Komunikaty PR

Schody z betonu architektonicznego

2019-06-26  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Hanna Gehrke - Gut
GutPR Hanna Gehrke - Gut

pl. Grunwaldzki 16/46
50-384 Wrocław
julia|gutpr.pl| |julia|gutpr.pl
717895204
gutpr.pl

Beton architektoniczny jest bardzo chętnie wykorzystywany we współczesnym budownictwie. Dzięki temu, że jest materiałem plastycznym, przy zastosowaniu właściwych systemów szalunkowych umożliwia tworzenie różnorodnych powierzchni i kształtów. Sam wygląd i tekstura betonu architektonicznego mogą wyglądać różnie, co jest zależne od rodzaju cementu, zastosowanego kruszywa czy późniejszej obróbki powierzchni.

Zmieniające się trendy w kształtowaniu architektury w Polsce i na świecie sprawiły, że projektanci decydują się na realizację coraz odważniejszych projektów. Te działania zmusiły stosowne organy do stworzenia przepisów, które opisują normy i wymagania dotyczące technologii wykonywania elementów konstrukcyjnych z betonu.  

W Niemczech wymagania dotyczące obróbki betonu zawarte są w opublikowanym w 2015 roku  „Merkblatt Sichtbeton”. Wyróżnia on cztery klasy betonu eksponowanego: 

SB 1: niskie wymagania: piwnice, garaże, obszary o zastosowaniu handlowym

SB 2: wymagania standardowe: klatki schodowe, drogi ewakuacyjne, obiekty przemysłowe

SB 3: wymagania specjalne: elewacje, elementy ekspozycyjne w pomieszczeniach

SB 4: szczególnie wysokie wymagania: hole, stropy, elementy przestrzenne, filary, szczególne ciągi komunikacyjne

W Polsce klasy betonu opisuje norma PN-EN 13670:2011, a jej oznaczenia od B1 do B4 są odpowiednikami niemieckich wytycznych.

Schody z betonu architektonicznego

Od niepamiętnych czasów schody odgrywały ważną rolę w architekturze. W okresie renesansu i baroku schody - z powodu swojego położenia przeważnie w samym centrum budynku - miały charakter reprezentacyjny. Schody spiralne we francuskim zamku Rochefoucauld zaprojektował sam Leonardo da Vinci. Składają się one z dwóch spiralnych odcinków, poprowadzonych jeden nad drugim. Ciekawostką konstrukcyjną jest to, że dwóch przechodniów może się widzieć, ale nie może się spotkać na tych słynnych schodach.

Także w dzisiejszych czasach schody fascynują nas swoją wyjątkowością i nierzadko są wykorzystywane w budownictwie jako ważny element projektu architektonicznego. Szczególnie można to zauważyć w przypadku nowoczesnych, minimalistycznych schodów wykonanych z betonu. Aby sprostać wymaganiom funkcjonalnym i technicznym, projekty takich schodów wymagają dużego know-how w zakresie planowania i realizacji.

W przypadku betonu wykorzystywanego na klatce schodowej często stosuje się elementy prefabrykowane. Trzeba zachować szczególną ostrożność, aby osiągnąć i utrzymać wysoką jakość powierzchni takiej konstrukcji. Podczas montażu schodów należy szczególną uwagę zwrócić na możliwość powstania uszkodzeń elementów.  

Dla dobrej akustyki

Schody z betonu architektonicznego odnajdziemy w wielu budynkach z dwóch względów – pierwszym są możliwości projektowe materiału, a drugim - duża wytrzymałość klatek schodowych w budynkach wielorodzinnych i komercyjnych. W tym przypadku należy pamiętać o bardzo ważnym aspekcie, jakim jest izolacja akustyczna klatek schodowych. Odgłosy docierające do mieszkań z klatek schodowych to ogromny problem, którego nie należy bagatelizować.  Problem ten dotyczy  nie tylko inwestorów i projektantów , ale przede wszystkim samych mieszkańców budynków, którzy muszą się zmagać z hałasem niekorzystnie wpływającym na komfort ich  mieszkania.

Chcąc zapewnić optymalne wytłumienie dźwięków uderzeniowych, należy uwzględnić wszystkie połączenia na klatce schodowej. Najłatwiej i najbezpieczniej można tego dokonać, stosując kompleksowe rozwiązania systemowe. Firma Schöck, wiodący producent rozwiązań do izolacji termicznej i akustycznej, stworzyła system Tronsole, którego idealnie dopasowane warianty gwarantują ponadbranżową i efektywną izolację akustyczną.

Schody wykonane z betonu architektonicznego muszą posiadać ukrytą izolację, która nie zaburzy aspektów wizualnych projektu. Elementem służącym do akustycznego oddzielania spocznika (monolitycznego lub prefabrykowanego) od ścian klatki schodowej jest Schöck Tronsole typu Z, który sprawia, że nie trzeba wykonywać podłogi pływającej na spoczniku pośrednim. Dzięki jego zastosowaniu proces budowy zostaje zoptymalizowany, a spocznik pośredni może być wykonany w technologii płyty filigran. Schöck Tronsole typu Z może być stosowany zarówno przy spocznikach monolitycznych jak również w całości prefabrykowanych. Przy spocznikach monolitycznych element ścienny Tronsole stosuje się jako szalunek tracony. Przy spocznikach w pełni prefabrykowanych konsola spocznika jest wykonywana o takich wymiarach, aby po związaniu betonu mogła być umieszczona w elemencie ściennym Tronsole. Natomiast element Schöck Tronsole typu F umożliwia wykonanie połączenia stropu i biegu.

