Komunikaty PR

Konkurs BraunPrize inspiruje młodych projektantów do poszukiwania rozwiązań mają

2018-07-09  |  12:30
Biuro prasowe

Kronberg, czerwiec 2018 r. – 3087 zgłoszeń oznacza, że tegoroczna edycja konkursu BraunPrize będzie największą w jego 50-letniej historii.

Konkurs BraunPrize, który odbywa się co trzy lata, jest świętem kreatywności i pomysłowości. Tegoroczne motto „Design for What Matters”, podkreśla wpływ wzornictwa przemysłowego na  poprawę jakości życia oraz to jak ważną rolę odgrywa w rozwiązywaniu problemów na całym świecie. Od 1968 r. BraunPrize pozwala młodym utalentowanym projektantom i szkołom designu zaprezentować się od najlepszej strony, a liczni uczestnicy tegorocznej edycji pochodzą z ponad 20 państw.

Tegoroczna edycja BraunPrize zachęca kreatywne umysły do skupienia się na projektach, które naprawdę mają znaczenie w nowoczesnym, coraz bardziej skomplikowanym świecie. Proponowane koncepcje mogą dostarczać rozwiązań, które dotyczą globalnych problemów, ale także prostych sposobów na usprawnienie codziennego życie. Nagroda zostanie przyznana wyjątkowym pomysłom i produktom w dwóch lub trzech wymiarach, w tym projektom interaktywnym, które powinny nieść obietnicę postępu i rozwoju.

Erwin Braun, zainspirowany intuicyjnym wzornictwem oraz technologią wykorzystywaną na co dzień, zorganizował pierwszy konkurs BraunPrize w 1968 r. W czasach kiedy mało kto uświadamiał sobie korzyści płynące z dobrego wzornictwa przemysłowego, BraunPrize był pierwszym międzynarodowym konkursem w Niemczech, który promował rolę wzornictwa przemysłowego i pomysły młodych projektantów. Duży zespół projektowy pod kierunkiem Olivera Grabesa, globalnego dyrektora ds. wzornictwa, kontynuuje tradycje innowacji i dobrego designu: „Dzisiejsze wzornictwo musi spełniać znacznie wyższe standardy, niż kiedykolwiek przedtem, subtelnie integrując skomplikowane technologie z ludzkim życiem”, mówi Grabes.

Na 50. rocznicę konkursu w jury zasiądą czołowi eksperci w dziedzinie wzornictwa i technologii:

Rosario Costa | starszy dyrektor ds. wzornictwa, The LEGO Group, Dania

Podczas 20-letniej kariery w The LEGO Group Rosario rekrutowała nowe talenty i kierowała zespołami projektowymi, wspierając  innowacje, wsłuchując się w głos klientów oraz tworząc koncepcje, które zapewniają wyjątkowe doświadczenia dzieciomi rodzicom na całym świecie.

Alexandra Deschamps-Sonsino | Designer, konsultant, ekspert w dziedzinie IoT i założyciella Good Night Lamp, Londyn, Wielka Brytania

Alexandra, wychowana między Paryżem, Bliskim Wschodem i Kanadą, zawsze patrzyła na świat przez pryzmat wielokulturowości. Mieszkała i pracowała w Amsterdamie, aż w 2007 r. przeniosła się do Londynu, aby założyć Tinker London, pierwszego brytyjskiego dystrybutora Arduino. Jako dyrektor generalny rozwinęła działalność firmy, oferując usługi projektowania produktów międzynarodowym klientom. Od 2011 r. jest niezależnym konsultantem w dziedzinie „Internetu Rzeczy” (IoT) i pomaga klientom zrozumieć nowy świat produktów połączonych siecią. Alexandra zajęła pierwsze miejsce na liście 100 osób mających największy wpływ na Internet rzeczy (Postscapes, 2016).

Oliver Grabes | Dyrektor Braun Design i P&G Grooming ID, przewodniczący BraunPrize

Oliver, zaintrygowany możliwością ponownego połączenia marki z jej, słynnymi na cały świat, tradycjami wzorniczymi, dołączył do P&G w 2009 r. jako dyrektor Braun Design. Pod jego kierownictwem zespół projektowy stworzył strategię „Past Forward”, wprowadzając nowoczesne i innowacyjne produkty, które stawiają na pierwszym miejscu kluczowe wartości Braun, takie jak prostota, jakość oraz dobry design.

Szeroka gama produktów zaprojektowanych według tej filozofii przyniosła pasmo globalnych sukcesów i została wyróżniona rekordową liczbą międzynarodowych nagród wzorniczych, pozycjonujących markę . Oliver skupia się na upraszczaniu sposobu, w jaki ludzie wchodzą w interakcje z produktami i systemami w coraz bardziej skomplikowanym, współczesnym świecie.

