25-calowy ekran z obustronną funkcją Pivot dla profesjonalistów
Firma iiyama zaprezentowała nowy model monitora ProLite XUB2595WSU-B1, który został wyposażony w 25-calolową matrycę w technologii IPS. Panel o rozdzielczości WUXGA i proporcjach 16:10 gwarantuje realistyczną reprodukcję kolorów i szerokie kąty widzenia. Urządzenie ze względu na specyfikację techniczną matrycy i obecność funkcji Pivot doskonale sprawdzi się w zastosowaniach biurowych czy studiach projektowych oraz graficznych.
Monitor ma 25-calową matrycę o rozdzielczości 1920 x 1200 w technologii IPS, która charakteryzuje się jasnością 300 cd/m² oraz kontrastem statycznym na poziomie 1000:1. W efekcie panel doskonale radzi sobie z reprodukcją kolorów, zapewniając nasycone barwy, głębokie czernie oraz szerokie kąty widzenia. Należy także zaznaczyć, że rozdzielczości WUXGA w porównaniu z ekranami Full HD oferuje o 11 proc. więcej przestrzeni roboczej.
Najnowszy model został wyposażony w kompletny zestaw funkcji, których zadaniem jest dostosowywanie parametrów obrazu i dbanie o higienę wzroku. Flicker-free ogranicza migotanie ekranu dzięki zastosowaniu kontroli jasności poprzez regulację natężenia prądu (DC dimming), a redukcja niebieskiego światła niweluje zmęczenie wzroku. Funkcja ACR (Advanced Contrast Ratio) pozwala z kolei na automatyczną regulację kontrastu i jasności w zależności od jasności obrazu.
Monitor dysponuje także funkcją Pivot, która zapewnia obrót ekranu w dwie strony. Oprócz możliwości pracy na dokumentach w orientacji pionowej i poziomej rozwiązanie to pozwala na połączenie dwóch ekranów. Zestawiając je cienką górną krawędzią, w efekcie użytkownik otrzymuje praktycznie nieprzerwany obraz. Co więcej, najnowszy model oferuje również szeroki zakres regulacji — dzięki konstrukcji nóżki oraz podstawy pozwala na regulację wysokości w zakresie 130 mm, obrót (90°; 45° w lewo; 45° w prawo) oraz pochył (22° w górę; 5° w dół). Na rynku dostępny jest też monitor ProLite XU2595WSU-B1, czyli nieco tańszy model w wersji bez funkcji Pivot oraz stopy z regulacją wysokości.
W obudowie modelu ProLite XUB2595WSU-B1 umieszczono dodatkowo dwa głośniki o mocy 2 W każdy. Zgodność ze standardem VESA pozwala na montaż monitora na specjalny ramieniu, urządzenie jest również kompatybilne z Kensington-lock. To jednak nie wszystko, bo na wyposażeniu monitora znalazły się wejścia VGA, HDMI i DisplayPort oraz hub USB, składający się z dwóch portów USB 2.0.
Więcej informacji, w tym m.in. pełną specyfikację techniczną, znaleźć można na stronie producenta:
XUB2595WSU-B1:
https://iiyama.com/pl_pl/produkty/prolite-xub2595wsu-b1/
Cena: 1099 PLN
XU2595WSU-B1 (bez stopy z regulacją wysokości):
https://iiyama.com/pl_pl/produkty/prolite-xu2595wsu-b1/
Cena: 849 PLN

Laurastar - higieniczna czystość dzięki parze

Wiosenne porządki – odśwież swoje ubrania z suszarką Haier

Oczyszczacz powietrza Hoover chroni nas przed smogiem
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Medycyna

Przyspiesza cyfryzacja polskiej służby zdrowia. Powstaje centralna baza wszystkich przypadków nowotworów
Już za niewiele ponad rok w miejsce działającego od lat 50. Krajowego Rejestru Nowotworów ma powstać elektroniczny rejestr pod nazwą e-KRN+. To doskonała informacja dla lekarzy onkologów i pacjentów chorych na nowotwory. Dzięki cyfryzacji zbieranych od kilkudziesięciu lat informacji na temat przypadków chorób onkologicznych nowa platforma ułatwi kreowanie polityki onkologicznej w Polsce. Rejestr pozwoli na publiczny dostęp do danych pacjenta na poziomie centralnym, ale dane osobowe będą zanonimizowane. Eksperci i lekarze będą mieli łatwiejszy dostęp do danych w celu analizy profilaktyki leczenia, jak również epidemiologii.
Kosmos i lotnictwo
W 2025 roku ruszy budowa pierwszej prywatnej stacji kosmicznej. Amerykański start-up chce wytworzyć w kosmosie sztuczną grawitację [DEPESZA]

Świat wkracza w nową erę turystyki kosmicznej. NASA w styczniu 2022 roku otworzy Międzynarodową Stację Kosmiczną dla trzech turystów, których dostarczy rakieta SpaceX. Orion Span zaproponował czterogwiazdkowy hotel kosmiczny o nazwie Aurora Station, który ma przyjąć pierwszych gości w 2022 roku. Gateway Foundation, start-up z Kalifornii, planuje prawdopodobnie najbardziej ambitny projekt. W 2025 roku chce rozpocząć budowę prywatnej stacji kosmicznej Voyager ze sztuczną grawitacją. – To będzie kolejna rewolucja przemysłowa – przekonuje John Blincow, dyrektor generalny Gateway Foundation.