Komunikaty PR

Bezpłatne ogólnopolskie warsztaty naukowe dla młodzieży – ruszyły zapisy

2019-03-26  |  01:00
Biuro prasowe

Wystartowały zapisy na bezpłatne warsztaty naukowe, które w tym roku odbędą się od kwietnia do maja w 4 miastach: Krakowie, Łodzi, Rzeszowie i Szczecinie. Zajęcia  skierowane są do uczniów w wieku 15-19 lat. W ich trakcie młodzież dowie się m.in. czym zajmuje się fizyka atomowa czy współczesna medycyna, jak wygląda świat w skali nano oraz neurologiczne badanie przedmiotowe, jak wykorzystać fizykę do ochrony dziedzictwa kulturowego, a także jak GMO wpływa na nasze życie. 

 

 

ADAMED SmartUP Academy to cykl innowacyjnych warsztatów naukowych z zakresu przedmiotów ścisłych i przyrodniczych skierowany do młodzieży w wieku 15-19 lat. Wszystkie zajęcia składają się z części teoretycznej oraz praktycznej pozwalającej wykorzystać zdobytą wcześniej wiedzę. Dla uczniów to okazja do pracy w profesjonalnych laboratoriach pod okiem wykwalifikowanej kadry specjalistów. Tegoroczna edycja warsztatów ogólnopolskich zostanie przeprowadzona według poniższego harmonogramu:

 

  • 13-14 kwietnia – Rzeszów – Biochemia
  • 27-28 kwietnia – Łódź – Medycyna
  • 11-12 maja – Kraków – Fizyka
  • 18-19 maja – Szczecin – Medycyna

 

W ramach zajęć odbywających się na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego młodzież dowie się czy antyoksydanty występują w żywności i czym jest stres oksydacyjny, a także co kryje się w tłuszczach oraz co to  chromatografia. Część praktyczna warsztatów odbędzie się w profesjonalnym laboratorium. Tam uczestnicy przy wsparciu doświadczonych naukowców przeprowadzą m.in. proces ekstrakcji wybranych grup związków chemicznych z powszechnie spotykanych produktów żywnościowych i poznają główne techniki służące identyfikacji gatunkowej mikroorganizmów. Ponadto, uczniowie zaznajomią się z kolejnymi etapami izolacji i oczyszczania materiału genetycznego DNA.  

 

Podczas kursów medycznych prowadzonych w Łodzi i Szczecinie uczestnicy dowiedzą się na czym polega specyfika nauki anatomii, jak wygląda badanie przedmiotowe internistyczne, jak rozmawiać z pacjentem i diagnozować na podstawie przeprowadzonego wywiadu. W części praktycznej warsztatów młodzież będzie miała niepowtarzalną okazję do spotkań i rozmów z lekarzami-praktykami, którzy podzielą się swoim doświadczeniem i odpowiedzą na nurtujące pytania. Przy ich wsparciu, w profesjonalnym laboratorium uczniowie przeprowadzą też sekcję na narządach zwierzęcych oraz nauczą się szycia chirurgicznego.

 

Uczestnicy warsztatów fizycznych w Krakowie usłyszą natomiast o wykorzystaniu fizyki do ochrony dziedzictwa kulturowego oraz cząstek elementarnych w przemyśle i medycynie. Uczniowie zobaczą też świat w skali nano oraz przekonają się, że komputery mogą posłużyć im nie tylko do gry. W części praktycznej zostanie natomiast poruszony temat ultrakrótkich impulsów światła, które pozwalają wytworzyć gwiazdę w laboratorium.

 

Poprzez warsztaty ADAMED SmartUP Academy od kilku lat docieramy do młodzieży z całej Polski i wspieramy ich rozwój naukowy. Uczestnicy doceniają przede wszystkimi ogrom nowej wiedzy, jaką zdobywają podczas zajęć. Zdajemy sobie też sprawę, że nie zawsze mają możliwość pracy w profesjonalnym laboratorium. Dlatego chcemy, by mogli sprawdzić się w naturalnym środowisku naukowym jeszcze przed rozpoczęciem studiów. Może to być moment przełomowy, który zadecyduje o ich przyszłym kierunku rozwoju – mówi Martyna Strupczewska, Kierownik programu ADAMED SmartUP.

 

Aplikuj i weź udział w warsztatach dla młodych naukowców

 

Aby wziąć udział w warsztatach należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie https://adamedsmartup.pl/warsztaty-ogolnopolskie/  i w kilku zdaniach (maksymalnie 50 słów) opisać, dlaczego chce się skorzystać z wybranych zajęć ADAMED SmartUP Academy. Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona, a o zakwalifikowaniu zgłoszenia zadecyduje jego termin przesłania oraz udzielona odpowiedź.

 

 

***

ADAMED SmartUP to program naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, mający na celu popularyzację nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju pasji i zainteresowań szczególnie uzdolnionej młodzieży. Podstawą inicjatywy jest platforma internetowa www.adamedsmartup.pl oraz program stypendialny przeznaczony dla osób w wieku 15-19 lat. Program patronatem honorowym objęli: Minister Edukacji Narodowej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Instytut Badań Edukacyjnych, Narodowe Centrum Nauki, Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, Polska Akademia Nauk, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Morska w Szczecinie.

