Komunikaty PR

Bezpłatne ogólnopolskie warsztaty naukowe dla młodzieży – ruszyły zapisy

2019-03-26  |  01:00
Biuro prasowe

Wystartowały zapisy na bezpłatne warsztaty naukowe, które w tym roku odbędą się od kwietnia do maja w 4 miastach: Krakowie, Łodzi, Rzeszowie i Szczecinie. Zajęcia  skierowane są do uczniów w wieku 15-19 lat. W ich trakcie młodzież dowie się m.in. czym zajmuje się fizyka atomowa czy współczesna medycyna, jak wygląda świat w skali nano oraz neurologiczne badanie przedmiotowe, jak wykorzystać fizykę do ochrony dziedzictwa kulturowego, a także jak GMO wpływa na nasze życie. 

 

 

ADAMED SmartUP Academy to cykl innowacyjnych warsztatów naukowych z zakresu przedmiotów ścisłych i przyrodniczych skierowany do młodzieży w wieku 15-19 lat. Wszystkie zajęcia składają się z części teoretycznej oraz praktycznej pozwalającej wykorzystać zdobytą wcześniej wiedzę. Dla uczniów to okazja do pracy w profesjonalnych laboratoriach pod okiem wykwalifikowanej kadry specjalistów. Tegoroczna edycja warsztatów ogólnopolskich zostanie przeprowadzona według poniższego harmonogramu:

 

  • 13-14 kwietnia – Rzeszów – Biochemia
  • 27-28 kwietnia – Łódź – Medycyna
  • 11-12 maja – Kraków – Fizyka
  • 18-19 maja – Szczecin – Medycyna

 

W ramach zajęć odbywających się na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego młodzież dowie się czy antyoksydanty występują w żywności i czym jest stres oksydacyjny, a także co kryje się w tłuszczach oraz co to  chromatografia. Część praktyczna warsztatów odbędzie się w profesjonalnym laboratorium. Tam uczestnicy przy wsparciu doświadczonych naukowców przeprowadzą m.in. proces ekstrakcji wybranych grup związków chemicznych z powszechnie spotykanych produktów żywnościowych i poznają główne techniki służące identyfikacji gatunkowej mikroorganizmów. Ponadto, uczniowie zaznajomią się z kolejnymi etapami izolacji i oczyszczania materiału genetycznego DNA.  

 

Podczas kursów medycznych prowadzonych w Łodzi i Szczecinie uczestnicy dowiedzą się na czym polega specyfika nauki anatomii, jak wygląda badanie przedmiotowe internistyczne, jak rozmawiać z pacjentem i diagnozować na podstawie przeprowadzonego wywiadu. W części praktycznej warsztatów młodzież będzie miała niepowtarzalną okazję do spotkań i rozmów z lekarzami-praktykami, którzy podzielą się swoim doświadczeniem i odpowiedzą na nurtujące pytania. Przy ich wsparciu, w profesjonalnym laboratorium uczniowie przeprowadzą też sekcję na narządach zwierzęcych oraz nauczą się szycia chirurgicznego.

 

Uczestnicy warsztatów fizycznych w Krakowie usłyszą natomiast o wykorzystaniu fizyki do ochrony dziedzictwa kulturowego oraz cząstek elementarnych w przemyśle i medycynie. Uczniowie zobaczą też świat w skali nano oraz przekonają się, że komputery mogą posłużyć im nie tylko do gry. W części praktycznej zostanie natomiast poruszony temat ultrakrótkich impulsów światła, które pozwalają wytworzyć gwiazdę w laboratorium.

 

Poprzez warsztaty ADAMED SmartUP Academy od kilku lat docieramy do młodzieży z całej Polski i wspieramy ich rozwój naukowy. Uczestnicy doceniają przede wszystkimi ogrom nowej wiedzy, jaką zdobywają podczas zajęć. Zdajemy sobie też sprawę, że nie zawsze mają możliwość pracy w profesjonalnym laboratorium. Dlatego chcemy, by mogli sprawdzić się w naturalnym środowisku naukowym jeszcze przed rozpoczęciem studiów. Może to być moment przełomowy, który zadecyduje o ich przyszłym kierunku rozwoju – mówi Martyna Strupczewska, Kierownik programu ADAMED SmartUP.

 

Aplikuj i weź udział w warsztatach dla młodych naukowców

 

Aby wziąć udział w warsztatach należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie https://adamedsmartup.pl/warsztaty-ogolnopolskie/  i w kilku zdaniach (maksymalnie 50 słów) opisać, dlaczego chce się skorzystać z wybranych zajęć ADAMED SmartUP Academy. Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona, a o zakwalifikowaniu zgłoszenia zadecyduje jego termin przesłania oraz udzielona odpowiedź.

