Komunikaty PR

BMC Timemachine Road – nowe rowery szosowe aero

2018-12-22  |  19:11

BMC Switzerland wprowadza do swojej oferty nowe rowery aero – BMC Timemachine Road. Jak wskazuje producent, te modele szosowe wyróżniają się znakomitą wydajnością oraz właściwościami aerodynamicznymi na najwyższym poziomie. W nowych rowerach priorytetowo potraktowano też kwestie związane z integracją. Temu służą m.in. nowy kokpit ICS Aero i innowacyjny system Aero Module.

Nowe rowery BMC zaprojektowano tak, by oferowały maksymalną wydajność – zarówno przy przyspieszaniu, jak i podczas długich sprintów. Producent wskazuje na to, że w tym właśnie celu udoskonalono ramę pod kątem aerodynamiki i zastosowano nowatorskie rozwiązania technologiczne.

System Aero Module – suma funkcjonalnej integracji

Za pomocą nowego systemu Aero Module BMC zintegrowało pod kątem funkcjonalności poszczególne komponenty, aby miejsca na bidony i schowek były zoptymalizowane pod względem aerodynamiki w trakcie jazdy. Koncepcja Aero Module narodziła się po pogłębionych analizach CFD, które jasno pokazały, że tradycyjne koszyki na bidony są – z powodu rozdzielania strumieni powietrza przy bardzo małych kątach odchylenia – całkiem sporym ograniczeniem dla wydajności szosowych rowerów aero. Nowy system BMC, czyli Aero Module, dosłownie eliminuje ten problem poprzez połączenie miejsca na bidony ze schowkiem w specjalnym systemie modułowym. Taki system pozwala na zachowanie funkcjonalności i poprawę aerodynamicznej wydajności roweru. Finalnie BMC Timemachine Road zoptymalizowano pod kątem wydajności aerodynamicznej – z myślą o dwóch bidonach o pojemności 550 ml i zintegrowanym z ramą schowku. System można zdemontować, by rower spełniał wymogi startowe Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). W nowych rowerach BMC zintegrowano również skrzynkę przyłączeniową Shimano Di2 z dolną rurą, dzięki czemu użytkowanie oraz dostęp są łatwiejsze.

ICS – bezkompromisowy kokpit aero

Integracja to jeden z głównych priorytetów marki BMC. Każdy element Timemachine Road jest zintegrowany w ramach spójnego i innowacyjnego systemu. Podstawowym celem projektantów i inżynierów było stworzenie możliwości do osiągania jeszcze większych prędkości – przy takiej samej sile wkładanej przez kolarza. Nowy kokpit Integrated Cockpit System (ICS) Aero zapewnia w tym przypadku maksymalny poziom integracji, co stało się możliwe dzięki ograniczonemu do minimum obszarowi czołowemu i dyskretnemu, wewnętrznemu poprowadzeniu kabli. Takie rozwiązania pozwoliły zmniejszyć opór i jednocześnie nie wpłynęły negatywnie na funkcjonalność roweru. Twórcy nowych modeli BMC Timemachine Road wskazują też, że udało im się zapewnić optymalną kontrolę i wygodę. Odpowiednie właściwości aerodynamiczne daje także sztyca o specjalnym profilu (Kamm tail).

Dla kompleksowej oceny wydajności aerodynamicznej Timemachine Road 01 w określonym środowisku przeprowadziliśmy na torze szereg sesji testowych, w których udział brali kolarze różnych typów. Dzięki identycznym warunkom testowym mogliśmy bezpośrednio porównać Timemachine Road 01 z Teammachine SLR01. Kilka godzin później nowy Timemachine Road 01 udowodnił, że zapewnia stałą i konkretną oszczędność energii w przypadku wszystkich rodzajów kolarzy” – mówi kierownik ds. badań i rozwoju w BMC Switzerland, Stefan Christ.

Nowy Timemachine Road był testowany nie tylko na torze i szosie. Producent wyjaśnia, że w trakcie prac nad nowymi rowerami wykorzystano ponadto zaawansowane modele aerodynamiczne, symulacje CFD oraz sesje w tunelu aerodynamicznym. Sprzęt testowano także w różnych rzeczywistych warunkach drogowych i pogodowych.

Szybkość ma znaczenie     

Stworzona przez BMC technologia Tuned Compliance Concept (TCC) Sport pozwala na tłumienie wibracji na drodze oraz odpowiednio płynną i efektywną jazdę. Jak zapewnia producent, TCC Speed oznacza w praktyce przede wszystkim wydajność. System stworzono, by zoptymalizować transfer mocy i opór toczenia na każdym rodzaju nawierzchni, dzięki czemu możliwe staje się utrzymanie maksymalnej prędkości przez dłuższy czas. Ze swoją strukturą z włókien węglowych Timemachine zwiększa też wydajność transferu mocy poprzez konstrukcję widelca oraz obniżonych górnych widełek tylnego trójkąta. Jednocześnie spłaszczone kształty mostka ICS Aero dają komfort i kontrolę, bez negatywnego wpływu na właściwości aerodynamiczne. BMC wskazuje, że w przypadku Timemachine Road TCC Speed to jeden z kluczowych elementów – rozwiązanie minimalizujące poziom zmęczenia i umożliwiające kolarzom osiąganie wysokich mocy przy dłuższym wysiłku.