Elementem współczesnej architektury, podobnie jak setki lat temu, są coraz ciekawsze projekty schodów. Ich odpowiednia realizacja opiera się na wykorzystaniu rozwiązań wysokiej jakości oraz zagwarantowaniu wytrzymałości oraz izolacji akustycznej. W zależności od istniejących wymogów konstrukcyjnych, dzięki zastosowaniu odpowiednich elementów Schöck Tronsole, możliwe jest stworzenie właściwej izolacji akustycznej. Montaż łączników Tronsole pozwala na wykonanie konstrukcji bez mostków akustycznych na wszystkich etapach, od stanu surowego do wykończenia budynku.

Dodatkowe informacje o firmie Schöck Sp. z o.o.:

Firma Schöck Sp. z o.o. należy do Grupy Schöck. Główną specjalnością firmy są rozwiązania do izolacji termicznej i akustycznej dla budownictwa jedno i wielorodzinnego. Grupa Schöck zatrudnia łącznie około 900 pracowników. Oprócz głównej siedziby zarządu, zakładu produkcyjnego i magazynu w Baden-Baden firma Schöck posiada również zakłady produkcyjne w Essen, Halle/Saale, na terenie Węgier i w Tychach (montaż końcowy). Pozostałe firmy należące do Grupy Schöck są rozmieszczone w Polsce, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, USA, Rosji i Słowenii (oraz firmy współpracujące w całej Europie, Korei Południowej i Japonii). Jako producent firma Schöck projektuje, produkuje i prowadzi dystrybucję innowacyjnych elementów i systemów budowlanych dla budownictwa lądowego. Jej celem jest rozwój coraz to lepszych jakościowo i doskonalszych elementów konstrukcyjnych. Schöck oferuje doradztwo i opiekę nad pracami budowlanymi już od fazy projektowej zgodnie z hasłem: „Postaw na niezawodność”. Wszyscy uczestnicy procesu budowlanego mają dostęp do szkoleń i aktualnych informacji technicznych. Praktyczne materiały oraz dostępne programy, wsparcie budowlane i wysoka jakość produktów przekładają się na trwałość konstrukcji - ze szczególnym uwzględnieniem efektywności energetycznej budynku. Wysoką jakość, bezpieczeństwo produktów oraz innowacyjność firmy Schöck potwierdzają m.in. statuetka Budowlanej Firmy Roku 2017 oraz trofeum Architects’ Darling 2017 dla flagowego produktu firmy Schöck – łącznika termoizolacyjnego Isokorb.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Postępy na budowie osiedla Rodzinne Podolany Biuro prasowe
2020-07-13 | 09:00

Postępy na budowie osiedla Rodzinne Podolany

Osiedle Rodzinne Podolany zmienia się z dnia na dzień – przekonać się o tym mogli uczestnicy Dni Otwartych, które na początku czerwca zorganizował na placu budowy deweloper, Sky
Dom Nietypowe rozwiązania we wkładach stalowych
2020-06-30 | 11:30

Nietypowe rozwiązania we wkładach stalowych

Warunki klimatyczne panujące w krajach północnych sprawiają, iż skandynawskie technologie grzewcze uchodzą za jedne z najlepszych na świecie. Charakteryzuje je nie tylko
Dom Postępy na placu budowy inwestycji Piątkowska 103
2020-06-29 | 11:42

Postępy na placu budowy inwestycji Piątkowska 103

Prace budowlane przy Piątkowskiej 103 w Poznaniu nabierają tempa. Z dnia na dzień zaobserwować można ich kolejne efekty. Obecnie intensywne działania dotyczą szczególnie hali

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Medycyna

Sztuczna inteligencja dopasuje skuteczny lek i jego dawkę w terapii nowotworowej. Nowa platforma zamiast laboratorium wykorzystuje dane zgromadzone w chmurze [DEPESZA]

Sztuczna inteligencja może zrewolucjonizować medycynę. Wykorzystuje biomarkery w celu dokładnego dopasowania pacjentów do badań klinicznych i pozwala spersonalizować terapię przeciwnowotworową. Platforma z SI izraelskiego start-upu Nucleai wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego do przewidywania postępu nowotworów i odpowiedzi układu odpornościowego pacjenta w celu ustalenia najbardziej skutecznego leczenia.

Energetyka

Inwestycje w energię odnawialną mogą stanowić alternatywę dla budowy elektrowni atomowej. Ich łączna moc w Polsce przekroczyła już 10 GW

Jednym z kluczowych elementów transformacji energetycznej w Polsce mogą okazać się inwestycje skupione wokół energetyki odnawialnej. Pozwolą uniezależnić ten sektor gospodarki od przemysłu górniczego. Kluczową rolę w odejściu od węgla może odegrać zielony wodór, który pozwoli zgromadzić nadwyżki energetyczne do wykorzystania w szczycie obciążenia sieci energetycznych.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.