 

 

***

ADAMED SmartUP to program naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, mający na celu popularyzację nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju pasji i zainteresowań szczególnie uzdolnionej młodzieży. Podstawą inicjatywy jest platforma internetowa www.adamedsmartup.pl oraz program stypendialny przeznaczony dla osób w wieku 15-19 lat. Program patronatem honorowym objęli: Minister Edukacji Narodowej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Instytut Badań Edukacyjnych, Narodowe Centrum Nauki, Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, Polska Akademia Nauk, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Morska w Szczecinie.

Organizatorem programu ADAMED SmartUP jest Fundacja Grupy Adamed, której celem jest wspieranie działalności badawczo-rozwojowej, naukowej i oświatowej, popularyzacja nauki oraz wsparcie rozwoju młodzieży i środowiska naukowego.

 

Adamed to polska firma farmaceutyczno-biotechnologiczna, która powstała na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów. Jest producentem blisko 580 produktów nowej generacji, oferowanych zarówno polskim, jak i zagranicznym pacjentom z 65 krajów świata. Posiada swoje przedstawicielstwa: w Rosji, Hiszpanii, Kazachstanie, Czechach, Wietnamie, Uzbekistanie, na Słowacji i Ukrainie. Obecnie zatrudnia ponad 2000 osób. Od ponad 17 lat firma prowadzi własną innowacyjną działalność badawczo-rozwojową. Tworzy konsorcja naukowo-przemysłowe z wiodącymi uniwersytetami oraz instytutami naukowymi, w kraju i za granicą. Własność intelektualna firmy chroniona jest 191 patentami w większości krajów na świecie. W 2017 roku nabyła pakiet kontrolny jednej z najszybciej rozwijających się w Wietnamie firmy farmaceutycznej Dat Vi Phu. Była to największa bezpośrednia polska inwestycja w Wietnamie. 

Więcej informacji udziela:

Biuro Prasowe Programu ADAMED SmartUP

Aleksandra Franas

WALK PR

tel: +48 660 435 143

e-mail: aleksandra.franas@walk.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Akustyka w budynkach użyteczności publicznej Biuro prasowe
2020-06-25 | 15:10

Akustyka w budynkach użyteczności publicznej

Akustyka budowlana to dosyć mało popularna dziedzina nauki, która jednak jest nieodłącznym elementem naszej codzienności. Wiele osób zwraca uwagę na hałas dopiero wtedy, kiedy
Edukacja #DobraRobotaChallenge, czyli kim chcę być, gdy dorosnę
2020-06-05 | 07:00

#DobraRobotaChallenge, czyli kim chcę być, gdy dorosnę

Strażak, lekarz czy… prezydent? Lista zawodów, o których marzą dzieci jest długa, a nowe pozycje pojawiają się na niej niemal co chwilę. By przybliżyć najmłodszym
Edukacja NEC uruchamia dedykowany portal webinarowy
2020-06-02 | 01:00

NEC uruchamia dedykowany portal webinarowy

Portal ma za zadanie zapewnić transfer wiedzy i wgląd w rozwiązania, które będą najlepsze dla potrzeb klientów NEC. Platforma zawiera istotne informacje dla pełnego spektrum

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Medycyna

Sztuczna inteligencja dopasuje skuteczny lek i jego dawkę w terapii nowotworowej. Nowa platforma zamiast laboratorium wykorzystuje dane zgromadzone w chmurze [DEPESZA]

Sztuczna inteligencja może zrewolucjonizować medycynę. Wykorzystuje biomarkery w celu dokładnego dopasowania pacjentów do badań klinicznych i pozwala spersonalizować terapię przeciwnowotworową. Platforma z SI izraelskiego start-upu Nucleai wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego do przewidywania postępu nowotworów i odpowiedzi układu odpornościowego pacjenta w celu ustalenia najbardziej skutecznego leczenia.

Energetyka

Inwestycje w energię odnawialną mogą stanowić alternatywę dla budowy elektrowni atomowej. Ich łączna moc w Polsce przekroczyła już 10 GW

Jednym z kluczowych elementów transformacji energetycznej w Polsce mogą okazać się inwestycje skupione wokół energetyki odnawialnej. Pozwolą uniezależnić ten sektor gospodarki od przemysłu górniczego. Kluczową rolę w odejściu od węgla może odegrać zielony wodór, który pozwoli zgromadzić nadwyżki energetyczne do wykorzystania w szczycie obciążenia sieci energetycznych.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.