Organizatorem programu ADAMED SmartUP jest Fundacja Grupy Adamed, której celem jest wspieranie działalności badawczo-rozwojowej, naukowej i oświatowej, popularyzacja nauki oraz wsparcie rozwoju młodzieży i środowiska naukowego.

 

Adamed to polska firma farmaceutyczno-biotechnologiczna, która powstała na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów. Jest producentem blisko 580 produktów nowej generacji, oferowanych zarówno polskim, jak i zagranicznym pacjentom z 65 krajów świata. Posiada swoje przedstawicielstwa: w Rosji, Hiszpanii, Kazachstanie, Czechach, Wietnamie, Uzbekistanie, na Słowacji i Ukrainie. Obecnie zatrudnia ponad 2000 osób. Od ponad 17 lat firma prowadzi własną innowacyjną działalność badawczo-rozwojową. Tworzy konsorcja naukowo-przemysłowe z wiodącymi uniwersytetami oraz instytutami naukowymi, w kraju i za granicą. Własność intelektualna firmy chroniona jest 191 patentami w większości krajów na świecie. W 2017 roku nabyła pakiet kontrolny jednej z najszybciej rozwijających się w Wietnamie firmy farmaceutycznej Dat Vi Phu. Była to największa bezpośrednia polska inwestycja w Wietnamie. 

Więcej informacji udziela:

Biuro Prasowe Programu ADAMED SmartUP

Aleksandra Franas

WALK PR

tel: +48 660 435 143

e-mail: aleksandra.franas@walk.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja BRAK ZDJĘCIA
2021-03-01 | 12:00

Darmowe korepetycje dla maturzystów i ósmoklasistów

Lecturus, spin-off wywodzący się z Uniwersytetu Warszawskiego, skompletował i udostępnił na platformie internetowej Lecturus Junior kursy wspomagające uczniów w przygotowaniu do egzaminów maturalnych i ósmych klas.
Edukacja CZEGO POWINNY UCZYĆ SIĘ NASZE DZIECI, ABY ODNOSIĆ SUKCESY?
2021-02-26 | 11:00

CZEGO POWINNY UCZYĆ SIĘ NASZE DZIECI, ABY ODNOSIĆ SUKCESY?

Zapamiętywanie dat, nazwisk, wzorów to odwieczna zmora uczniów. Zdobyta w szkolnych latach wiedza bywa mało użyteczna w życiu dorosłym. Kluczem do sukcesu są zupełnie inne
Edukacja CO ROBIĆ, BY WZMOCNIĆ AKTYWNOŚĆ INTELEKTUALNĄ SENIORÓW?
2021-02-24 | 09:45

CO ROBIĆ, BY WZMOCNIĆ AKTYWNOŚĆ INTELEKTUALNĄ SENIORÓW?

Zarówno aktywność fizyczna, jak i umysłowa są kluczem do zachowania dobrego zdrowia, pozytywnego nastroju i chęci do życia przez długie lata. Seniorzy będący na emeryturze nie

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Medycyna

Przyspiesza cyfryzacja polskiej służby zdrowia. Powstaje centralna baza wszystkich przypadków nowotworów

Już za niewiele ponad rok w miejsce działającego od lat 50. Krajowego Rejestru Nowotworów ma powstać elektroniczny rejestr pod nazwą e-KRN+. To doskonała informacja dla lekarzy onkologów i pacjentów chorych na nowotwory. Dzięki cyfryzacji zbieranych od kilkudziesięciu lat informacji na temat przypadków chorób onkologicznych nowa platforma ułatwi kreowanie polityki onkologicznej w Polsce. Rejestr pozwoli na publiczny dostęp do danych pacjenta na poziomie centralnym, ale dane osobowe będą zanonimizowane. Eksperci i lekarze będą mieli łatwiejszy dostęp do danych w celu analizy profilaktyki leczenia, jak również epidemiologii.

Kosmos i lotnictwo

W 2025 roku ruszy budowa pierwszej prywatnej stacji kosmicznej. Amerykański start-up chce wytworzyć w kosmosie sztuczną grawitację [DEPESZA]

Świat wkracza w nową erę turystyki kosmicznej. NASA w styczniu 2022 roku otworzy Międzynarodową Stację Kosmiczną dla trzech turystów, których dostarczy rakieta SpaceX. Orion Span zaproponował czterogwiazdkowy hotel kosmiczny o nazwie Aurora Station, który ma przyjąć pierwszych gości w 2022 roku. Gateway Foundation, start-up z Kalifornii, planuje prawdopodobnie najbardziej ambitny projekt. W 2025 roku chce rozpocząć budowę prywatnej stacji kosmicznej Voyager ze sztuczną grawitacją. – To będzie kolejna rewolucja przemysłowa – przekonuje John Blincow, dyrektor generalny Gateway Foundation.