Lidan Liu | wspólnik designaffairs China, dyrektor generalny iMonkey Technology

Lidan Liu jest wspólnikiem designaffairs China, założycielką i dyrektorem generalnym iMonkey Technology. Wykłada również wzornictwo przemysłowe w College of Design and Innovation na Uniwersytecie Tongji, tym samym wypełnia lukę pomiędzy światem akademickim a światem przemysłu, wzbogacając program nauki projektowania o spotkania z uznanymi liderami branży, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami. Lidan jest zwolennikiem projektowania autentycznego, czyli projektowania który szuka odpowiedzi.

 

Stefan Schamberg | dyrektor ds. badań rozwoju w Global Braun i dyrektor zarządzający ds. badań i rozwoju w Procter & Gamble, Kronberg, Niemcy

Stefan Schamberg rozpoczął karierę w Braun i pracuje w Procter & Gamble już od 32 lat. Jest doświadczonym liderem prac badawczo-rozwojowych i prawdziwym ekspertem w dziedzinie projektowania szerokiej gamy artykułów gospodarstwa domowego, elektroniki i urządzeń podłączonych do sieci. Kieruje globalnymi zespołami badawczo-rozwojowymi dla marek Braun i Venus. Ponadto odpowiada za dział R&D Global Capability Organization koncernu P&G w zakresie technologii i platform urządzeń. Stefan Schamberg reprezentuje pion badawczo-rozwojowy w niemieckiej Radzie Dyrektorów P&G i pełni funkcję kierownika obiektu w Niemieckim Centrum Innowacji.

Duy Phong Vu | globalny dyrektor ds. designu, De’Longhi Braun Household

Urodzony w Wietnamie Duy Phong Vu jest mistrzem języka designu. Jako kreatywny duch, który od 20 lat wnosi wielki wkład w historię sukcesów Braun Household, jest głosem stojącym za czystymi liniami definiującymi markę Braun, łączącym płynność z funkcjonalnością domowych urządzeń. Phong i jego zespół zdobyli już ponad sto międzynarodowych nagród wzorniczych, wśród nich prestiżową Good Design Award, iF Design Award, Red Dot Award oraz German Design Award, a ponadto zostali wybrani Designerskim Zespołem Roku 2016 przez Plus X.

Międzynarodowe jury spotkało się w czerwcu, aby ocenić zgłoszenia konkursowe z całego świat i wybrać kandydatów do nagrody głównej, specjalnych wyróżnień oraz nagrody ekologicznej. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni we wrześniu tego roku podczas ceremonii wręczenia nagród BraunPrize w Kronbergu.

Historia marki Braun i znaczenie wzornictwa

Z biegiem lat, Braun, stał się jednym z największych na świecie producentów urządzeń elektrycznych, skupiającym się na technologii i wzornictwie. Wszystko zaczęło się w 1921 r., kiedy to Max Braun założył firmę we Frankfurcie nad Menem. W kolejnych latach firma szybko się rozwijała: w 1950 r. Braun wprowadził pierwszą elektryczną golarkę foliową, rozpoczynając podbój rynku pielęgnacji męskiego ciała skutecznymi i trwałymi produktami. Od tego czasu Braun konsekwentnie buduje dziedzictwo niemieckiego rzemiosła i rewolucyjnego designu, a filozofia projektowania pod kątem tego, co ma znaczenie dominuje w każdym produkcie Braun.

Przełomowym momentem dla marki Braun był rok 1955, kiedy to zatrudniono, wówczas 23-letniego, Dietera Ramsa jako projektanta przemysłowego. Rams zaczynał jako projektant wnętrz, ale szybko stał się centralną postacią w dziale projektowym firmy. Z biegiem lat Rams uświadomił współpracownikom, że design produktu wykracza daleko poza sam produkt, i ukształtował tożsamość korporacyjną firmy na długo przed tym, zanim taka koncepcja w ogóle się pojawiła.

Era Ramsa przyniosła firmie międzynarodową sławę, rozwój i sukcesy. Rams wyróżniał się spośród innych projektantów umiejętnościami i stylem, wywierając duży wpływ na ówczesne wzornictwo. W 1964 r. nowojorskie Museum of Modern Art w uznaniu dla doskonałej jakości jaką reprezentuje marka zorganizowało wystawę produktów Braun. Oferta produktów obejmowała wówczas radia, telewizory, urządzenia kuchenne, zegarki, golarki elektryczne i sprzęt fotograficzny, a ponad połowa sprzedaży przypadała na zagranicę.