Modele, rozmiary, ceny

Seria rowerów BMC Timemachine Road obejmuje kilka różnych wariantów, w tym Timemachine Road 01 ONE, Timemachine Road 01 TWO, Timemachine Road 01 THREE oraz Timemachine Road 01 Module. Rowery są dostępne z ramami w sześciu rozmiarach (47, 51, 54, 56, 58 i 61 cm). Sugerowane ceny wynoszą od 17 990 do 50 590 zł.

BMC Timemachine Road – stworzony dla szybkości (prezentacja wideo):

https://youtu.be/Ac6NFAtlE90

BMC Timemachine Road 01 – testy na torze (prezentacja wideo):

https://youtu.be/v3YUhWKtglk

Oficjalny dystrybutor rowerów marki BMC w Polsce:

https://bmc-switzerland.pl/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sport Nowe e-rowery BMC Alpenchallenge AMP City – styl i miejska funkcjonalność Biuro prasowe
2019-05-21 | 14:10

Nowe e-rowery BMC Alpenchallenge AMP City – styl i miejska funkcjonalność

Rowery BMC Alpenchallenge AMP City należą do nowych propozycji w ofercie szwajcarskiej marki BMC. To modele z systemem asysty elektrycznej, które łączą w sobie unikalny design oraz
Sport BMC prezentuje nowe rowery elektryczne z aluminiowymi ramami
2019-02-25 | 21:06

BMC prezentuje nowe rowery elektryczne z aluminiowymi ramami

Szwajcarska marka BMC rozszerzyła swoją ofertę elektrycznych rowerów górskich o kolejne modele – BMC Speedfox AMP FOUR oraz BMC Speedfox AMP FIVE. Rowery wyróżniają
Sport Pay Express - #TOTALNIEnajszybsi w płatnościach
2019-01-28 | 10:00

Pay Express - #TOTALNIEnajszybsi w płatnościach

TOTALbet reklamuje się jako innowacyjny bukmacher i promocja Pay Express to potwierdza. Standardem w Polsce są wypłaty realizowane przelewem tradycyjnym, co zazwyczaj zajmuje 1-2 dni robocze.

Kalendarium

Transport

Resort cyfryzacji: sieć 5G spowoduje boom w rozwoju internetu rzeczy. Skorzysta na tym biznes i inteligentne miasta

Sieć 5G, której komercyjne wdrożenie w Polsce zbliża się dużymi krokami, spowoduje prawdziwy boom w rozwoju internetu rzeczy. – Umożliwi ona obsługę nawet miliona urządzeń na kilometr kwadratowy – mówi wiceminister cyfryzacji Wanda Buk. To przełoży się na upowszechnienie takich usług jak telemedycyna czy rozwiązania smart city. Dzięki urządzeniom komunikujących się ze sobą w czasie rzeczywistym służby i włodarze miast zyskają też dane niezbędne do zarządzania nowoczesną metropolią.

Nauka

Rząd i największe światowe koncerny zapowiadają walkę z plastikiem. To coraz większe zagrożeniem dla życia na Ziemi

Europejczycy co roku wytwarzają 25 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych. Tylko niecałe 30 proc. jest zbieranych i poddanych recyklingowi. Na świecie do mórz i oceanów każdego roku trafia nawet 8 mln ton plastiku. W tym tempie już w 2050 roku liczba plastikowych odpadów mogłaby być większa niż ryb. Katastrofy może udać się uniknąć. Na rynku pojawia się coraz więcej biodegradowalnych opakowań czy sztućców. W połączeniu z większą odpowiedzialnością producentów, nowoczesnymi urządzeniami do recyklingu i zapowiedziami zmian w przepisach ilość plastiku uda się zredukować. 

MWC19

Ochrona środowiska

Energetyka potrzebuje innowacyjnych i zielonych rozwiązań. Najczęściej tworzą je młode firmy

Rozwiązania proponowane przez start-upy i młode firmy są szansą na zwiększenie innowacyjności w energetyce. Bardziej elastyczne i nowatorskie podejście do problemu niż w przypadku wielu koncernów energetycznych pomaga im szybciej i precyzyjniej odpowiadać na największe wyzwania w branży, czyli m.in. potrzebę magazynowania energii z odnawialnych źródeł czy poprawy jakości powietrza. Coraz więcej dużych firm decyduje się wspierać start-upy i współpracować z nimi nad nowymi rozwiązaniami. W przypadku InnoEnergy jednym ze sposobów poszukiwania obiecujących technologii jest międzynarodowy konkurs PowerUp!.

 

Internet

Polska administracja szybko się cyfryzuje, jednak brakuje rozwiązań wpisujących się w trend e-demokracji. Na wybory przez internet Polska nie jest jeszcze gotowa

W obszarze cyfrowych usług publicznych Polska zajmuje dopiero 24. miejsce na 28 europejskich krajów. Choć blisko 90 proc. polskich przedsiębiorstw przynajmniej raz skorzystało z e-administracji, a podobna grupa użytkowników e-administracji pozytywnie ocenia załatwianie spraw przez internet, w kwestii wykorzystania e-usług w sektorze publicznym mamy wiele do nadrobienia. Brakuje rozwiązań wpisujących się w trend e-demokracji, problemem jest też przekazywanie cyfrowych danych miedzy urzędami. Na e-wybory Polska nie jest jeszcze gotowa – ocenia Michał Boni, były minister cyfryzacji.