Komunikaty PR

Nagroda Jamesa Dysona

2017-10-18  |  15:00
Biuro prasowe

Konkurs o nagrodę Jamesa Dysona 2017: ogłoszono listę 20 nominacji

Konkurs o nagrodę Jamesa Dysona wszedł już w fazę finałową. Z ponad 1000 kandydatur z 23 krajów wybrano 20 zgłoszeń, spośród których James Dyson wybierze zwycięski projekt. Jego autor otrzyma nagrodę główną w wysokości 30 tys. funtów.

Na liście nominowanych wynalazków znalazły się takie propozycje, jak elastyczne ubranka dla najmłodszych, które mogą być noszone przez dzieci w wieku od 6 do 36 miesięcy, urządzenie do pobierania krwi ułatwiające precyzyjne wkłucie igły, czy też kask motocyklowy, który w razie wypadku automatycznie zawiadamia służby ratunkowe. Rywalizacja jest naprawdę zacięta, a pełną listę nominowanych pomysłów przedstawiamy poniżej.

20 nominowanych projektów wybrano spośród wynalazków, które zwyciężyły lub były wyróżnione w 23 konkursach krajowych. Wyboru dokonała komisja złożona z doświadczonych inżynierów firmy Dyson. „Ocenianie 20 najlepszych projektów w konkursie o nagrodę Jamesa Dysona to zadanie zarówno wymagające, jak i ekscytujące. Kiedy wraz z kolegami omawiamy innowacyjne pomysły, koncepcje i produkty przedstawione przez wynalazców i zespoły z całego świata, nasze dyskusje przeradzają się w rozmowy o tym, czy dane pomysły bądź technologie mają szanse realizacji i są praktyczne. Rozmawiamy także o problemie, który pomysły te starają się rozwiązać. Bardzo ucieszyła mnie różnorodność projektów nadesłanych na tegoroczną edycję – dokonanie wyboru było niezmiernie trudne!” mówi George Oram, starszy inżynier ds. projektowania.

Autorów zwycięskiego pomysłu oraz pomysłów wyróżnionych wybierze osobiście James Dyson, a ich nazwiska poznamy 26 października.

Konkurs o nagrodę Jamesa Dysona

Konkurs o nagrodę Jamesa Dysona organizowany jest w 23 krajach. Mogą w nim uczestniczyć studenci i absolwenci designu, projektowania przemysłowego oraz projektowania technicznego.

Celem konkursu jest wspieranie pomysłów, które rzucają wyzwanie konwencjom, są zgodne z zasadą lean engineering („mniej znaczy więcej”) i są wyrazem troski o ochronę środowiska naturalnego. Najlepsze wynalazki są proste, praktyczne i rozwiązują rzeczywiście istniejący problem. W każdym państwie uczestniczącym w konkursie wyłaniany jest krajowy zwycięzca, który następnie uczestniczy w etapie finałowym. Laureata etapu międzynarodowego wybiera osobiście James Dyson.

Organizatorem konkursu jest Fundacja Jamesa Dysona. Ta dobroczynna organizacja powstała w roku 2002, a jej celem jest inspirowanie i wspieranie kolejnego pokolenia projektantów i inżynierów.

Nagrody

Zwycięzca etapu międzynarodowego:

 • Zwycięzca etapu międzynarodowego otrzymuje nagrodę w wysokości 30.000 funtów, a wydział uczelni, którą reprezentuje - dodatkowo 5.000 funtów.

Wyróżnienia na etapie międzynarodowym (nie więcej niż 2):

 • Po 5.000 funtów każde

Zwycięzcy krajowi

 • Po 2.000 funtów każdy

Harmonogram konkursu

 • Otwarcie: 30 marca 2017
 • Zamknięcie: 20 lipca 2017
 • Ogłoszenie zwycięzców i finalistów krajowych: 7 września 2017
 • Lista nominacji opracowana przez komisję złożoną z inżynierów firmy Dyson: 28 września 2017
 • Ogłoszenie zwycięzcy i finalistów międzynarodowych: 26 października 2017

Kto może uczestniczyć w konkursie o nagrodę Jamesa Dysona?

W konkursie moją uczestniczyć studenci designu, projektowania przemysłowego oraz projektowania technicznego (a także absolwenci tych kierunków w ciągu 4 lat od ukończenia nauki), którzy studiują (lub studiowali) w Australii, Austrii, Belgii, Chinach, Francji, Hiszpanii, Holandii, Hong-Kongu, Indiach, Irlandii, Japonii, Kanadzie, Korei Płd., Malezji, Niemczech, Nowej Zelandii, Rosji, Singapurze, Szwajcarii, Tajwanie, Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz USA.

