może nie być słyszanych przez uczniów w klasie o słabej akustyce.

Hałas na cenzurowanym

Hałas, ruch i aktywność fizyczna są to rzeczy, których nie da się uniknąć w szkole. Dlatego konieczny jest dodatkowy wysiłek, który należy podjąć, aby stworzyć dobre środowisko akustyczne, które sprzyja produktywnej pracy uczniów oraz samej nauce.

Artur Pacyna podkreśla znaczenie dobrego klimatu w pomieszczeniach w szkołach:

- Kiedy problemy z hałasem zaczyna wpływać na koncentrację, uczenie się i jest przyczyną nieobecności z powodu choroby, wówczas powinniśmy skupić się na przeanalizowaniu profilu hałasu w szkole, w której uczy się nasze dziecko.

Ciszej aż o 10 dB!

- Jedną z najskuteczniejszych metod na obniżenie hałasu oraz poprawienie zrozumiałości mowy  jest zastosowanie sufitów dźwiękochłonnych. Mogą one obniżyć poziom hałasu nawet aż o 10 dB! – mówi ekspert Rockfon. To rozwiązania sprawdzą się zarówno w szkołach nowych, jak i przy renowacji istniejących obiektów. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja BRAK ZDJĘCIA
2021-03-01 | 12:00

Darmowe korepetycje dla maturzystów i ósmoklasistów

Lecturus, spin-off wywodzący się z Uniwersytetu Warszawskiego, skompletował i udostępnił na platformie internetowej Lecturus Junior kursy wspomagające uczniów w przygotowaniu do egzaminów maturalnych i ósmych klas.
Edukacja CZEGO POWINNY UCZYĆ SIĘ NASZE DZIECI, ABY ODNOSIĆ SUKCESY?
2021-02-26 | 11:00

CZEGO POWINNY UCZYĆ SIĘ NASZE DZIECI, ABY ODNOSIĆ SUKCESY?

Zapamiętywanie dat, nazwisk, wzorów to odwieczna zmora uczniów. Zdobyta w szkolnych latach wiedza bywa mało użyteczna w życiu dorosłym. Kluczem do sukcesu są zupełnie inne
Edukacja CO ROBIĆ, BY WZMOCNIĆ AKTYWNOŚĆ INTELEKTUALNĄ SENIORÓW?
2021-02-24 | 09:45

CO ROBIĆ, BY WZMOCNIĆ AKTYWNOŚĆ INTELEKTUALNĄ SENIORÓW?

Zarówno aktywność fizyczna, jak i umysłowa są kluczem do zachowania dobrego zdrowia, pozytywnego nastroju i chęci do życia przez długie lata. Seniorzy będący na emeryturze nie

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Medycyna

Przyspiesza cyfryzacja polskiej służby zdrowia. Powstaje centralna baza wszystkich przypadków nowotworów

Już za niewiele ponad rok w miejsce działającego od lat 50. Krajowego Rejestru Nowotworów ma powstać elektroniczny rejestr pod nazwą e-KRN+. To doskonała informacja dla lekarzy onkologów i pacjentów chorych na nowotwory. Dzięki cyfryzacji zbieranych od kilkudziesięciu lat informacji na temat przypadków chorób onkologicznych nowa platforma ułatwi kreowanie polityki onkologicznej w Polsce. Rejestr pozwoli na publiczny dostęp do danych pacjenta na poziomie centralnym, ale dane osobowe będą zanonimizowane. Eksperci i lekarze będą mieli łatwiejszy dostęp do danych w celu analizy profilaktyki leczenia, jak również epidemiologii.

Kosmos i lotnictwo

W 2025 roku ruszy budowa pierwszej prywatnej stacji kosmicznej. Amerykański start-up chce wytworzyć w kosmosie sztuczną grawitację [DEPESZA]

Świat wkracza w nową erę turystyki kosmicznej. NASA w styczniu 2022 roku otworzy Międzynarodową Stację Kosmiczną dla trzech turystów, których dostarczy rakieta SpaceX. Orion Span zaproponował czterogwiazdkowy hotel kosmiczny o nazwie Aurora Station, który ma przyjąć pierwszych gości w 2022 roku. Gateway Foundation, start-up z Kalifornii, planuje prawdopodobnie najbardziej ambitny projekt. W 2025 roku chce rozpocząć budowę prywatnej stacji kosmicznej Voyager ze sztuczną grawitacją. – To będzie kolejna rewolucja przemysłowa – przekonuje John Blincow, dyrektor generalny Gateway Foundation.