W 1967 r. Braun przeniósł siedzibę do Kronbergu (w pobliżu Frankfurtu), a amerykański koncern Gillette Company nabył większościowe udziały w firmie. Pod koniec lat osiemdziesiątych golarki stały się flagowym produktem Braun, a niemiecka fabryka wyprodukowała 100-milionową golarkę – prawdziwy kamień milowy dla przedsiębiorstwa, które powstało w małym warsztacie we Frankfurcie. Wkrótce z doświadczenia firmy mogły skorzystać również panie, ponieważ w 1990 r. zadebiutował pierwszy depilator Braun wprowadzony po przejęciu francuskiego producenta Silk-épil. Rok później Braun zdobył tytuł globalnego lidera  runku golarek foliowych.

W 2005 r., w ramach przejęcia Gillette,  Braun dołączył do koncernu Procter & Gamble, wprowadzając pierwotną wizję braci Braun w nową erę. Dziś dział Braun Grooming skupia się na trzech kluczowych segmentach, projektując szeroką gamę produktów do pielęgnacji męskiego ciała, depilacji kobiet oraz pielęgnacji włosów. Najnowsza golarka elektryczna Braun Series 9 zyskała tytuł najskuteczniejszej golarki na świecie. Ponadto urządzenia Braun są licencjonowane w następujących kategoriach: zdrowie z Helen of Troy Limited (termometry douszne na podczerwień, monitory ciśnienia krwi), zegary i zegarki z Zeon Ltd. oraz małe urządzenia domowe z De’Longhi SpA (miksery, roboty kuchenne, sokowirówki, ekspresy do kawy, czajniki elektryczne, tostery i żelazka). Braun nadal skupia się na wzornictwie, kontynuując tradycję tworzenia produktów, które ucieleśniają takie wartości, jak jakość, funkcjonalność, klarowność, długowieczność i ponadczasowość.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem: www.braunprize.org/en/.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Akustyka w budynkach użyteczności publicznej Biuro prasowe
2020-06-25 | 15:10

Akustyka w budynkach użyteczności publicznej

Akustyka budowlana to dosyć mało popularna dziedzina nauki, która jednak jest nieodłącznym elementem naszej codzienności. Wiele osób zwraca uwagę na hałas dopiero wtedy, kiedy
Edukacja #DobraRobotaChallenge, czyli kim chcę być, gdy dorosnę
2020-06-05 | 07:00

#DobraRobotaChallenge, czyli kim chcę być, gdy dorosnę

Strażak, lekarz czy… prezydent? Lista zawodów, o których marzą dzieci jest długa, a nowe pozycje pojawiają się na niej niemal co chwilę. By przybliżyć najmłodszym
Edukacja NEC uruchamia dedykowany portal webinarowy
2020-06-02 | 01:00

NEC uruchamia dedykowany portal webinarowy

Portal ma za zadanie zapewnić transfer wiedzy i wgląd w rozwiązania, które będą najlepsze dla potrzeb klientów NEC. Platforma zawiera istotne informacje dla pełnego spektrum

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Internet

W czasie pandemii liczba ataków DDoS wzrosła o ponad 500 proc. Cyberprzestępcy wzięli na celownik zarówno wielkie korporacje, jak i małe firmy [DEPESZA]

Pandemia koronawirusa zwiększyła aktywność cyberprzestępców. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa zanotowali nie tylko wzmożoną aktywność przestępców wymierzoną w użytkowników świadczących pracę zdalną, na celowniku znalazła się także infrastruktura sieciowa dużych i małych firm. Z analiz przeprowadzonych przez ekspertów Nexusguard Research wynika, że w pierwszym kwartale liczba ataków DDoS wzrosła o  278 proc. względem analogicznego okresu w roku ubiegłym i aż o 542 proc. w porównaniu do czwartego kwartału 2019 roku.

Robotyka i SI

Ekspert rynku: Polacy powinni skupić się na tworzeniu oprogramowania i aplikacji dla dronów, a nie samych maszyn

Drony sprawdzają infrastrukturę, badają place budowy, pomagają ratownikom, monitorują populacje dzikiej przyrody i analizują parkingi. Od szybkich dostaw w godzinach szczytu do skanowania nieosiągalnej bazy wojskowej – okazują się niezwykle przydatne w miejscach, do których człowiek nie może dotrzeć. Do tego potrzebują jednak coraz bardziej zaawansowanych technologii.  – Drony to nie lotnictwo, drony to Przemysł 4.0, informatyka. I w tym kierunku powinna pójść Polska – przekonuje Sławomir Kosieliński, prezes Fundacji Instytut Mikromakro.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.