Więcej informacji oraz aktualne wiadomości o konkursie dostępne są na stronie: www.jamesdysonaward.org

 

Instytut Inżynierii i Technologii Dyson (Dyson Institute of Engineering and Technology)

 • Pierwsza grupa studentów-inżynierów rozpocznie naukę na kampusie Dyson we wrześniu 2017 r. Nauka w Instytucie trwa 4 lata i jest połączona z zatrudnieniem w firmie. Utworzenie Instytutu jest pierwszym krokiem na drodze do uzyskania uprawnień do nadawania stopni naukowych oraz statusu uczelni.
 • Instytut to więcej niż dyplom i nauka – już od pierwszego dnia na kampusie młodzi inżynierowie będą zbierać praktyczne doświadczenia jako członkowie globalnego zespołu technicznego, w którym będą pracować przez cały okres nauki
 • 33% uczestników programu stanowią kobiety. Dla porównania, na wszystkich kierunkach technicznych w Wielkiej Brytanii kobiety stanowią 16% wszystkich studentów, a odsetek kobiet-inżynierów wynosi 9%.
 • “Niedobór wykwalifikowanych pracowników spowalnia rozwój firmy Dyson, gdyż chcemy zwiększać ilość technologii, jakie opracowujemy i eksportujemy. Teraz bierzemy sprawy w swoje ręce. Stworzony przez nas program studiów zapewnia wiedzę akademicką, prawdziwą i odpowiednio płatną pracę, a także dostęp do ekspertów z poszczególnych dziedzin” – mówi James Dyson.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Nie tracić talentów – kampania ,,Nauka bez Barier’’ Biuro prasowe
2020-09-16 | 15:00

Nie tracić talentów – kampania ,,Nauka bez Barier’’

Podstawowym celem projektu, realizowanego pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jest zwiększenie dostępności edukacji akademickiej i nauki dla osób z 
Edukacja STARTUJE NOWA KAMPANIA SPOŁECZNA – „PRAWO BEZ STRACHU”
2020-09-14 | 11:15

STARTUJE NOWA KAMPANIA SPOŁECZNA – „PRAWO BEZ STRACHU”

PRAWO BEZ STRACHU to nowa kampania społeczna, która ma na celu uświadamiać, że nie powinniśmy bać się prawa. Dzięki pomocy specjalistów nawet najtrudniejsze sprawy prawne
Edukacja Poznaliśmy laureatów 6. edycji programu ADAMED SmartUP
2020-09-11 | 06:00

Poznaliśmy laureatów 6. edycji programu ADAMED SmartUP

7 września odbyła się gala finałowa 6. edycji programu ADAMED SmartUP, podczas której ogłoszono nazwiska 10 laureatów nagrody głównej oraz 3 stypendystów,

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Telekomunikacja

Rząd zmienia ustawę o cyberbezpieczeństwie. Zdaniem ekspertów może to negatywnie wpłynąć na wdrażanie w Polsce sieci 5G

Projekt zmian w ustawie o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa wprowadza duże zmiany w sektorze telekomunikacyjnym i będzie mieć istotny wpływ na wdrażanie w Polsce sieci 5G. Zawarte w nich przepisy budzą wątpliwości rynkowych graczy, którzy wskazują na luki i niezgodność z innymi aktami prawnymi. Kontrowersyjny jest także tryb procedowania projektu. Trafił on do publicznych konsultacji 8 września, a na przesyłanie opinii resort cyfryzacji dał stowarzyszeniom branżowym, przedsiębiorcom i instytutom naukowym tylko 14 dni. Termin ekspresowych konsultacji upływa na początku przyszłego tygodnia. Eksperci zauważają, że termin powinien być przynajmniej dwukrotnie dłuższy.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Internet

Polskie miasta stają się coraz bardziej smart. Inteligentne ławki ładują telefony energią słoneczną, a wiaty autobusowe zdalnie zarządzają rozkładami jazdy

Rosną inwestycje w zieloną energię. Na świecie powstały już np. statek z solarnymi żaglami, fotowoltaiczna autostrada, a nawet owadobójcza lampa z panelem fotowoltaicznym. Także miasta stawiają na energię słoneczną. W Los Angeles już ponad połowa infrastruktury miejskiej jest zasilana słońcem, począwszy od parkomatów po oświetlenie drogowe. Podobnie może być także w Polsce. Polska firma oferuje inteligentne solarne ławki generujące energię, którą można wykorzystać do zasilania smartfonów czy tabletów. Rocznie jedna ławka może doładować nawet 15 tys. telefonów.

 

Medycyna

Coraz więcej polskich patentów związanych z ochroną przed koronawirusem. W Urzędzie Patentowym RP już ok. 100 zgłoszeń dotyczy COVID-19

Od rozpoczęcia pandemii liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. – Obecnie ponad 100 jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19 – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. W Polsce pojawiły się już np. urządzenia dezynfekujące, które samoistnie i pod ciśnieniem rozpylają mgiełkę, od razu pokrywającą całą powierzchnię dłoni. Powstały też bramy dezynfekujące oparte na działaniu światła UVC czy namiot barierowy.